Czy wenlafaksyna albo olanzapina to takie leki które mogą mnie podnieść z łóżka, sprawić że coś będz

3 odpowiedzi
Czy wenlafaksyna albo olanzapina to takie leki które mogą mnie podnieść z łóżka, sprawić że coś będzie mi się chciało? Bo słyszałam że na depresję są dwa rodzaje leków - aktywizujące i uspokajające. Do której z tych grup należy wenlafaksyna?
Dzień dobry,

do dawki 225 mg wenlafaksyna ma głównie działanie serotoninergiczne (potocznie nazywane przez Pacjentów jako „uspokajające”). W przypadku dawek powyżej 225 mg ma zarówno działanie noradrenergiczne, jak i serotoninergiczne. Co może wpływać na subiektywne poczucie nadmiernego pobudzenia, czasami wywołującego niepokój psychiczny. W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z lekarzem psychiatrą, który prowadzi Pani/Pana leczenie. Proszę również o stosowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Pozdrawiam serdecznie
Wojciech Tylek

Dzień Dobry. Gorąco zachęcam do kontaktu ze specjalistą, aby szerzej omówić ten temat na wizycie. Pozdrawiam :)
Wenlafaksyna jest lekiem antydepresyjnym z klasy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Zazwyczaj jest zaliczana do grupy leków o działaniu bardziej aktywizującym. To oznacza, że Wenlafaksyna może pomóc zwiększyć poziom energii i motywację, co może być szczególnie przydatne dla osób, które cierpią na depresję z objawami takimi jak ciągłe uczucie zmęczenia, brak energii czy trudności z wstawaniem z łóżka. Mechanizm działania Wenlafaksyny polega na zwiększeniu poziomu neurotransmiterów w mózgu, szczególnie serotoniny i noradrenaliny. Zwiększenie poziomu noradrenaliny jest związane z poprawą ogólnej aktywności i energii, co może przyczyniać się do lepszego funkcjonowania w codziennych zadaniach. Olanzapina natomiast to lek przeciwpsychotyczny, często stosowany w leczeniu schizofrenii, manii oraz jako dodatek w leczeniu depresji szczególnie w przypadkach, gdy występują objawy psychotyczne. Olanzapina działa głównie uspokajająco, redukując objawy takie jak niepokój, rozdrażnienie czy omamy. Może mieć działanie sedatywne, dlatego jej wpływ na energię i aktywność może być odmienny niż w przypadku Wenlafaksyny. Jeśli masz wątpliwości dotyczące leczenia, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który może odpowiednio dopasować rodzaj leku do Twoich konkretnych potrzeb i objawów depresji. Lekarz pomoże także ocenić, który lek będzie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy w kontekście Twojego indywidualnego stanu zdrowia i historii medycznej. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia! Bogusław Kwitkowski
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna online - 300 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.