Czym karmić psa gdy ma chłoniaka?

5 odpowiedzi
Czym mogę karmić swojego 7 letniego owczarka podhalańskiego, który ma podejrzenie chłoniaka? Zastanawiam się czy może jeść wątróbkę, ponieważ bardzo ją lubi. Proszę o pomoc.
U psa w tym wieku ze stwierdzonym chłoniakiem (jaki ma indeks mitotyczny?) myślę że śmiało można powiedzieć że wolno mu jeść wszystko na co ma ochotę.

Utrzymanie apetytu w chorobie nowotworowej jest ważne, jeśli nie ma po spożyciu wątróbki zaburzeń jelitowych lub innych, proszę podawać na zdrowie.
Dzień dobry, przy chorobach nowotworowych z reguły stosuje się specjalne diety jeśli pacjent poddany jest np chemioterapii i jest wyniszczony, ważne jednak jest to by pacjent w ogóle jadł, więc jeśli lubi wątróbkę to raczej mu nie zaszkodzi. Ważne jednak jest aby w miarę możliwości dieta była zbilansowana, dostosowana do wieku i ew. problemów pacjenta.
Za każdym razem podając pożywienie psu cierpiącemu na chłoniaka, karmimy zarówna psa jak i jego komórki nowotworowe. W związku z tym należy podawać pokarm, który będzie zaspokajał przede wszystkim potrzeby zwierzęcia, natomiast jego dostępność dla komórek chłoniaka będzie ograniczona. Komórki nowotworowe namnażają się szybko i zwykle zużywają duże ilości energii. Aby zaspokoić głód energetyczny potrzebują cukrów prostych - przede wszystkim glukozy. Należy więc bezwzględnie unikać pokarmów zwierających cukry proste ale także tych bogatych w węglowodany złożone, które w organizmie łatwo przerabiane są na glukozę. Należy podawać duże ilości białka oraz dietę ubogą w tłuszcze. Zapotrzebowanie organizmu dotkniętego chorobą nowotworową na białko jest szczególnie wysokie, zwłaszcza jeśli postęp choroby prowadzi do utraty masy ciała i wyniszczenia. Unikamy podawania karm i pokarmów zawierających zboża i ziemniaki. Nie podajmy pieczywa oraz żadnych słodkich przysmaków. Pamiętamy, że cukier występuje dziś w produktach, których byśmy o to nie podejrzewali (sosy, pasztety, serki, wędliny, jogurty...). Zasadniczo dieta dla psów dotkniętych chłoniakiem powinna opierać się na mięsie. Wielu zaleca surowe mięso, jednak jest to temat kontrowersyjny z racji zagrożenia drobnoustrojami występującymi na produktach mięsnych, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Niektóre z tych drobnoustrojów są patogenami, które mogą wywołać infekcję u zwierzęcia z osłabiona odpornością jakim jest pies z chłoniakiem. Ważne jest także zbilansowanie diety pod względem składników witaminowych i mineralnych oraz odpowiednia podaż kwasów tłuszczowych omega-3. Warto również rozważyć podawanie karm stworzonych specjalnie dla psów dotkniętych schorzeniem onkologinczymi np. Hill's Prescription Diet N/D. Czasami psy w zaawansowanym stadium choroby wykazują zmniejszony apatyt. Wtedy trzymamy się zasady, że podajemy każdy rodzaj pokarmu, który zwierzę będzie miało ochotę przyjmować - oczywiście w granicach rozsądku. Granice rozsądku zawsze warto skonsultować z zaufanym lekarzem weterynarii.
Proszę nie dawać psu wątróbki! Nawet zdrowy dorosły pies nie powinien jej już jeść, a co dopiero chory na chłoniaka. Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Są specjalne, niestety dość drogie, diety dla psów z nowotworami, a niedawno ukazał się na rynku lek na nowotwory u zwierząt Neoplasmoxan