Dlaczego mąż unika zbliżenia?

7 odpowiedzi
W czym tkwi problem mojego męża? Mój mąż unika kontaktu seksualnego ze mną, pomimo moich starań. Nie pomaga moja gra wstępna, seksowna bielizna, zaczepianie od rana ani pikantne zdania lub SMSy, ponieważ zazwyczaj mi odmawiam, tłumacząc, że jest zmęczony albo nie ma dziś ochoty. Znamy się od 12 lat, małżeństwem jesteśmy od lat 2. Przed ślubem tego problemu nie było. Kochaliśmy się regularnie i bardzo namiętnie. Jednak już miesiąc po ślubie mąż zaczął mi bardzo ograniczać seks. W naszym małżeństwie seks z jego inicjatywy praktycznie nie istnieje. Mam wrażenie, że kompletnie go nie pociągam, a muszę przyznać, że jestem atrakcyjną kobietą i cieszę się powodzeniem. Powiedzmy, że raz na tydzień albo dwa mój mąż spełni małżeński obowiązek, ale szybko, bez gry wstępnej, bez namiętności. Od wielu miesięcy sygnalizuję Jemu ten problem i staramy się rozmawiać. Najpierw tłumaczył kłopotami w pracy, potem wypadkiem, później znów nową pracą, następnie nie miał już żadnych powodów, aż wreszcie poszedł do psychiatry, dostał Brintellix, a poprawy w jego zachowaniu nie ma żadnej. Mąż nie ma nawet potrzeby przytulenia się do mnie, już nie mówiąc o pocałowaniu mnie. Staram się nakłonić męża na wizytę u seksuologa, ale on nie chce słyszeć o tym. Według Męża wszystko jest w porządku i nic złego się nie dzieje. Według mnie nasz związek zmierza do rozpadu, życie seksualne jest zimne i brak w tym związku ciepła, czułości i poczucia bliskości. Jestem kobietą sukcesu, która ma mocny temperament, duże libido i wie czego od życia chce. Proszę o jakąś radę.
No niestety jest problem. Ale jeśli nie przekona Pani męża do wizyty u lekarza seksuologa to nic z tego nie będzie. Uważam, że trzeba z nim porozmawiać bo problem jest ale ukryty.

Witam, to jest problem ,który może mieć wiele przyczyn. Wymagana jest diagnostyka i dobry wywiad. Z opisu mogę wnioskować, że jest duże prawdopodobieństwo problemu psychogennego, więc po diagnostyce możliwe, że będzie potrzebna psychoterapia. Brintellix to bardzo dobry wybór.
z poważaniem
lek. Magdalena Sochacka
Bardzo trudno na podstawie opisu stwierdzić, jaką jest przyczyną takiej zmiany u Pani partnera. Rozumiem, że lekarz psychiatra rozpoczął leczenie przeciwdepresyjne, co wskazywałoby na zaburzenia afektywne u męża. Jeśli mówimy o stanach depresyjnych to faktycznie, libido bardzo często wówczas spada. Jeśli rozmowy o tym co mąż przeżywa nie pomagają, to być może potrzebny jest czas, aby leczenie męża przyniosło efekty (leki nie działają od razu - nie wiem kiedy zaczął brać tabletki, ponadto czasami potrzebna jest modyfikacja leczenia, ale o tym na pewnym etapie zawsze decyduje psychiatra). Zachęcam Panią do przełamania bariery i prowokowania rozmów z mężem - niekoniecznie o seksie, ale w ogóle o jego emocjach. Może uda się Pani zmotywować go do indywidualnej lub wspólnej konsultacji u psychoterapeuty? Proszę pomyśleć także o poszukaniu wsparcia dla siebie. Pozdrawiam
Lekarz seksuolog rozpoznał u męża stan depresyjny, skoro zdecydował się na włączenie leku antydepresyjnego nowej generacji. Myślę, że dobrze byłoby, żebyście Państwo razem poszli do lekarza psychiatry i porozmawiali z lekarzem także na tematy intymne małżeńskie.
Może uda się rozwiązać problem bez konieczności wizyty u lekarza seksuologa.
Jeśli lekarz uzna inaczej, to zapewne poleci lekarza seksuologa, którego zna i być może współpracuje. A może uzna za celową konsultację psychologa. Warto podjąć trud w kierunku poprawy sytuacji, zachęcam. Pozdrawiam Panią. JW, seksuologia.com, Poznań.
Dzień dobry. Potwierdzam Pani obawy, że pozostawienie tej sytuacji samej sobie może pogłębić problem. Brak seksu, bliskości i czułości, wynikającej z postawy obydwu partnerów przyczynia się do narastającego dystansu i utraty więzi i może skutkować rozpadem związku. Powinniście Państwo udać się wspólnie do seksuologa lub psychoterapeuty małżeńskiego , żeby zrozumieć przyczyny problemu i go rozwiązać. Jeśli mąż nadal nie będzie wyrażał na to zgody, sugeruję udać się na taką wizytę samemu.
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, w czym tkwi problem Pani męża, a raczej trzeba odpowiedzieć: W czym tkwi problem w Waszej relacji? Wygląda na to, że sprawa jest wielowątkowa, ponieważ precedens rozpoczął się po zawarciu małżeństwa, dodatkowo mąż przeżywał kłopoty w pracy, potem stres związany z pracą, co ostatecznie doprowadziło Pani męża do depresji. Musi Pani wiedzieć, że skutkiem ubocznym antydepresantów jest często brak ochoty na seks lub wycofanie z relacji miłosnej z powodu zaburzeń erekcji. Być może to powód, dlaczego mąż przestał Panią całować, a seks jest bez gry wstępnej i namiętności. Pisze Pani o sobie, że jest kobietą sukcesu o mocnym temperamencie, dużym libido i wiedzącej czego chce od życia - na pewno to nie pomaga mężowi w otwarciu się na Panią, biorąc pod uwagę, że ten okres ostatnich dwóch lat był dla niego prawdopodobnie trudnym czasem.
Proponuję umówić się na wspólną sesję konsultacyjną i niekoniecznie do seksuologa. Może to być psychoterapeuta zajmujący się terapią par.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
rozumiem Pani niepokój o związek. Chłód seksualny, unikanie współżycia i bliskości, niechęć męża do rozmowy o problemie oddala Państwa od siebie i rzutuje, być może, na inne sfery Państwa życia.
To bardzo dobrze, że Pani mąż zdecydował się na spotkanie z lekarzem psychiatrą. Przepisany mu lek wskazuje, że specjalista rozpoznał depresję. Jednym z objawów tej choroby jest osłabienie a czasami niemal zanik libido. Bardzo możliwe, że seksualna dysharmonia panująca w tej chwili w Państwa małżeństwie jest wynikiem choroby męża i że wraz z poprawą jego nastroju samoistnie ustąpi.
Sugeruję kontynuację leczenia farmakologicznego jeśli zaś mimo leczenia do związku nie wróci namiętność wspólne Państwa spotkanie z seksuologiem lub psychoterapeutą par.
Pozdrawiam serdecznie