Czy to napewno jest mononukleoza ?

5 odpowiedzi
Dzień dobry
Od 16 dni mam bardzo wysoką gorączke koło 40 C i od 7 dni ropiejące powiekszone migdałki.
Byłem u lekarza i powiedzial mi, że pewnie mam mononukleoze. Zrobiłem test jakościowy na mononukleoze i się potwierdziło. Po wynikach morfologii dowiedziałem sie, że mam bardzo dużo białych krwinek, co jest normalne przy tej chorobie. Biore teraz tylko Nalgesin Forte już 7 dzień i niestety nic mi to nie pomoga. Czy możliwa jest jakaś inna diagnoza niż mononukleoza przy bardzo podobnych objawach tj. zmęczenie, bóle mięśni,ciagła gorączka (od 16 dni!) i bol gardła przez oropiałe i bardzo powiekszone migdałki ?

Za odpowiedz z gory dziekuje
Witam, jeśli potwierdziło że mononukleoza to nie ma co szukać innej choroby. Trzeba dbać o odpornośc, są naturalne preparaty na szybkie podnosienie odporności. Może równiez akupunktura pomóc.

Trudno mi to ocenić bez badania fizykalnego. Musiałabym Pana zbadać i porównać to co widzę z wynikami
Hm, to nie jest łatwe pytanie. Odpowiedz zawsze brzmi: tak. Objawy i badania wydają się potwierdzać mononukleozę zakaźną, ale nie jest wykluczona koinfekcja (druga infekcja innym drobnoustrojem ) pogarszająca przebieg choroby. W medycynie rzadko coś nie jest możliwe, tzn, możliwe jest również inne ,tu- bardziej złożone, rozpoznanie. Należy zbadać ponownie dokładnie pacjenta, zrobić badanie crp i szybki test na paciorkowce, o ile możliwe również badanie usg jamy brzusznej. Mononukleoza jest chorobą z reguły nie aż tak ciężką,. Jeżeli przebiega w ciężkiej postaci może dojść do powiększenia czy bardzo rzadko uszkodzenia wątroby, śledziony, bardzo bardzo rzadko zagrożenia życia. Naprawdę ciężką mononukleozę należało by leczyć w szpitalu zakaźnym. Ciężki przebieg może sugerować diagnostykę w kierunku wykluczenia chorób uszkadzających system odporności.
Możliwe jest współwystępowanie dwóch chorób naraz, co oczywiście pogarsza sytuacje. Miałem kiedyś pacjenta z współistniejącą infekcja mononukleozy i cytomegalii naraz. Infekcja trwała 2 miesiące a potem pacjent miał zespół przewlekłego zmęczenia kolejne 2-3 miesiące. Zasadniczo obraz opisu pasuje do mononukleozy , ale ciężkość przebiegu sugeruje konieczność nadzoru lekarza. Nie jest też w tym przypadku niemożliwe zainfekowanie choroby wirusowej bakterią, wysoka gorączka może być wynikiem np. nadkażenia paciorkowcem gr A, czy towarzyszącym zapaleniem płuc co może oznaczać antybiotykoterapie. Choroba wydaje się poważna, ale z reguły nie jest aż tak groźna. Życzę zdrowia.
Witam,
Opisane objawy wydają się dość charakterystyczne. Dodatni test (czasem wystarczy nawet obecność atypowych limfocytów w rozmazie krwi, potrzebna jest tzw. ręczna ocena rozmazu, czyli ocena pod mikroskopem). Mononukleoza może trwać ponad miesiąc, oprócz opisanych objawów jak zmęczenie i bóle mięśni, często występują powikłania związane zwykle z bakteryjnym zapaleniem gardła i migdałków. W tym ostatnim przypadku wskazany byłby prawdopodobnie antybiotyk. Proponuję jednak kontrolną wizytę lekarską, to odnośnie obecnego powikłania oraz co nie mniej ważne, BARDZO ostrożny i oszczędzający tryb życia. To ostatnie jest szczególnie istotne, ponieważ przy mononukleozie istnieje pewne ryzyko uszkodzenia śledziony w wyniku nawet drobnych urazów np nagłego napięcia pasów w samochodzie, czy zwykle nieszkodliwego, przypadkowego uderzenia lub ucisku brzucha. Jest to bardzo ważne, dlatego zwolnienie z pracy i leżenie w domu jest naprawdę kluczowe.
Wracając do pytania, czy na pewno mononukleoza? Raczej tak, byłby to duży zbieg okoliczności, żeby jednocześnie test, objawy i powikłanie prawdopodobnie ropną anginą, pojawiło się z innego powodu. Drobne wątpliwości miałbym u Pacjentów po 40 roku życia, z innymi, wcześniej rozpoznanymi chorobami wpływającymi na obraz morfologii krwi lub stwierdzoną wcześniej i potwierdzoną również testem obecności wirusa EB mononukleozą (na tą chorobę zapada się raz w życiu i większość osób do 40 roku życia już na nią chorowała, nawet bez lub skąpo objawowo).
Kontrola leczenia i jeszcze raz przypomnę ostrożność!, jest moim zdaniem niezbędna.
Jeśli w badaniach wyszła mononukleoza, to jest mononukleoza.skoro lek nie pomaga, wymaga ona innego leczenia. Zapraszam na wizytę