Czy zwężenie odbytu było słuszną diagnozą u dziecka, które nadal samo się nie wypróżnia?

3 odpowiedzi
Witam. Mój 7 miesięczny synek nie załatwia się sam od 3 miesięcy i poprzez to miał stwierdzone w szpitalu na oddziale dziecięcym poprzez RTG chorobę chirsprunga, lecz jak dostaliśmy skierowanie do Poradni Chirurgii Dziecięcej doktor po, że tak powiem (włożeniu palca w odbyt) stwierdził u dziecka zwężenie odbytu. Dziecko zostało skierowane na oddział chirurgii dziecięcej i bez żadnych badań zrobili mu od razu plastykę odbytu, która nie przyniosła żadnych rezultatów. Dziecko ma robione raz dziennie w domu lewatywę od miesiąca. I tu się zadaje pytanie : Czy to na pewno było potrzebne poszerzanie odbytu, czy to jednak jest ta choroba Chirsprunga? Proszę o pomoc. Już nie wiemy, gdzie szukać pomocy. PS dziecko miało zabieg w Zielonej Gorze.
Szanowna Pani,

z przykrością muszę Panią poinformować, że nie zajmuję się podobnymi problemam igdyż - owszem, jestem chirurgiem plastykiem - ale plastyka odbytu to domena chirurgów dziecięcych - proktologów. Proponuje nawiązać kontakt z innym oddziałem chirurgii dziecięcej - kliniką - np. w Poznaniu. Gdyby zechciała Pani skonsultować dziecko w klinice w Warszawie - w Szpitalu Pediatrycznym WUM przy ul. Zwirki i Wigury 63, to proszę poszukiwać profesora Andrzeja Kamińskiego. Tyle mogę Pani w takiej sytuacji doradzić.
Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym leczeniu dziecka!
Matuszewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry
Najbardziej miarodajnym (jednoznacznym) badaniem celem rozpoznania choroby Hirschsprunga jest biopsja pełnej grubości ściany odbytnicy. Stwierdzeniu braku zwojów nerwowych świadczy o chorobie. Badanie odbytnicy za pomocą wlewu kontrastowego i badania RTG jest bardzo pomocne. Najlepiej udać się do jednej z Klinik Chirurgii Dziecięcej mającej doświadczenie w leczeniu tego typu choroby. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Choroba Hirschsprunga jest jedną z wielu chorób polegających na zaburzeniu unerwienia autonomicznego jelit czyli tzw. dysganglionoz. Do jej rozpoznania lub wykluczenia konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego!!! po wykonaniu biopsji ssącej lub kleszczykowej odbytnicy, w którym jednoznacznie stwierdzony będzie m.in. całkowity brak komórek zwojowych w splotach śródściennych jelita. Oczywiście badania radiologiczne-kontrastowe, manometryczne, objawy kliniczne, obciążony wywiad rodzinny itd. mogą nas ukierunkowywać w stronę tej rzadkiej i poważnej choroby (1:5000-7000 ur.), ale jej rozpoznanie musi być koniecznie potwierdzone badaniem histopatologicznym!! Jeśli chodzie o woj. wielkopolskie największe doświadczenie ma Klinika im. K. Jonschera w Poznaniu ul. Szpitalna - najbardziej kompetentna osoba w tej kwestii to dr hab. n. med. Michał Błaszczyński ! Najlepiej umówić się na konsultację - namiary na pewno w internecie Państwo znajdziecie - jest też możliwość umówienia się do Poradni Chirurgicznej do Pana doc. na stronie kliniki. Pozdrawiam przedświątecznie i 3mam kciuki!

Eksperci

Piotr Narbutt

Piotr Narbutt

Chirurg, Proktolog

Brzeziny

umów wizytę
Hady Razak Hady

Hady Razak Hady

Chirurg, Bariatra, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Warszawa

umów wizytę
Błażej Jasiuk

Błażej Jasiuk

Proktolog, Flebolog, Chirurg

Wrocław

umów wizytę
Dymitr Żaworonkow

Dymitr Żaworonkow

Chirurg, Proktolog, Flebolog

Gliwice

umów wizytę
Magdalena Olszewska

Magdalena Olszewska

Chirurg, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Białystok

umów wizytę
Inna Diemieszczyk

Inna Diemieszczyk

Chirurg, Bariatra, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Warszawa

umów wizytę

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 1 pytań dotyczących: operacja odbytu
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.