Czy to obajawy choroby? Jestem bardzo zamknięta w sobie. Mam trudności z nawiązywaniem relacji z inn

2 odpowiedzi
Czy to obajawy choroby? Jestem bardzo zamknięta w sobie. Mam trudności z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi. Zdarza się że czasami jestem tak zestresowana rozmową z innymi ludźmi że nie rozumie co do mnie mówią. Przy ludziach odczuwam często pustke w głowie i nawet nie wiem co mam powiedzieć. Często myśle że gdy się tylko odezwe za chwile się ośmiesze lub ktoś mnie będzie krytykował albo że zacznie krzyczeć ewentualnie że sobie coś o mnie głupiego pomyśli. Jestem także osobą raczej nieodporną na stres. Zastanawiam się czy może mieć to związek z tym że w dzieciństwie ojciec który już nie żyje bił mnie kablem. Przez 20 lat bo tyle mam obecnie uderzył mnie 4 razy ale bardzo mocno powtarzając to po kilkanaście razy. Dokładnie pamiętałam za co to zrobił. Raz bił mnie bo mając 7 lat nie chciałam iść do szkoły. Drugi raz jak mając 8 lat mówiłam że nie będe się uczyć . Trzeci raz gdy mając 10 lat zjadłam kanapke bez pozwolenia a rodzice twierdzili że jestem gruba i trzeba mnie odchudzić. Czwarty raz gdy miałam 15 lat i nie chciałam jechać do cioci. Ciekawi mnie czy takie wydarzenia z dzieciństwa mogą mieć wpływ na moje obecne zachowanie. Czy może być to wrodzona cecha charakteru?
Dzień dobry, z Pani opisu wynika, że doświadczała Pani przemocy ze strony ojca, gdy była Pani dzieckiem. Takie doświadczenia wpływają często na to jak postrzegamy siebie i zachowujemy w towarzystwie innych. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości, aby zmieniła Pani to w jaki sposób zachowuje się Pani w relacjach z innymi. Jeśli ma Pani taką gotowość, może Pani wspólnie z psychoterapeutą zastanowić się nad tym, czego Pani potrzebuje w związku z opisanymi trudnościami.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Cetner

Dzień dobry,
Przemoc doświadczana w dzieciństwie od osób znaczących, czyli rodziców ,opiekunów, zawsze zostawia jakieś ślady. Ale jako osoby dorosłe, mamy wpływ na to, jak postrzegamy siebie i innych i jak tworzymy relacje. Jeśli jest nam trudno w tych obszarach, "uzdrowienie" ich w bezpiecznej relacji terapeutycznej, może być pomocne.