Dlaczego choroba nowotworowa chłoniak hodgina jest przeciwskazaniem do fizjoterapii/fizykoterapii te

5 odpowiedzi
Dlaczego choroba nowotworowa chłoniak hodgina jest przeciwskazaniem do fizjoterapii/fizykoterapii tens ultradziweki sollux jak jest zaleznosc
Dzień dobry,
o metodach, sposobie leczenia, przeciwwskazaniach i wskazaniach do terapii zawsze decyduje lekarz prowadzący. To on jest specjalistą, zna zagrożenia i prozdrowotne skutki terapii. Jeżeli lekarz prowadzący jest otwarty i nieustannie uaktualnia swoją wiedzę na temat zastosowania fizjoterapii do określonej jednostki chorobowej, to nie powinno być problemu z dobraniem efektywnych sposobów leczenia.
Bardzo istotne jest w jakim okresie choroby nowotworowej pacjent się znajduje oraz jaki jest aktualny jego stan.
W dalszym ciągu wykorzystanie fizykoterapii w onkologii rodzi obawy oraz kontrowersje związane przede wszystkim z bodźcowym działaniem tych czynników (stymulowanie), które być może zwiększa ryzyko nawrotu lub rozsiewu (rozprzestrzenienia się) choroby nowotworowej. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku nowotworów układowych np. białaczek, chłoniaków, o dużej dynamice rozwoju, stopniu zaawansowania i złośliwości. Dotyczy to również metod fizykoterapii o silnym ogólnoustrojowym oddziaływaniu bodźcowym, np. sauny lub krioterapii ogólnoustrojowej.
Według ogólnych polskich wytycznych przeciwwskazane jest stosowanie fizykoterapii (zabiegów fizykalnych a nie ogólnie pojętej fizjoterapii, terapii manualnej, chiropraktyki, itd.) do pięciu lat od zakończenia leczenia. Zagraniczne wytyczne w tej kwestii są różne, jednak okres ten jest dużo krótszy.
Dla potrzeb fizjoterapii należałoby przeprowadzić diagnostykę (wywiad, badanie przedmiotowe, testy różnicujące i funkcjonalne, badania obrazowe, itd.) w celu sprawdzenia czy dolegliwości bólowe nie są wynikiem choroby nowotworowej (nie znam szczegółów dokładnej lokalizacji i specyfiki odczuwanego przez Pani/a bólu). Istnieją skuteczne sposoby terapii by Pani/u pomóc, chociażby terapia manualna, chiropraktyka, kinezyterapia czy terapie odruchowe. Obserwuje się ich znacznie większą skuteczność i zdecydowanie większą bezpieczność stosowania w trakcie i po leczeniu onkologicznym niż fizykoterapii.
Z poważaniem,
Marcelin Korycki

Zabiegi fizykoterapeutyczne zwiększają metabolizm tkankowy i potencjalnie mogłyby się przyczynić do wzmożenia choroby (nowotwór to tkanka aktywna metabolicznie). Istnieją kontrowersje i spore rozbieżności odnośnie tego, które zabiegi, w jakiej okolicy ciała i na jakim etapie choroby nowotworowej można stosować. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że im bliżej zajętego przez chorobę rejonu (lub jeśli zabieg działa ogólnoustrojowo), im bardziej aktywny proces nowotworowy, tym silniejsze przeciwwskazanie do wykonywania fizykoterapii. W 5 lat po zakończeniu leczenia teoretycznie można wykonać każdy zabieg, ale często i tak pacjenci decyduja się na wiekszą ostrożność i preferują metody manualne fizjoterapii. Wątpliwości najlepiej rozstrzygać z onkologiem.
Witam, najprościej rzecz ujmując, zabiegi fizykoterapeutyczne, do których zaliczają się te wymienione w pytaniu, mają STYMULOWAĆ tkankę do regeneracji. Zwiększają one metabolizm komórkowy, zatem jeśli takim zabiegiem trafimy na komórki rakowe - będą się one szybciej rozwijały. Decyzja o podjęciu zabiegów należy do pacjenta i lekarza prowadzącego, natomiast jest wiele innych, bardziej efektywnych metod terapeutycznych, nie obarczonych tak dużym ryzykiem działań niepożądanych przy chorobie nowotworowej. Pozdrawiam Sandra Buraczyńska, Dawcy Zdrowia, Wrocław.
Witam. Nie jest przeciwwskazaniem do fizjoterapii, ale do fizykoterapii już może być. Biorąc pod uwagę etap choroby nowotworowej i obszaru, którego mają dotyczyć zabiegi fizykoterapeutyczne - tutaj brak dodatkowych informacji, nie należy wykluczać możliwości jej zastosowania.
Zaleciłbym wizytę u osteopaty, lub doświadczonego terapeuty.