Czy psychoterapia psychodynamiczna trwająca 5 miesięcy może coś dać?

3 odpowiedzi
Czy psychoterapia psychodynamiczna trwająca 5 miesięcy może coś dać?
Dzień dobry,
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Terapia psychodynamiczna jest psychoterapią długoterminowa, trwa przynajmniej rok, a najczęściej 2-3 lata. Na jej efektywność będzie miała wpływ częstotliwość spotkań. Pierwsze efekty mogą się pojawić już po kilkunastu sesjach.

Tak, terapia psychodynamiczna jak najbardziej może coś dać po 5 miesiącach. Jednocześnie jest to rodzaj terapii długoterminowej, która może trwać znacznie dłużej i w niektórych przypadkach w celu uzyskania pożądanego efektu konieczne jest dłuższe jej odbywanie, więc nie należy się zrażać, jeśli na tym etapie nie przyniosła jeszcze pożądanego efektu. Poniżej niektóre z potencjalnych efektów terapii psychodynamicznej, które mogą pojawić się już na początku terapii: 1. Zwiększone poczucie samoświadomości i zrozumienie własnych myśli, uczuć i zachowań. 2. Rozwój większej empatii i zrozumienia dla innych ludzi. 3. Odkrywanie wcześniej nieświadomych związków między wcześniejszymi doświadczeniami a aktualnymi problemami. 4. Uświadomienie sobie negatywnych wzorców myślenia i zachowania i ich wpływu na codzienne życie. 5. Poprawa umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami emocjonalnymi. Jednocześnie warto mieć na uwadze to, że istnieją inne podejścia terapeutyczne, w których namacalne efekty są osiągalne szybciej. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, polecam równoległe skonsultowanie swojego przypadku u terapeuty w nurcie poznawczo-behawioralnym, być może okaże się być bardziej odpowiedni (lepiej dopasowany do Twoich potrzeb).Myślę, że warto też zapytać swojego terapeuty o plan, jaki ma dla Ciebie i na jakim etapie zmiany jego zdaniem jesteście. Czasem wiedza na temat procesu, w którym się znajdujesz pomaga podtrzymać motywację do pracy nad sobą. Powodzenia!
Tak, psychoterapia psychodynamiczna trwająca 5 miesięcy może przynieść korzyści, zwłaszcza jeśli jest prowadzona przez doświadczonego terapeutę. Badania wykazują, że relacja terapeutyczna jest kluczowym czynnikiem wpływającym na skuteczność terapii.

Warto jednak rozważyć również inne podejścia terapeutyczne, które według badań mogą przynosić szybsze rezultaty. Jeśli klient ma ograniczony czas na terapię i szuka podejścia terapeutycznego, które może przynieść szybsze rezultaty, warto rozważyć podejścia skoncentrowane na rozwiązaniach - TSR (ang. Solution-Focused Brief Therapy, SFBT) oraz terapię poznawczo-behawioralną (ang. Cognitive-Behavioral Therapy, CBT). Wybór odpowiedniego podejścia terapeutycznego zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i problemów klienta.