Dieta a skłonność do obrzęków.

18 odpowiedzi
Witam, mam skłonności do obrzęków, szczególnie widoczne na twarzy. Czy ma na to wpływ jedzenie? Proszę o odpowiedź.
Dzień dobry, różne czynniki mogą mieć na to wpływ. Oczywiście dieta oraz nawadnianie mogą być w tym przypadku kluczowe. Pozdrawiam

Na taki stan może mieć wpływ wiele czynników. Przede wszystkim skłonności do obrzęków pojawiają się z wiekiem, podczas ciąży szczególnie w trzecim trymestrze, również zależy to często od charakteru pracy (chociaż tutaj częściej powinny pojawiać się na nogach w okolicy kostki). Jednak to są szczególne sytuacje. W takim jednak przypadku należałoby zrobić szczegółowe badania szczególnie moczu, nerek a także skontrolować serduszko. Ale oczywiście są produkty żywnościowe oraz szczególne połączenia, które wspomagają pracę nerek i powodują zmniejszenie obrzęków. Również warto zwrócić uwage na to, w której okolicy twarzy pojawiają się obrzęki- to często dla klinicystów jest wskaźnikiem powodu problemu.
Pozdrawiam serdecznie
Ania
Witam serdecznie

Obrzęki mogą być wywołane wieloma czynnikami. Należy bardzo dobrze zebrać wywiad medyczny, żywieniowy, zrobić wyniki badań, aby postawić dobrą diagnozę. Zasadnicze pytania to czy towarzyszy temu otyłość??? Czy występuje nadciśnienie. Do każdego trzeba podejść indywidualnie nie mniej jednak odżywianie w znacznym stopniu może wpływać na pojawianie się obrzęków. Jest to jeden z objawów nietolerancji pokarmowych zwłaszcza na białko mleka krowiego czy gluten. Warto zrobić testy, celem eliminacji tych produktów z diety. Zatrzymywanie wody jest także ścisłe związane z podażą wody. Wbrew pozorom jeśli zbyt mało pijemy, organizm zatrzymuje wodę. Należy także zbadać tarczycę pod kątem niedoczynności. Na ten moment zalecam 5 posiłków dziennie, przerywy pomiędzy posiłkami około 3 godziny, eliminacja pszenicy, urozmaicony jadłospis, ograniczyć mleko i odpowiednio nawadniać organizm.
Witam,
Obrzęki na twarzy są objawem, który niezwłocznie powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Zalecam wybranie się do lekarza pierwszego kontaktu lub endokrynologa.
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe mogą przyczyniać się do zaburzeń równowagi hormonalnej i wodno-elektrolitowej.
Po konsultacji z lekarzem zapraszam do kontaktu w celu oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia, które mogą pomóc w poprawie stanu zdrowia.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
dieta ma istotny wpływ na obrzęki. Prawidłowo dobrany jadłospis przeciw obrzękom pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Ponadto aktywność fizyczna w połączaniu z odpowiednio dobraną dietą redukuje tego typu dolegliwości. Spośród produktów spożywczych należy wprowadzić produkty będące źródłem potasu jak (pomidory, banany, awokado, suszone morele), wyeliminować sól z diety oraz związane z nią produkty wysokoprzetworzone, fast food. Złotą zasadą jest spożywać regularnie posiłki - 5 posiłków w odstępach 3-4h. Co więcej, paradoksalne - obrzęki mogą być wynikiem nieprawidłowego nawodnienia tj. organizm, broniąc się przed odwodnieniem, gromadzi jej zapasy w tkance podskórnej. Należy w ciągu dnia przyjmować ok. 1,5-2 l. płynów, np. w postaci wody mineralnej (koniecznie niskosodowej)!
Serdecznie pozdrawiam
Witam,

Rzeczywiście dieta ma wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie. Aby tego uniknąć proszę zwracać uwagę na potas w diecie - codziennie spożywać pomidory, ziemniaki, banany, awokado i suszone owoce - morele, rodzynki, figi. Obrzęki mogą być także wynikiem niedostatecznej ilości wody w diecie. Wtedy organizm, broniąc się przed odwodnieniem, gromadzi jej zapasy w tkance podskórnej. Należy dostarczać 2,5 l wody dziennie - w postaci niskosodowej wody mineralnej oraz ziołowych herbat.

Jeśli te zmiany w diecie nie spowodują żadnych zmian, należy udać się na badania laboratoryjne krwi i konsultację u lekarza/dietetyka.

Pozdrawiam,
Agnieszka Depińska
Przyczyn może być wiele. Jedzenie na pewno będzie nasilało objawy, jednak stawiałabym na szukanie problemu gdzie indziej. Aby wykluczyć negatywny wpływ diety można spróbować żywić się zdrowo przez okres dwóch tygodni i sprawdzić jaki będzie to miało wpływ na stan twarzy. Równie dobrze może to być alergia pokarmowa lub jej inny rodzaj, może być także kontakt z toksynami ze środowiska. Jeżeli obrzęki są przewlekłe wskazywałabym na wizytę u nefrologa. Mogą to być też zaburzenia gosporadki wodno elektrolitowej w płynach międzykomórkowych spowodowane np dużą ilością soli w diecie a małą podażą Potasu.
Witam. Jedzenie ma duży wpływ na nasz organizm, na obrzęki również. Możesz przeczytać o tym, że sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie, ale z pracy z moimi pacjentami widzę, że obrzęk na twarzy jest najczęściej wynikiem spożywania mleka i produktów mlecznych. Produkty mleczne to m.in. jogurty, kefiry, maślanki, sery, twarogi. Czasem wystarczy wyeliminować tylko mleko, a resztę zostawić. Jest to sprawa niezwykle indywidualna. Na drugim miejscu jest pszenica i wszystkie jej źródła takie jak pieczywo, wyroby cukiernicze, fast-foody itd. Detoks cukrowy + detoks mleczny daje bardzo ładne rezultaty. Pozdrawiam, mgr Sylwia Jędrzejczyk-Pazdzioch (Równowaga Centrum Dietetyki).
Jedzenie ma wpływ na nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie przede wszystkim. Nie lekceważyłabym tych obrzęków, zbadałabym m.in. czy nie ma problemów z tarczycą.
Obrzęki mogą efektem problemów z krążeniem i gromadzenia nadmiaru wody w organizmie. Przyczyną może być np. zbyt mała ilość płynów wypijanych w ciągu dnia (zalecane jest 1,5l wody na dobę), zbyt dużo soli i cukru w diecie, niedobór potasu (obecny przede wszystkim w warzywach i owocach). Zaburzenia hormonalne również mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego warto wykonać badania poziomu hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych.
Witam serdecznie,
sposób odżywiania może stać się przyczyną obrzęków, zwłaszcza w przypadku spożywania dużej ilości soli oraz produktów z dużą jej zawartością takich jak m.in. chipsy, krakersy, czy wędliny. Paradoksalnie, do zatrzymywania wody w organizmie przyczynić się może również zbyt niskie spożycie wody, a także np. nadmierne spożywanie alkoholu. Należy jednak pamiętać, że przyczyn powstawania obrzęków jest bardzo wiele, warto zatem wykonać odpowiednie badania oraz skontrolować poziom hormonów.
Dzień dobry!
Sposób żywienia ma wpływ na stopień w jakim organizm zatrzymuje wodę. Działanie nasilające retencję płynów wywołuje przede wszystkim sól, a w zasadzie jej główny składnik sód (jego źródłem poza solą jest także np. glutaminian sodu). Niemniej jednak miejscowe obrzęki, w tym wypadku na twarzy, wskazują raczej na problem natury hormonalnej, dlatego polecam konsultację z endokrynologiem.
Barbara Dąbrowska-Górska
Witam.
Jak najbardziej dieta ma wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Powodem obrzęków może być nadmiar w diecie sodu, a za mało potasu i białka, a także za mała ilość płynów. Proszę zwiększyć podaż warzyw zawierających potas np. pomidorów, marchwi, selera, ziemniaków oraz produktów działających moczopędnie np polecam koktajle owocowo- warzywne z dodatkiem natki pietruszki oraz herbatkę z pokrzywy
Dzień dobry, przede wszystkim zalecałabym wykonać podstawowe badania diagnostyczne (morfologia, jonogram), aby zobaczyć w jakiej kondycji jest organizm. Poza tym dzięki badaniu składu ciała moglibyśmy zobaczyć jak rozkłada się woda w Pani organizmie (dokładniej jaki jest stosunek wody wewnątrzkomórkowej do zewnątrzkomórkowej). Obrzęki mogą być również objawem alergii, tę kwestię również trzeba rozważyć. Z ogólnych wskazówek mogę zalecić na razie zwiększenie ilości wypijanej wody. Bardziej szczegółowych wskazówek mogłabym udzielić po dokonaniu dokładnej analizy sposobu odżywiania.
Witam, powstawanie obrzęków jest głównie związane ze spożywanymi pokarmami i wypijanymi płynami. Organizm w ten sposób reaguje, a tym samym sygnalizuje nam swoją akceptację na dany pokarm. Opuchlizna może być spowodowana odwodnieniem, czyli przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów. Przyczyną może być też spożywanie wysoko przetworzonych produktów takich jak gotowe posiłki instant, przekąski. Nadmiar soli w diecie również może być powiązany z powstawaniem obrzęków zwłaszcza na twarzy, gdzie skóra jest delikatniejsza i bardziej wrażliwa na czynniki na nią działające od wewnątrz. Dużą rolę odgrywa sen i regeneracja. Jeśli są zaburzone, wówczas mogą pojawiać się obrzęki.

Pozdrawiam
Witam,
Jedzenie może mieć bardzo duży wpływ na występowanie obrzęków, szczególnie może to być związane z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.
Polecam umówienie się na konsultację, wtedy będziemy mogli wszystko sobie umówić i ustalić kierunek postępowania dietetycznego.

Pozdrawiam
Karolina Bartczak
Witam Serdecznie!
Obrzęki mogą mieć bardzo złożoną i zróżnicowaną patogenezę, dlatego ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Oczywiście żywienie ma wpływ na występowanie obrzęków, jednak przede wszystkim powinna się Pani udać do internisty, który powinien zalecić komplet badań. Obrzęki mogą być spowodowane nieprawidłową pracą niektórych narządów, przyjmowanymi lekami (np. leki na nadciśnienie, antykoncepcja hormonalna itd.), nieprawidłową gospodarką hormonalną organizmu i wiele innych. Żywieniem również możemy wpływać na pracę narządów, więc jeżeli stwierdzone zostanie co jest powodem występowanie obrzęków, wtedy również zalecamy konkretną dietoterapię, która wspomaga leczenie, ochrania nadwyrężony narząd. Czasami sama zmiana diety daje bardzo korzystne skutki dla zdrowia pacjenta. Na początku na pewno można ograniczyć sód (sól) w codziennej diecie, gdyż jego nadmierne spożycie jest stosunkowo często winowajcą powstawania obrzęków. Proszę zwrócić również uwagę na odpowiednie spożycie wody oraz spożywanie żywności nie przetworzonej, jak najbardziej naturalnej.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk
witam, wykonałabym badania związane z chorobami autoimmunologicznymi, sarkoidozą, poziom CRP, czynnik reumatoidalny. Dietą również, można zmniejszyć obrzęki, zapraszam do kontaktu i pozdrawiam