diagnoza psychologiczna/psychiatryczna

7 odpowiedzi
ile spotkań z psychologiem/psychoterapeutą lub też psychiatrą potrzeba, by otrzymać diagnozę i co zrobić, jeśli po kilku miesiącach terapii/leczenia nie otrzymało się od specjalisty wiadomości zwrotnej?
Zajmuję się psychoterapią.
Informacje zwrotną udzielam po każdej wizycie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Precyzyjna diagnoza to nie tylko ustalenie stanu aktualnego ale także zdiagnozowanie przyczymn zaistniałych zmian i ich mechanizmu. O ile pierwszy z tych elementów niekiedy jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania np z wykorzystaniem odpowiednich , testów to dwa pozostałe elementy często wymagają długiej i żmudnej pracy obu stron tj. pacjenta i psychoterapeuty. Zachęcam by wprost zapytać osobę pracującą z Panem o jej opinię. Ma Pan do tego absolutne prawo. Lucyna Golińska
Witam, wiele zależy od głębokości, zaszłości oraz jakości problemów, ale z reguły 3 w przypadku dorosłego powinny wystarczyć, w przypadku dziecka z podejrzeniem np. ADHD wskazanych jest nawet 7 - zwłaszcza w różnych okolicznościach i lokalizacjach. Słowem, im dłużej obserwujemy i badamy tym więcej materiału do diagnozy, która kształtuje się także / w efekcie porównań wielu wyników/ Proszę skorzystać z oferty Poradni Zdrowia Psychicznego.
Witam serdecznie,
Pytanie jest bardzo szerokie więc trudno odpowiedzieć na nie konkretnie. To zależy od specjalisty oraz podejścia pracy.

Najkonkretniejszą odpowiedź (mam nadzieję) powinien Pan otrzymać od samego specjalisty który z Panem pracował.
W miarę coraz lepszego poznawania sytuacji 2 człowieka diagnoza jest dopracowywana, jednak od samego początku specjalista zbiera informacje na podstawie których może być prawdopodobne utrwalenie się trudności.
Pozdrawiam Kuchta Robert
Witam serdecznie,

Teoretycznie 3-4 spotkania (pierwsze spotkanie może trwać w czasie dwóch sesji) w terapii psychodynamicznej, jednak, diagnoza może trwać nawet i pół roku, to zależy od rodzaju pracy, można o to specjalistę po prostu zapytać

Z poważaniem,
Monika Adamska
Przekonanie, że diagnoza jest wyłącznie dla wiedzy lekarza to jeden ze szkodliwych mitów na temat psychoterapii, który utrzymuje się nawet w środowisku psychoterapeutycznym. Szacunek i uczciwość wobec pacjenta wymaga udzielenia mu informacji na temat obserwacji klinicznej. Pewni klinicyści zdają się postrzegać swoich pacjentów jak dzieci, a nie dorosłych, którzy potrafią zaakceptować trafną informację zwrotną i z niej skorzystać.

Oczywiście opracowanie trafnej diagnozy bywa czasochłonne i należy być cierpliwym, ale relacja terapeutyczna opiera się na obustronnej wymianie i z pewnością masz prawo w ciągu całego procesu leczenia dostawać informacje zwrotne, zwłaszcza po tak długim okresie.

Proponuję porozmawiać przy najbliższym spotkaniu z terapeutą i zapytać o to, jak on widzi Twoje problemy i jakie rozwiązania. Powołaj się na to, że aby terapia była skuteczna cele muszą być transparentne, wymiana informacji symetryczna, a utrzymywanie pacjenta w pozycji nie-wiedzy ma działanie przeciwterapeutyczne.
Dzień dobry. Często wstępna diagnoza jest formułowana w trakcie pierwszego spotkania z psychiatrą. W trakcie psychoterapii najczęściej po 3-4 sesjach. Są to jednak hipotezy. Jeśli jest Pan/Pani w toku terapii to warto ten temat wnieść. Co takiego daje Panu/Pani informacja o diagnozie, jak Pan/Pani przeżywa brak informacji? Pozdrawiam.