diagnostyka miażdżycy jakie badania ???

9 odpowiedzi
jakie badania trzeba wykonać aby stwierdzić czy mogę mieć miażdżycę żył ??robiłem z krwi homocysteinę i wynik jest 10,9. czy jest to zły wynik.jakie badania wykonać ?
Dzień dobry,
miażdżyca dotyczy tętnic, jeśli chodzi o żyły to ew. zakrzepica. Jeżeli chodzi rzeczywiście o miażdżycę tętnic to podstawowe badania laboratoryjne to lipidogram i glukoza naczczo. Z badań obrazowych USG Doppler tt. szyjnych, ew. przy jakimś podejrzeniu choroby wieńcowej tomografia komputerowa tt. wieńcowych.

Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Żadne stężenie homocysteiny nie świadczy o występowaniu miażdżycy. Podwyższone stężenie stanowi jedynie czynnik ryzyka jej wystąpienia. Pański wynik jest prawdopodobnie w normie (normy mogą róznić się w poszczególnych laboratoriach). Pytanie o to, jakie badania wykonać, żeby stwierdzić, czy ma Pan miażdżycę, jest dosyć kłopotliwe, bo tak naprawdę nie ma badań, które stwierdzają miażdżycę tak po prostu. Inne badania stosuje się w celu rozpoznania miażdżycy naczyń szyjnych, inne miażdżycy naczyń wińcowych, a jeszcze inne w przypadku podejrzenia miażdżycy kończyn dolnych. Proponuję udać się do lekarza w celu oceny ryzyka miażdżycy, i na tej podstawie lekarz z pewnością, o ile uzna to za konieczne, zaproponuje Panu niezbędne badania.
Pozdrawiam.
Witam,
Nie zajmuję się diagnostyką miażdżycy żył.
Pozdrawiam
proponuję wykonac badanie gospodarki lipidowej
Witam serdecznie,
aktualna wiedza nie pozycjonuje homocysteiny jako zalecanego badania do oceny ryzyka miażdżycy.
Nie wiem czy dokładnie rozumiem pytanie. Czy chodzi o miażdżycę żył czy tętnic, bo w żyłach raczej szuka się zakrzepicy.
Jeśli chodzi o ocenę obecności miażdżycy tętnic to zależy od lokalizacji miażdżycy, a to wnioskowane jest na podstawie objawów pacjenta. Jeśli jest to potrzebne służę pomocą, aby zgodnie z najnowszą wiedzą zaproponować ocenę ryzyka i ewentualnie diagnostyki zmian miażdżycowych.
pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Szychta
Witam Pana, wynik raczej w normie, wskaźnik kostkowo-ramienny ABI - okresle czy sa zwężęnia miażdżycowe w tętnicach kończyn dolnych, USG doppler tętnic kończyn dolnych, zapraszam na badanie, pozdrawiam
Tomasz Ciąćka
Witam, pierwszym badaniem, jakie należy wykonać, by ocenić możliwość pojawienia się miażdżycy jest profil lipidowy, czyli cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, trójglicerydy. Podany przez Pana wynik jest na granicy normy, dlatego polecam wykonać wyżej wspomniane parametry, a jeśli Pana obawy są duże, dodatkowo D-dimery. Komplet badań polecam skonsultować z lekarzem. Pozdrawiam.
Wynik jeszcze dobry, mieści się w górnej granicy normy, proponuję wykonać badanie krwi
na cholesterol całkowity, HDL,LDL trójglicerydy i cukier, badać ciśnienie tętnicze.
pozdrawiam Czesław Drozd
Niestety Pana pytanie jest nieprecyzyjne. Myślę że chodziło Panu o miażdżycę tętnic a anie żył. Wysokie wartości homocysteiny mają wszaksze związek z większą zapadalności na choroby układu krążenia w tym miażdżycę tt. wieńcowych. Przyczyn podwyższonej wartość homocysteiny jest wiele w tym dieta, wiek, wysokie lipidy itd. Wartość 10 jest mienie podwyższona. Powinno się bardziej skupić na razie podstawowych czynnikach ryzyka miażdżycy tętnic jak : hiperlipidemia, nadciśnienie....Najważniejsze są Pana w objawy.
Pozdrawiam.

Eksperci

Agnieszka Ratajczak

Agnieszka Ratajczak

Dietetyk

Bydgoszcz

Natalia Sowa

Natalia Sowa

Dietetyk

Wrocław

Magdalena Ruszel

Magdalena Ruszel

Dietetyk

Lublin

Adrianna Wawrzyniak

Adrianna Wawrzyniak

Dietetyk

Poznań

Aleksandra Mirowska

Aleksandra Mirowska

Dietetyk

Gliwice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących usługi: miażdżyca
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.