Czy to jest świerzb,jeśli nie skutkuje lek polecony przez dermatologa?

5 odpowiedzi
Witam Pana,Doktorze,
od końca lipca stosuję Crotamiton w płynie i w maści.Przestrzegam reżimu dot. zmiany bielizny i pościeli ,ale dolegliwości wciąż mi dokuczają , a nawet się nasilają :świąd szyi,ramion i właściwie
całego przodu klatki piersiowej a także warg sromowych.Bardzo proszę o pilną radę.
Zapraszam na konsultację

Po leczeniu świerzbu może utrzymywać się świąd proszę spróbować emolient xeracalm ad
Witam serdecznie
Różne choroby skórne mogą przypominać świerzb, a przedłużone stosowanie Crotamitonu może dodatkowo podrażniać skórę. Jeżeli chodzi o świerzb to zazwyczaj udaje się go stwierdzić w badaniu dermoskopowy. W Pani przypadku możliwe, że świerzb został wyleczony, a obecnie zostało podrażnienie skóry po stosowaniu preparatów zewnętrznych.
Zalecam konsultacje dermatologiczną w celu oceny problemu.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,

Aby leczenie mogło być skuteczne, diagnoza musi być pewna. Rozpoznanie świerzbu poza wskazującymi na niego objawami klinicznymi powinno opierać się na odnalezieniu świerzbowców w badaniu mikroskopowym, uwidocznienie nor świerzbowcowych w badaniu z jodyną lub w dostępnej w każdym gabinecie dermoskopii. Osobiście rzadko stosuję krotamiton ze względu na najniższą skuteczność przeciwświerzbowcową spośród leków z tej grupy. Preferowanym przeze mnie lekiem jest permetryna - lek paraliżujący układ nerwowy świerzbowców. Chociaż jest 4x droższy od krotamitonu, jest znacznie bardziej skuteczny i wygodny w stosowaniu. JEŚLI bezsprzecznie stwierdzono obecność u Pani świerzbowców, permetrynę (Infectoscab, lek na receptę) stosuje się po umyciu, wieczorem, aplikując go jednorazowo na całe ciało poza twarzą i głową owłosioną (również ok. pępka, narządów płciowych, szpary pośladków, pod paznokciami). Preparat powinien przeleżeć na skórze przez 8 godzin i zostać zmyty rano.

Aby leczenie było skuteczne - wszyscy domownicy i partnerzy muszą być leczeni jednocześnie aby uniknąć krzyżowego zarażania, Jeśli ma Pani zwierzęta - one również powinny być zbadane przez weterynarza (np. iwermektyną doustną), ponieważ zarówno odzwierzęce świerzbowce, jak i te pasożytujące na ludziach mogą je zasiedlać i być źródłem nawrotów zakażenia.

W dniu leczenia całą bieliznę, ubrania, pościel należy zmienić. Używane ubrania nożna wymrozić w zamrażarce przez 2 dni, wygotować i wyprasować lub zwyczajnie umieścić w zamkniętym szczelnie worku foliowym na ok. 5 dni w osobnym pomieszczeniu, bo tyle wynosi cykl życiowy świerzbowca. W dniu leczenia należy także odkurzyć dobrze mieszkanie.

Po samym wyleczeniu świąd może utrzymywać się do 3 tygodni, ale powinien stopniowo się zmniejszać. Można łagodzić go 0,5% hydrocortisonem lub ew. doustnymi lekami przeciwhistaminowymi I generacji, jeśli lekarz zlecający je uzna, że będą bezpieczne (choroby towarzyszące, interakcje z innymi lekami).

Jeżeli zlecona przez dermatologa kuracja nie przyniosła poprawy, konieczne będzie umówienie się z nim na wizytę kontrolną, zmiana leczenia lub ew. weryfikacja rozpoznania.

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Prosze zgłosić się do specjalisty. Stosowanie leków przeciwświerzbowcowych przewlekle nie ma uzasadnienia , a może być szkodliwe. Należy zweryfikować rozpoznanie. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska