Czy zespół lęku uogólnionego i nerwica lękowa to to samo?

2 odpowiedzi
Czy zespół lęku uogólnionego i nerwica lękowa to to samo?
W zasadzie tak.

Szanowny Panie / Szanowna Pani,

kategorią "nerwic" zwyczajowo określa się zespół objawów o podłożu psychicznym, charakteryzujących się wzmożonym napięciem. Obecnie częściej używaną nazwą są "zaburzenia lękowe". Warto nadmienić, iż nie jest to choroba, a popularne zaburzenie, bardzo rozpowszechnione w populacji, dotykające w 2019 roku 25 mln Europejczyków (5.4 % społeczeństwa), choć dane te mogą pozostawać niedoszacowane (Zdrowie Psychiczne w Unii Europejskiej, Kancelaria Senatu, Warszawa 2019, s. 5-6;).

Zaburzenia lękowe są klasyfikowane wg następujących kategorii:
- GAD, uogólnione zaburzenie lękowe
- fobie, w tym fobia społeczna, fobie proste, np. lęk wysokości, lęk przed pająkami etc.
- PTSD - zespół stresu pourazowego
- zespół lęku panicznego (tzw. ataki paniki)
- OCD - zaburzenia obsesyjno - kompulsywne, oraz tzw. "pure O", czyli obsesja bez kompulsji - kompulsje wówczas dokonywane są 'w myślach'.
- lęk separacyjny, mutyzm wybiórczy - najczęściej spotykane u dzieci
- hipochondria.

Więcej na ten temat poczytać można w książce "Umysł ponad nastrojem" Padesky, Greenberger oraz "Lęk i fobie" Bourne - obie wydane przez wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami,

OBiałek