Czy to jest anemia?

41 odpowiedzi
Witam,mam problem mam 180 cm.wzrostu a waze 65 kg.wagi nie wiem co mam zrobic.prosze o jakas porade,bo bardzo sie zle z tym czuje.
Witam, potrzebuję większej ilości informacji. Czy były robione badania krwi (np. morfologia z rozmazem, żelazo, witamina B12, kwas foliowy, ferrytyna)? Ile lat? Jaka płeć? Jakie inne objawy towarzyszące?

Bardzo istotne jest zweryfikowanie jak się odżywiamy oraz dopasowanie sposobu żywienia do celu. Odpowiednia dieta wraz z zestawem ćwiczeń oraz dobraną adekwatnie aktywnością na pewno dadzą dobre rezultaty, ja niestety po tak szczątkowych informacjach nie mam jak udzielić konkretnej porady
Dzień dobry.

Niska masa ciała wcale nie musi się wiązać z wystąpieniem anemii. To czy anemia występuje czy nie, można łatwo określić w badaniach laboratoryjnych (na początek wystarczy sama morfologia). Jeśli chodzi o całkowitą masę ciała to zapraszam do siebie na konsultacje. W trakcie takiego spotkania dokonywana jest analiza składu ciała, dzięki czemu łatwo można określić czy faktycznie występuje niedowaga i czym może być ona spowodowana. Na podstawie takiego badania oraz wywiadu żywieniowego najprościej będzie mi ustalić żywieniowy plan leczenia.

Pozdrawiam. Magda Oskroba (Olszówka)
Witam,.. zapraszam na konsultacje w celu przeanalizowania nawykow żywieniowych, zrobienia szczegółowej analizy składu ciała, ustalenia celu, co da możliwość przygotowania indywidualnego planu żywieniowego.. Majac 180cm i ważąc 65kg ktos moze miec anemię a ktos nie, podpowiem rownież na konsultacji, ktore badania warto zrobic..
Nie mogę pomóc nie mając wyników badań, przede wszystkim morfologii.
Witam, zapraszam do poradni. Należałoby zebrać dokładny wywiad żywieniowy (nic nie wiem o sposobie odżywiania) i zdrowotny, sprawdzić wyniki badań aby podpowiedzieć co dalej robić.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
WITAM SERDECZNIE
ABYM MOGŁA POMÓC MUSZĘ MIEĆ BADANIA. MUSZĘ Z PANEM CZY PANIĄ POROZMAWIAĆ ZWERYFIKOWAĆ NAWYKI ZYWIENIOWE. NIE WIEM Z TEGO OPISU NIC Z CZEGO MOGŁABYM WYWNIOSKOWAĆ POWÓD NIEDOWAGI. ZAPRASZAM DO GABINETU.
POZDRAWIAM SERDECZNIE I PROSZĘ TEGO NIE LEKCEWAŻYC
Pani/a BMI mieści się w granicach normy. Pytanie jest o anemię... Niestety na podstawie tych kilku zdań trudno jest stwierdzić, dlaczego Pan/i czuje się źle. Do tego potrzebny jest szczegółowy wywiad żywieniowy i wyniki badań morfologii krwi.
Serdecznie zapraszam na spotkanie!
Witam,
Pani BMI wynosi 20,06 (zakres normy to 18,5-24,9). Na podstawie powyższych informacji ciężko mi stwierdzić, co może Pani zrobić, ponieważ nie znam Pani sposobu żywienia.
Serdecznie zapraszam do gabinetu na konsultację.
Zdaje się, że myli Pan/Pani anemię z niedowagą.

Według wzoru BMI masa ciała mieści się w normie - czyli nie ma niedowagi.
Anemię z kolei można podejrzewać, gdy występują konkretne objawy i wykonuje się wtedy badania z krwi.

Jeśli czuje się Pan/Pani źle - tj. przewlekłe zmęczenie, uczucie zimna, rozdrażnienie, ospałość czy objawy z przewodu pokarmowego - warto skonsultować się z lekarzem. Jeśli problemem jest tylko waga (65kg) w stosunku do wysokości (180cm) - nie ma się czego bać :)
Witam, przede wszystkim należy zrobić badania krwi, aby potwierdzić lub wykluczyć anemię. Z samego opisu nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi.
Witam, samo podanie wzrostu i masy ciała niestety nie jest wystarczające do udzielenia odpowiedniej porady dietetycznej. Niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu żywieniowego oraz wykonanie chociaż podstawowych badań. Zachęcam do umówienia się na wizytę.
W terapii dietetycznej bardzo ważne jest poznanie przyczyny niedoborowej czy też nadmiernej masy ciała. Niestety nie jestem w stanie tego zrobić na podstawie tych dwóch podanych parametrów. Zapraszam serdecznie i pozdrawiam
Witam serdecznie. Zapraszam do mojego gabinetu dietetycznego w Łomiankach. Nie mam żadnych informacji odnośnie stanu zdrowia i nie wiem czym dokładnie może być spowodowany zły stan samopoczucia.
Dzień dobry. Anemia to niedobór żelaza lub/i witamin z grupy B. Przy tych informacjach, które Pan/Pani podała wnioskuję, że bardziej zależy Panu/Pani na zwiększeniu masy ciała. Niestety bez większej ilości danych nie jestem w stanie pomóc, ale zachęcam do przeczytania artykułu na stronie Dietomat o tym, jak zdrowo przytyć. W zakładce Wiedza. Pozdrawiam
Witam, nie oznacza to anemii- aby ją stwierdzić należy zrobić przynajmniej podstawowe badania krwi. Podczas wizyty u dietetyka jest przeprowadzany wywiad żywieniowy, który ocena jak wygląda codziennie żywienie- czy jest ono odpowiednio zbilansowane, co należy zmienić w stylu odżywiania. Najlepiej zgłosić się z tym problemem do specjalisty.
Witam, Przy wzroście 180 cm waga 65 kg to dolna granica normy. Pytanie brzmi czy jest to anemia. Anemię można stwierdzić na podstawie badania krwi, gdyż anemia to choroba, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami i ilością hemoglobiny.
Na podstawie wagi i wzrostu nie można stwierdzić anemii.
Witaj. Trochę za mało danych aby określić przyczynę Twojego złego samopoczucia. Potrzebny by był wiek, płeć, jaka jest aktywność fizyczna, od kiedy zaczęło Cię to niepokoić i dlaczego .... Czy robiłeś/aś jakieś badania ? Czy poza lękiem o "anemię" jest coś jeszcze co Cię niepokoi ?
Proponuję wykonać morfologię krwii , ferrytyne i b12. Wyniki proszę skonsultować z lekarzem rodzinnym POZ .
Witam, sam wzrost i waga wiele minie mówi o pacjencie. Ale zawsze uregulowanie posiłków i jakość jedzenia ma ogromne znaczenie. Czyli posiłki o jednej porze 4-5 dziennie, duszone , gotowane nie smażone. Do każdego posiłku warzywa lub owoce. jednak nie znając szczegółów nie mogę podać nic więcej.

Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Witam, na podstawie wagi i wzrostu nie można stwierdIć anemii. Jeżeli jest takie podejrzenie proponuję udać się do lekarza i wykonać badania z krwi.
Jeśli jest Pan/Pani zainteresowana poradą dietetyczną zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, niedowaga niestety skutkuje również niewłaściwym odżywieniem organizmu. Efektem są osłabienie, ospałość, pogorszenie morfologii, często anemia. Warto zadbać o jakość posiłków, z pełnowartościowym białkiem (mięso, ryby, ser, jaja), zdrowymi tłuszczami (roślinne, omega 3), a także warzywami, owocami i pełnoziarnistymi produktami zbożowymi. Proszę zadbać o siebie, zdrowie jest zbyt cenne by ryzykować.
Dzień dobry,
anemię stwierdza się na podstawie badań diagnostycznych. Być może należy od tego zacząć i poprosić lekarza o skierowanie, ponieważ problemy zdrowotne jak najbardziej mogą wiązać się z niedowagą. Przyczyn niedowagi może być jednak wiele, najrozsądniej byłoby zgłosić się do dietetyka, aby przeprowadzić szczegółowy wywiad żywieniowo-medyczny i ocenić, czy powodem jest nieprawidłowe odżywianie czy też są ku temu inne przesłanki. Jednym z powodów jest np. genetyka i szybki metabolizm składników pokarmowych. Wstępnie proponuję w codziennym menu zwiększyć do 6 posiłków na dzień, między posiłkami wprowadzić jednodniowe soki owocowo-warzywne (nie z kartonów), unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym typu: słodkie napoje, słodycze, fast food, białe pieczywo zamienić na razowe, zadbać o odpowiednią ilość dobrych tłuszczy w diecie oraz zgłosić się do trenera personalnego celem ustalenia ćwiczeń siłowych, które stosuje się w takich przypadkach.
Pozdrawiam!
Witam serdecznie. Nie ma Pani jakiejś znacznej niedowagi, jednak najważniejsze jest to jak się Pani z tym czuje. Zapraszam do współpracy, układam zbilansowane jadłospisy poprzez które również możemy wpłynąć na lekki przyrost masy ciała wg Pani uznania, jak również wpłynąć na stan zdrowia. Zbilansowany jadłospis pomoże pokryć Pani zapotrzebowanie na makro i mikroskładniki, a tym samym wpłynie pozytywnie na Pani samopoczucie i stan zdrowia. Proszę o kontakt.
Pozdrawiam,
Dietetyk Agnieszka Babisz
Witam Serdecznie!
Zdecydowanie zapraszam na konsultację, proszę wziąć ze sobą wszysktie badania. Ułożymy taką dietę, żeby samopoczucie bardzo się poprawiło i jednocześnie spowodowało przybranie na masie. Jeśli istnieje możliwość wprowadzenia treningów wtedy efekty będą jeszcze lepsze.
Pozdrawiam,
Tomasz Kolipiński - Dietetyk
Aby stwierdzić anemię konieczne są badania (m.in. morfologia krwi). W przypadku tak niskiej masy ciała konieczne jest wprowadzenie diety wysokoenergetycznej, proszę o kontakt w celu umówienia się na ewentualną konsultację.
Dzień dobry!

Dziękuję za pytanie. Pani BMI mieści się w granicach normy, lecz nie waga mówi o anemii. Można być otyłym, a cierpieć na niedokrwistość. Aby Pani pomóc, musiałabym zrobić dokładny wywiad żywieniowy. Na wizycie mogłabym zasugerować Pani wykonanie specjalistycznych badań, ale na wstępie proszę zrobić morfologię ogólną.

Zapraszam na wizytę po więcej szczegółów.

Pozdrawiam,
mgr inż. dietetyk Magdalena Oleś

slimfood.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Szanowny pacjencie. Jeżeli niedowaga towarzyszy innym objawom chorobowym należy skontaktować się z lekarzem i zrobić podstawowe badania. Jeżeli chodzi o żywieniowy aspekt, to należałoby przeprowadzić z dietetykiem szczegółowy wywiad zdrowotny i żywieniowy i dalej rozpisać właściwą dietę. W razie potrzeby służę pomocą, można również skorzystać z poradni internetowej przez moją stronę www. Z poważaniem, Edyta Łątka
Dzień dobry,
zapraszam do Akademickiego Centrum Medycznego na konsultację, ponieważ on-line nie udzielam porad.
Jednym z objawów anemii faktycznie może być m.in. osłabienie, senność, zmniejszona wydolność, bladość powłok skórnych. Warto jednak pamiętać, że takie objawy mogą towarzyszyć różnym chorobom o całkiem innym podłożu. Dlatego do ustalenia pełnej diagnozy potrzebne są wyniki badań laboratoryjnych - na podstawie stężenia hemoglobiny określa się, czy występuje anemia i dalej wykonuje się badania różnicowe, by znaleźć przyczynę niedokrwistości (nie zawsze jest to tylko i wyłącznie niedobór żelaza). Przeprowadza się także dokładny wywiad i sprawdza, czy występują uwarunkowania genetyczne, kamica pęcherzyka żółciowego, zbiera się informacje o zawodzie, zażywanych lekach, przyzwyczajeniach, diecie, ekspozycji na substancje toksyczne, a w przypadku kobiet dane dotyczące cyklu miesiączkowego, liczbie i przebiegu ciąż, laktacji, itd. Jak widać, jest to problem złożony wymagający konsultacji z lekarzem.

Odnosząc się do masy ciała, jest ona prawidłowa - wskaźnik BMI (ok. 20.1) - blisko dolnej granicy normy. Sam fakt posiadania szczupłej sylwetki nie oznacza, że obligatoryjnie występuje (bądź wystąpi) anemia.

Bardzo istotne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i zadanie sobie pytań: czy masa ciała zmieniła się w ostatnim czasie (np. czy nastąpił jej niezamierzony spadek), czy poza złym samopoczuciem pojawią się inne alarmujące objawy: spadek apetytu, objawy ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, biegunka, bóle brzucha), problemy z koncentracją, łatwa męczliwość, czy zmienił się sposób odżywiania (oraz inne tutaj niewymienione).

W przypadku wystąpienia nieprawidłowości warto skonsultować się z lekarzem, który wskaże przyczynę i zaleci wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Witam,
Z przedstawionych danych niestety niewiele można wywnioskować. Polecam kontakt osobisty, gdzie moglibyśmy indywidualnie dostosować żywienie.
Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Zapraszam na konsultację dietetyczną, chętnie wskaże jak zapewnić prawidłowe odżywienie organizmu jak również osiągnąć zadowalającą masę ciała. Pozdrawiam.
Anemia nie jest związana z masą ciała. Mówiąc w dużym skrócie anemia to zbyt mała ilość czerwonych krwinek. Może ona wynikać z nie odpowiedniego żywienia lub złym wchłanianiem składników pokarmowych.

Pytanie zawiera za mało informacji, abym mogła poradzić. Zapraszam na konsultacje.
nie wiem kto pisze pytanie (kobieta, mężczyzna, ile ma lat ) i za mało danych.
Witam Pana, nie udzielam takich porad online. Zapraszam na wizytę do gabinetu. Pozdrawiam
Anemię diagnozuje się prostym badaniem laboratoryjnym, więc po co wróżyć z fusów?
Żeby przytyć, oprócz racjonalnego żywienia należy wprowadzić do codziennego menu dużo potraw z kasz, mąki i makaronów. Pozdrawiam
Witam,
Niestety, nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule, ponieważ anemię stwierdza się na podstawie badań krwi. Warto zastanowić się nad wykonaniem morfologii. Wartość BMI czyli wskaźnika masy ciała jest w normie, co oznacza, że nie występuje niedowaga. Jeżeli aktualna masa ciała w Pani/Pana odczuciu jest zbyt niska, zapraszam na konsultację. Wspólnie zastanowimy się jakie zmiany w sposobie odżywiania się można wprowadzić, aby zwiększyć masę ciała.
Pozdrawiam, Monika Nowicka
zapraszam do gabinetu
Anemia jest niedokrwistością wynikającą zwykle z niedoboru żelaza, nie oceniamy jej na podstawie wysokości i masy ciała. Konieczne jest tutaj przeprowadzenie badan diagnostycznych. Występuje tutaj niedowaga, zapraszam do współpracy z dietetykiem.
Witam, to bardzo mało danych (nie wiem czy pisze mężczyzna/chłopak czy kobieta/dziewczyna i w jakim wieku, czy waga zawsze taka była czy nagle spadła i to wzbudza niepokój, czy wraz z niezadowoleniem z wagi występuje osłabienie, apatia, zmęczenie i ogólne rozbicie i nie wiem jakie są wyniki podstawowych badań). Zapraszam na wizytę, mając więcej danych postaram się pomóc. Pozdrawiam serdecznie Marzena Wacław-Pazera.
Witam serdecznie, proszę zacząć od analizy składu ciała która zmierzy poziom i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organiźmie. Po przebytych badaniach dietetyk ustali odpowiednią dietę.

Pozdrawiam
Witam. Zapraszam na konsultację, po analizie wywiadu żywieniowego i zdrowotnego oraz wyników badań będę mogła powiedzieć coś więcej.
Pozdrawiam,