Czy psychologia może zastąpić kult religijny? Czy moze zastapic np Absolut. Pragnienie kontaktu z ty

2 odpowiedzi
Czy psychologia może zastąpić kult religijny? Czy moze zastapic np Absolut. Pragnienie kontaktu z tym Absolutem. Na ziemi nigdy sie nie doswiadczy pelni absolutu bo zawsze sie pojawi cos co bedzie to kwestionowac. Pojawia sie pytanie co bedzie z czlowiekiem po smierci. Czy istnieje zycie po smierci a jak jest to jakie to bedzie zycie? Jakie te zycie po smierci bedzie mialo prawa. Czy obecne zycie bedzie mialo zwiazek z przyszlym zyciem czy nie? Czemu zyjac na ziemii tak malo wiemy o tym co bedzie po smierci. Musimy sie ograniczac od terazniejszosci i optymizmu i nie zadawac sobie takich pytan. Co na to psycholog - filozof religii?
Psychologia jest nauka pomagająca człowiekowi zrozumieć siebie i innych, życie, ... Mam trochę wrażenie, że mowa jest o potrzebach duchowych, których 'nie zaspokaja' religia a tego się oczekuje. Coś się wypaliło, zapodziało? Człowiek stoi przez wyzwaniem nadania swojemu życiu sensu, jeśli go poszukuje. Stoi przed znalezieniem czegoś co da mu poczucie więzi i osadzenia w czymś większym niż on sam i życzliwym mu? Tyle mogę na teraz. Pozdrawiam, PK

Autorefleksja, zainteresowania transcendentalne, otwartosc umyslu to bardzo cenne narzedzia do autorozwoju. Ubogacaja nasze istnienie, czynia je czyms wyjatkowym. ALE, jesli filozoficzne przemyslenia staja sie dzialalnoscia dominujaca, w jakis sposob udaremniaja efektywne funkcjonowanie w innych sferach zycia, to na pewno warto sie temu przyjrzec, np. w kierunku zaburzen nastroju. Jezeli przemyslenia wydaja sie natretne, nadmiarowe, obezwladniajace, zbyt intensywne-takze warto zwrocic na to uwage i rozwazyc ze specjalista wystapienie zaburzen obsesyjno-kompulsywnych, ktore czesto przyjmuja wymiar duchowy.