Przewlekły Refluks żołądkowy

1 odpowiedzi
Witam
Choruję na przewlekły refluks żołądkowy , główny problem to cofanie się treści i bardzo mocne pieczenie gardła w nocy. Przechodziłem już przez blokery pompy , preparaty na podwyższenie ph w żołądku, dieta (różne warianty) , spanie na wzniesieniu 15cm , nie pije alkocholu nie pale jem powli nie pije gazowanych napojów. Mimo wszystko objawy nadal są i po niczym specialenie mi sie nie poprawia. Nie wykryto umnie podczas gastroskopii żadnych stanów zapalnych itd. Czy przy moich przewlekłych objawach , głównie chodzi mi i podrażnienie gardła i przełyku bo jest bardzo silne w nocy i z rana jestem narażony na jakiś stan nowotworowy lub inne schorzenie ? Czy przy braku zmian zapalnych w żołądku nie kwalifikuje się do operacji skoro nic mi nie pomaga ? Boje się że w końcu coś mi się stanie na tym gardle bo trwa to już kilkanaście lat !!. Jak inaczej moge walczyć z źle działającym zwieraczem żołądka?
W przedstawionej przez Pana sytuacji należałoby zweryfikować rozpoznanie choroby refluksowej poprzez przeprowadzenie 24 godzinnej pH metrii z impedancją. W przypadku wyniku pozytywnego mamy do czynienia z tzw. chorobą refluksową oporną na leczenie, która wymaga w pierwszym etapie modyfikacji leczenia poprzez zastosowanie dodatkowo innych niż IPP preparatów, a w razie braku poprawy kwalifikacji do leczenia operacyjnego. W drugim wypadku negatywnego wyniku badania pH metrycznego rozpoznaje się tzw. zgagę czynnościową, u podłoża której nie leży choroba refluksowa. Zastosowanie mają wtedy leki działające głównie objawowo oraz psychoterapia.
W razie długotrwałej choroby refluksowej opornej na leczenie istnieje ryzyko rozwoju nowotworu przełyku.