Czy powinnam się martwić diagnozą depresji mimo, że czuję się dobrze?

2 odpowiedzi
Witam! Potrzebuję pilnej opinii psychiatry! Ostatnio przeszłam testy psychologiczne w związku z rekrutacją na kierunek wojskowo - lekarski, nikt wcześniej nie informował mnie, jak te testy będą wyglądać. Myśląc, iż testy będą krótkie przyszłam zupełnie nieprzygotowana oraz niewyspana. Na wejściu Pani psycholog mnie zestresowała i na wstępie powiedziała, żebym zmieniła termin badań, bo wg. niej nie byłam tego dnia sprawna psychicznie i fizycznie. Podczas tzw. testów papierowych wywoływała na mnie presje wielokrotnie podchodząc i powtarzając, czy nie chce opuścić sali, co skutkowało tym, że nie mogłam się skupić na pisanym teście. Nie mogłam przełożyć badań, gdyż już studiuję medycynę w mieście daleko zlokalizowanym od rodzinnego domu, zatem uznałam, że byłoby to nierozsądne nie pojawiać się po raz kolejny na zajęciach. Pani psycholog uznała, że nie jestem zdolna do pełnienia służby wojskowej, gdyż uznała u mnie niezdolność intelektualną, co mnie bardzo zabolało, gdyż uważam, że nie mogę być głupią” osobą, ponieważ studiuję dość ciężki kierunek, jakim jest kierunek lekarski, nie mam na studiach większych problemów i maturę też zdałam z wysokim wynikiem. Ta wiadomość wywołała u mnie łzy w oczach i na tej podstawie Pani psycholog stwierdziła, że mam depresję i powinnam się zgłosić na terapię. Osobiście uważam, że nie mam żadnych stanów depresyjnych, co więcej jestem raczej pogodną osobą i mam w sobie dużo energii. Niestety wizyta na tych badaniach sprawiła, że rzeczywiście teraz czuję się źle, cały czas mam w głowie słowa tej Pani, nie mogę skupić się na nauce, nie śpię, obawiam się, że może da diagnoza była trafna i w ogóle nie powinnam studiować. Bardzo proszę o opinię innych lekarzy, czy po takich badaniach można uznać, że osoba jest niezdolna, czy stwierdzić depresję. Z góry dziękuję za pomoc.
Witam Panią. Jak już Pani wyjaśniałam w rozmowie telefonicznej rozpoznanie jakiejkolwiek choroby czy zaburzenia psychicznego leży w gestii lekarzy psychiatrów. Badanie psychologiczne są wspomagające diagnozę i potrzebne, ale nie można się opierać tylko i wyłącznie na nich. Najważniejszy w procesie diagnozowania psychiatrycznego jest bezpośredni kontakt z pacjentem, w którym możemy poznać jego problemy, ocenić ekspresję emocji, zachowanie. Bardzo ważny jest też wywiad rodzinny, środowiskowy dotyczący sposobu funkcjonowania pacjenta w środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym. Objawy depresyjne nie muszą oznaczać od razu depresji jako choroby endogennej (psychicznej), może to być reakcja depresyjna na stres, traumatyczne przeżycia, chorobę. Objawy depresyjne to nie tylko smutek i brak energii. Należą do nich także problemy z koncentracją, zaburzenia snu i łaknienia, anhedonia, spowolnienie psychoruchowe, nadpobudliwość nerwowa, drażliwość, trudności w podejmowaniu decyzji, zaniżona samoocena, wzmożone poczucie winy wobec otoczenia. Jeżeli jednak objawy utrzymują się powyżej 2 tygodni i znacznie upośledzają dotychczasowe funkcjonowanie na pewno warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który po zbadaniu da odpowiednie zalecenia, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Należy też podkreślić, że rozpoznanie depresji nie stanowi przeciwwskazania do studiowania medycyny i innych kierunków. Może tylko je utrudniać, ponieważ w czasie nasilenia objawów depresyjnych dochodzi do spowolnienia tempa procesów myślowych, osłabienia sprawności poznawczej ( mówimy nawet o tzw."otępieniu rzekomym"). Proszę Pani myślę, żeby dłużej się Pani nie denerwowała najlepiej będzie pójść na wizytę do psychiatry, który w bezpośredniej rozmowie wyjaśni wszystkie dręczące Panią wątpliwości. Nikt z nas nie jest w stanie zrobić tego na odległość na podstawie e-maila czy nawet na podstawie rozmowy telefonicznej. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.

Dzień dobry,
proponuję konsultację psychologiczną, która pozwoli wyjaśnić Pani wątpliwości (ew. wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych). Proszę pamiętać, że jest również możliwe uzyskanie wsparcia specjalisty za pośrednictwem Internetu. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam. Maciej Krzymowski – psycholog.