Dzień dobry. Pani doktor mam pytanie związane z moim 3-letnim synkiem. Mój synek ma stwierdzoną padaczkę (wyłącznie świadomości). Jest pod opieką neurologa, ma podawane leki. Od kilkunastu tygodni jego zachowanie jest nie do zniesienia. Rzuca przedmiotami bez powodu, bawi się zabawkami i niespodziewanie nagle wybiega do pokoju, kuchni, łazienki, i wyciąga różne przedmioty by następnie nimi rzucać. Czasem roznosi je po wszystkich pomieszczeniach i zostawia po czym znów wraca do zabawy, ale już nie do tych samych zabawek, lecz wyszukuje sobie inne zabawki. Nie wiem co mam z tym zrobić. Neurolog nic z tym nie robi, a ja jestem bezradna, chcę mu pomóc, ale nie wiem jak.
Witam. Zajmuję się pacjentami dorosłymi więc sugeruje by szukała Pani pomocy u psychiatry dziecięcego. Przyczyn tego typu zaburzeń może być kilka. Rozumiem, że skoro neurolog nie reaguje to znaczy, że nie są to atypowe napady padaczkowe z zaburzeniami motorycznymi czy tez stan zaburzeń świadomości po napadzie padaczkowym typu absens. Oczywiście konieczne będzie skonsultowanie się z dziecięcym psychiatra, po badaniu może wystarczą jedynie spotkania z psychologiem dziecięcym, gdyż tego typu zachowania mogą być objawem tego, że dzieciak nie radzi sobie z pewnymi emocjami a zaburzenia zachowania są tego odzwierciedleniem. Ludziom dorosłym łatwiej jest nazwać emocję, wyrazić je w sposób świadomy i konkretny. Dzieci często czynią to w sposób dla nas dorosłych niezrozumiały i dziwny, zamiast płakać wściekają się, zamiast okazać lęk czy niepokój przestają np. mówić, chodzić do szkoły, zamiast nazwać emocje samookaleczają się itp. Proszę nie martwić się zanim nie porozmawia Pani ze specjalistą dziecięcym. pozdrawiam.

Witam Panią. Padaczka typu" absence" jest jednym z częstszych rodzajów padaczki występujących u dzieci, ale nie jedynym. Opisywane przez Panią zaburzenia mogą być zarówno zaburzeniami zachowania, jak i napadami padaczki. Skoro jednak neurolog nie rozpoznaje w nich napadów padaczkowych należy, skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który oceni właściwie sytuację i da odpowiednie zalecenia. U dzieci zaburzenia zachowania są często objawem trudności w relacjach rodzinnych, z którymi one sobie nie radzą, warto się nad tym zastanowić. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

lek. Arkadiusz Cybulski
lek. Arkadiusz Cybulski
Psychiatra
Bydgoszcz
Witam.

Opisywane przez Panią zachowania syna mogą być związane ze stanem psychicznym. Warto byłoby odbyć konsultację u psychiatry dziecięcego, osadzenie tych zachowań w kontekście systemu rodzinnego. Pomocna może być też Pani konsultacja u psychiatry/psychoterapeuty w sprawie swojej bezradności.

Pozdrawiam serdecznie.

Specjaliści w zakresie leczenia: padaczka

Ewa Nagańska

Ewa Nagańska

Neurolog

Warszawa

Jacek Losy

Jacek Losy

Neurolog

Poznań

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Ewa Słomba

Ewa Słomba

Neurolog

Rzeszów

Teresa Zielińska

Teresa Zielińska

Neurolog

Katowice

Agata Majda

Agata Majda

Terapeuta

Olkusz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 10 pytań dotyczących usługi: padaczka

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.