Czy zwężenie odbytu było słuszną diagnozą u dziecka, które nadal samo się nie wypróżnia?

3 odpowiedzi
Witam. Mój 7 miesięczny synek nie załatwia się sam od 3 miesięcy i poprzez to miał stwierdzone w szpitalu na oddziale dziecięcym poprzez RTG chorobę chirsprunga, lecz jak dostaliśmy skierowanie do Poradni Chirurgii Dziecięcej doktor po, że tak powiem (włożeniu palca w odbyt) stwierdził u dziecka zwężenie odbytu. Dziecko zostało skierowane na oddział chirurgii dziecięcej i bez żadnych badań zrobili mu od razu plastykę odbytu, która nie przyniosła żadnych rezultatów. Dziecko ma robione raz dziennie w domu lewatywę od miesiąca. I tu się zadaje pytanie : Czy to na pewno było potrzebne poszerzanie odbytu, czy to jednak jest ta choroba Chirsprunga? Proszę o pomoc. Już nie wiemy, gdzie szukać pomocy. PS dziecko miało zabieg w Zielonej Gorze.
Szanowna Pani,

z przykrością muszę Panią poinformować, że nie zajmuję się podobnymi problemam igdyż - owszem, jestem chirurgiem plastykiem - ale plastyka odbytu to domena chirurgów dziecięcych - proktologów. Proponuje nawiązać kontakt z innym oddziałem chirurgii dziecięcej - kliniką - np. w Poznaniu. Gdyby zechciała Pani skonsultować dziecko w klinice w Warszawie - w Szpitalu Pediatrycznym WUM przy ul. Zwirki i Wigury 63, to proszę poszukiwać profesora Andrzeja Kamińskiego. Tyle mogę Pani w takiej sytuacji doradzić.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym leczeniu dziecka!
Matuszewski

Dzień dobry
Najbardziej miarodajnym (jednoznacznym) badaniem celem rozpoznania choroby Hirschsprunga jest biopsja pełnej grubości ściany odbytnicy. Stwierdzeniu braku zwojów nerwowych świadczy o chorobie. Badanie odbytnicy za pomocą wlewu kontrastowego i badania RTG jest bardzo pomocne. Najlepiej udać się do jednej z Klinik Chirurgii Dziecięcej mającej doświadczenie w leczeniu tego typu choroby. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Choroba Hirschsprunga jest jedną z wielu chorób polegających na zaburzeniu unerwienia autonomicznego jelit czyli tzw. dysganglionoz. Do jej rozpoznania lub wykluczenia konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego!!! po wykonaniu biopsji ssącej lub kleszczykowej odbytnicy, w którym jednoznacznie stwierdzony będzie m.in. całkowity brak komórek zwojowych w splotach śródściennych jelita. Oczywiście badania radiologiczne-kontrastowe, manometryczne, objawy kliniczne, obciążony wywiad rodzinny itd. mogą nas ukierunkowywać w stronę tej rzadkiej i poważnej choroby (1:5000-7000 ur.), ale jej rozpoznanie musi być koniecznie potwierdzone badaniem histopatologicznym!! Jeśli chodzie o woj. wielkopolskie największe doświadczenie ma Klinika im. K. Jonschera w Poznaniu ul. Szpitalna - najbardziej kompetentna osoba w tej kwestii to dr hab. n. med. Michał Błaszczyński ! Najlepiej umówić się na konsultację - namiary na pewno w internecie Państwo znajdziecie - jest też możliwość umówienia się do Poradni Chirurgicznej do Pana doc. na stronie kliniki. Pozdrawiam przedświątecznie i 3mam kciuki!