Czy to początki rozwarstwienia aorty z racji bólu (poszerzenie aorty wstępującej, wrodzona zastawka aortalna dwupłatkowa)

4 odpowiedzi
Witam, Mam 38 lat. Wada wrodzona zastawka aortalna dwupłatkowa. Niedomykalność aortalna, Poszerzenie aorty wstępującej. Ostatnie badanie echo z dnia 2017/07/18

LVEDd – 5,5cm LAD – 3,8cm
IVSDd – 0,9 cm Ao – 2,8cm
PWDd – 1cm AoA – 4,8cm
RVEDd – 2,7 cm EF – 67%
PA – 1.9 cm ACT – 150 ms
E’med – 15cm/sek E’lat – 18 cm/sek

Opis:
Wielkość jam serca w normie. Grubość ścian i ich kurczliwość prawidłowa. Bez cech dysfunkcji rozkurczowej lewej komory. Płatki zastawki aortalnej z niewielkimi zwłóknieniami na brzegach, zastawka dwupłatkowa, umiarkowana biegnąca na przedni płatek mitralny niedomykalność aortalna (PHT – 340ms,VC – 5mm), bez cech stenozy. Pozostałe zastawki bez istotnych zmian organicznych, niewielka fala zwrotna mitralna i trójdzielna. Bez cech nadciśnienia płucnego. Osierdzie bez cech płynu. Opuszka aorty w granicach normy [4,2cm], w dalszej części aorta wstępująca poszerzona umiarkowanie [4,8cm], łuk aorty [3.1cm] i początkowy odcinek aorty zstępującej [2,3cm] nieposzerzone. Pień płucny prawidłowej szerokości. Żyła główna nieposzerzona, podatna oddechowo.

Pytania:
Czy z powyższego opisu można mówić o rozwarstwieniu aorty lub jego początkach ?
Czy powonieniem poprosić lekarza o wykonanie Tomografia Komputerowej z kontrastem lub MRI na tym etapie (na razie mam mieć kolejne echo w styczniu 2018) ?
Wskazanie do operacji to kwestia indywidualna czy z powyższych badań można sugerować, że powinna mieć miejsce w przedziale aorty 5 – 5,5 cm ?
Czy branie beta – blokerów osłabia serca, poza tym że obniży ciśnienie, to z faktu nieuchronnej przyszłej operacji może lepiej czekać do operacji bez leków. Zdaje Sobie sprawę, że bez leków operacja może nastąpić wcześniej?

Nie miałem nagłego silnego bólu w klatce piersiowej jednak od miesiąca mam uczucie dziwnego „bólu” ( jedynie zależnego od ruchów ciała czy głębokiego oddechu, podczas uprawiania sportu „lekka siłownia” ten ból NIE występuje ) - zaczynając od strony osi mostka przesuniętego do lewego sutka około 2 lub 3 cm na wysokości 3 lub 4 palców od sutka lewej piersi (sugerującego obszar aorty serca) przechodzącego łukiem w kierunku lewego barku i dochodzącego do lewej tętnicy szyjnej. Nie mam duszności. Podczas lekkich biegów na bieżni nie odczuwam żadnych problemów oddechowych czy bólowych. Nie biorę beta-blokerów (Nedal) pomimo, że został zasugerowany ¼ lub ½ tabletki. Ciśnienie mam różne w nocy ( średnie ciśnienie z pomiarów Holtera z dnia (12/07/2017) - 120/75 mmHg, w ciągu dnia niestety gorzej z faktu, że jestem osobą stresująca się 135/85 mmHg). Pojedyncze ciśnienie dzienne potrafi dojść do 150/90 mmHg w sytuacji stresowej.

Proszę o informacje na powyższe pytania zwracając uwagę na stan uczucia „bólowego”
Pozdrawiam
Szanowny Panie, ma Pan bardzo dużo wątpliwości, zadał Pan liczne pytania - i słusznie, bo to jest niebłaha sprawa. Nie jest moim zdaniem możliwa sensowna odpowiedź na te wszystkie pytania na odległość, bez dokładniejszej rozmowy z Panem, zbadania Pana przez lekarza, optymalnie - oceny wyniku obecnego badania w porównaniu do badań poprzednich. To trochę tak, jakby spytać: "Mam ciśnienie 180/100 mm Hg, czy powinienem przyjmować lek A czy lek B i czy powinno się wykonać takie a takie badanie" - wszystko, o czym Pan pisze i o co Pan pyta, to temat na kilka wykładów lub na obszerny rozdział w podręczniku kardiologii. Zapraszam do kontaktu.

Szanowny Pacjencie,
1. Czy z powyższego opisu można mówić o rozwarstwieniu aorty lub jego początkach?
Odp. Całe szczęście nie.

2. Czy powonieniem poprosić lekarza o wykonanie Tomografia Komputerowej z kontrastem lub MRI na tym etapie (na razie mam mieć kolejne echo w styczniu 2018) ?
Odp. Sugeruję poczekać do planowanego badania echokardiograficznego. Dalsza diagnostyka uzależniona jest od objawów klinicznych i obrazu w badaniu echokardiograficznym.

3. Wskazanie do operacji to kwestia indywidualna czy z powyższych badań można sugerować, że powinna mieć miejsce w przedziale aorty 5 – 5,5 cm ?
Odp. Przekroczenie średnicy aorty 55 mm, ale patrząć na inne dane z badania to nie tylko, bo ma Pan umiarkowaną wadę zastawki aortalnej ... co może różnież przyspieszyć ewentualną decyzję w przypadku progresji wady zastawkowej.

4. Czy branie beta – blokerów osłabia serca, poza tym że obniży ciśnienie, to z faktu nieuchronnej przyszłej operacji może lepiej czekać do operacji bez leków. Zdaje Sobie sprawę, że bez leków operacja może nastąpić wcześniej?
Odp. Sa badania naukowe, w których udowadnia się spowolnienie poszerzania aorty u pacjentów z dwupłatkową zastawką aortalną. Efekt hipotensyjny jest to absolutnie przypadkowy. Na pewno u Pana trzeba lepiej pilnować ciśnienia tętniczego, zakazać Panu "lekkiej siłowni" - przeciwwskazane są wysiłki statyczne, zalecane dynamiczne.
Na marginesie opublikowano ciekawą pracę, w której dodatkowo stosowanie losartanu spowolniało poszerzanie arty pacjentów z zespołem Marfana. Zdaję sobie sprawę, że Pan nie ma takiej choroby ale ekstrapoluje się takie dane na innych pacjentów z chorobami takanki łącznej (a zastawka dwupłatkowo jest de facto taką chorobą).
Pozdrawiam serdecznie.
Wojciech Szychta
Dzień dobry! Wynik ECHO serca wskazuje na margines bezpieczeństwa wynoszący jeszcze co najmniej 0,2 cm - leczenie operacyjne jest zalecane, jeśli średnica aorty przekroczy 5 cm. Można rozważyć weryfikację wyniku aktualnego ECHO w innym badaniu obrazowym - referencyjnym - jakim jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Oprócz szerokości aorty ważne jest tempo jej przyrostu, co może przyspieszyć decyzję o wykonaniu któregoś z w/w badań. Beta-blokery nie osłabiają serca w potocznym tego słowa rozumieniu, są zalecane w przypadkach takich, jak Pański, aby maksymalnie spowolnić tworzenie się tętniaka aorty i odroczyć czas leczenia operacyjnego. Ból, który Pan opisuje nie jest typowy dla rozwarstwienia aorty, ale porada internetowa w żadnym stopniu nie zastępuje porady lekarskiej umożliwiającej bezpośrednie zebranie wywiadu i zbadanie pacjenta.
Witam, po pierwsze jeśli są dolegliwości, sugerowałabym wcześniejszą kontrolę i echo serca u lekarza prowadzącego bo tego na podstawie wywiadu nikt nie wykluczy. Odpowiadając na pytania: 1. na podstawie opisu nie można wnioskować o rozwarstwieniu, 2. jeśli można dokładnie ocenić aortę za pomocą echo można monitorować za pomocą echo. Jeśli ocena w echo nie jest możliwe ze względu na warunki echogeniczne wskazane jest wykonanie rezonansu lub tomografii komp. 3. Są ściśle określone wskazania do operacji. Wymiar aorty > 55 mm lub >50 mm gdy istnieją szczególne czynniki ryzyka, które powinien ocenić lekarz (nadciśnienie, koarktacja, wywiad rodzinny rozwarstwienia, szybki przyrost wymiarów aorty >3 mm/rok). 4. Beta- blokery można rozważyć szczególnie jeśli ciśnienie nie jest niskie. Ja stosuję u pacjentów. Przeciwwskazane są natomiast ćwiczenia izometryczne na siłowni z dużym obciążeniem statycznym jak podnoszenie ciężarów.
pozdrawiam serdecznie.