czy powinnam pojsc do psychologa

163 odpowiedzi
zazywam takie leki lerivon,acipreks czuje sie po nich zle bo spada mi cisnienie i nic mi sie nie chce.czy wizyta u psychologa moze mi pomoc
Witam,
Gdy występują u Pani niepokojące, niepożądane skutki uboczne leku, należy skonsultować to ze swoim psychiatrą. Zniechęcenie raczej nie jest objawem ubocznym leków i nad nim faktycznie warto pracować w gabinecie psychoterapii. Połączenie farmakoterapii i psychoterapii do bardzo dobra droga do zmiany i wyjścia z głębszych kryzysów czy zaburzeń psychicznych. Jeśli z takimi się Pani zmaga, to zachęcam do pracy nad sobą z psychoterapeutą.

pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska

Jeżeli takie samopoczucie wyraźnie jest efektem leków, należy zgłosić się z tym problemem do lekarza, który je przepisał. Wizyta u psychologa nie usunie działań ubocznych leków.
Dzień dobry,

Raczej sugerowałabym ponowną wizytę u lekarza :)

Pozdrawiam,
Każde leki powinny być stosowane pod kontrolą lekarza. Jeśli przepisane leki powodują skutki uboczne i nie pomagają radziłabym w pierwszej kolejności porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym, najlepiej jakby był to lekarz psychiatra. Również z lekarzem psychiatrą można przekonsultować zasadność podjęcia psychoterapii. Same leki działają na poszczególne objawy, a nie "leczą" przyczyny tych objawów. W niektórych zaburzeniach jest to wystarczające, ale w większości zaleca się łączenie farmakoterapii z psychoterapią, a czasem wystarczy tylko podjęcie psychoterapii.
Dzień dobry,
O złym samopoczuciu po zażyciu leków proszę poinformować lekarza psychiatrę - być może będzie możliwa modyfikacja leków lub ich dawek. W przypadku leczenia stanów depresyjnych bardzo dobre efekty przynosi łączenie terapii farmakologicznej z psychoterapią. Psychoterapia pomaga też zapobiegać nawrotom depresji. Polecam więc konsultację z psychologiem psychoterapeutą i zastanowienie się nad podjęcie psychoterapii.
Jeżeli chodzi o przyjmowanie leków psycholog, o ile nie skończył studiów medycznych, nie ma kwalifikacji do ich przepisywania. Swoje problemy w tej kwestii powinna Pani omówić z lekarzem, czasami potrzeba kilku wizyt, żeby dobrać odpowiednie leki i ich dawki.
Natomiast psycholog, najlepiej z przygotowaniem psychoterapeutycznym, może wspomóc Pani walkę z depresją. Badania wskazują, że połączenie farmakoterapii i psychoterapii daje dobre rezultaty i jest skuteczniejsze niż samo przyjmowanie leków.
Szanowny Pacjencie,

Leki, które Pan wymienia stosuje się w zaburzeniach lękowych depresyjnych. Każdy lek może wywoływać skutki uboczne, jednak gdy stosuje Pan/Pani jednocześnie ona te leki, trudno rozstrzygnąć który to. O wszystkich dolegliwościach proszę poinformować prowadzącego psychiatrę przy najbliższej wizycie.
Co do wizyty u psychologa niezależnie od kontynuacji lub przerwania farmakoterapii terapia poznawczo-behawioralna jest bardzo skuteczna w leczeniu różnorodnych zaburzeń lękowych oraz depresji. Czasem w porozumieniu z psychiatrą zaleca się łączenie farmakoterapii z psychoterapią, czasem możliwe jest wyleczenie samą terapią. Wszystko zależy od Pana rozpoznania i natężenia objawów. W wyborze specjalisty dobrze jest kierować się jego kwalifikacjami, najlepiej potwierdzonymi certyfikatem jednego z uznanych towarzystw psychoterapeutycznych. Odmianą terapii o najlepiej potwierdzonej badaniami skuteczności jest właśnie terapia poznawczo-behawioralna i do wyboru takiego specjalisty zachęcam.
Z poważaniem.
Szanowna Pani/Panie,
powyższe leki zostały Pani/Panu zapewne przepisane przez lekarza psychiatrę. W kwestii objawów niepożądanych czy niepokojących reakcji na lek proszę udać się do wspomnianego lekarza - być może należy zmienić dawkę, albo dobrać inny lek, lepiej tolerowany przez Pani/Pana organizm. Proszę pamiętać, że żeby leki zaczęły odczuwalnie działać potrzeba zazwyczaj około 2-3 tygodni.
Jeśli zaś chodzi o wizytę u psychoterapeuty - polecam jak najbardziej. Psychoterapia jest bardzo ważnym czynnikiem w przypadku leczenia zaburzeń afektywnych.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzien Dobry,

przede wszystkim polecam skontaktować się z lekarzem psychiatrą, żeby powiedzieć mu o efektach ubocznych, być może można zastosować inne leczenie. Może Pani też porozmawiać z lekarzem o korzystaniu równolegle z leczeniem farmakologicznym z psychoterapii. Słuszne jest łączenie obydwu rodzajów leczenia.

Pozdrawiam
Ewa Czernik
Zachęcam do skonsultowania dolegliwości najpierw z lekarzem prowadzącym, który zlecił przyjmowanie leków, o których pani wspomina.
Proszę w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza psychiatry, najlepiej tego, który przepisał Pani te leki. Znalezienie bardziej odpowiednich dla Pani leków może skutecznie przeciwdziałać depresji. Jednocześnie dobrym pomysłem jest konsultacja u psychologa lub psychoterapeuty. Niemniej najpierw lekarz.
Zachęcam do powtórnej konsultacji u lekarza leczącego w celu omówienia występujących obajwów, jak obniżenie ciśnienia krwii czy zmiany dawkowania w/w leków. Wizyta u psychologa mogłaby pomóc zrozumieć mechanizmy jakie stoją za sposobem reagowania, zachowaniem i sposobem myślenia o sytuacjach.
Witam,
Rozumiem, że leki zostały przepisane przez lekarza związku z postawioną diagnozą. Czyli , że cierpi Pani z powodu jakiegoś rodzaju objawów depresyjnych i/ lub lękowych. Wydaje się w takiej sytuacji ważne rozróżnienie między objawami, a skutkami ubocznymi leków. Nie wiem też od jakiego czasu zażywa Pani leki, często skutki uboczne są dotkliwie odczuwane na początku leczenie, zachęcam do rozmowy o skutkach ubocznych z lekarzem przepisującym leki. Jeśli jest tak, że cierpi pani z powodu objawów lekowych i /lub depresyjnych i z tego powodu przepisane są leki, to zachęcałabym do wizyty u psychoterapeuty. Są badania które dowodzą, że przy objawach depresyjnych najlepszą skuteczność ma połączenie farmakoterapii (leków) i psychoterapii i podobnie jest w większości zaburzeń lekowych.
Witam, ważne jak długo zażywa Pani te leki, czasem organizm potrzebuje czasu na oswojenie się z nowym działaniem. Może warto skonsultować się z lekarzem, który je przypisał, ewentualnie zmienić dawkę albo lek. Zdecydowanie polecam jednoczesną psychoterapię z zażywaniem leków. Same leki nie likwidują na stałe trudności, które wynikają z naszej psychiki - sposobu myślenia, interpretowania i przeżywania sytuacji, relacji, itd.
Dobrze Pani czuje, że psychoterapeuta może być pomocy dla Pani.
Życzę dbałości o siebie, lepszego samopoczucia,
Katarzyna Fenzel
Nie wiem czy jedna wizyta może pomóc, ale psychoterapia tak, ponieważ pomoże dotrzeć do problemu i jak sobie z nim radzić. A to jest cenne, bo ma efekt długotrwały Pozdrawiam.
Zażywanie leków ma znieśc cierpienie i pomoc w codziennym funkcjonowaniu. W początkowej fazie może Pani odczuwać skutki uboczne. Leki maja za zadanie znieść objawy, natomiast nie likwiduja przyczyn. Zachęcam do wizyty u psychoterapeuty, z ktorym bedzie się Pani mogla zając swoimi problemami. Pozdrawiam
Nie umiem Pani pomóc czy są to objawy uboczne leku. Jeśli Lekarz powie, że objaw jest psychosomatyczny wtedy jak najbardziej tak. Spotkanie z psychologiem pomaga przeanalizować przyczyny bólu psychosomatycznego.
Witam W sprawie działania leków lub skutków ubocznych uniemożliwiających Pani poprawne funkcjonowanie powinna się Pani zgłosić do lekarza prowadzącego. Zakładając że to wynik leków powinno się wziąć pod uwagę ich zmianę. Natomiast jeśli bardziej problemem jest depresja to może pomóc psycholog/psychoterapeuta. Leki nie rozwiązują problemów, ale czasem bez nich nie można podjąć żadnych zmian.
Zachęcam do wizyty u psychiatry i podzielenie się swoimi objawami, będzie mógł odpowiednio skorygować dawkowanie lub rodzaj leku, psycholog w obszarze farmakoterapii nie pomoże pani. Pozdrawiam i sugeruję konsultację psychiatryczną. Bartosz Lamch
Dzień dobry,
Jak leki nie powodują poprawy samopoczucia, wręcz je pogarszają należy skonsultować się z psychiatrą. Jeśli Pani chce podjąć pracę psychoterapeutyczną to proszę znaleźć terapeutę, umówić się na konsultację i potem zdecydować czy jest to sposób pomocy dobry dla Pani czy nie.
Pozdrawiam
Dzien dobry pan-u. Wizyta u psychologa pani nie pomoże, powinna sie pan-i wybrat do psychiatry o zmniejszenia leków lub zamiana. Jeżeli pani sie zdecyduje na psychoterapie to wtedy może sie wybrać do psychologa-psychoterapeute. a jaką ma pani dyjagnoze?
Witam,
w takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza psychiatry. Lekarz dobierze odpowiednie leki, po których samopoczucie będzie lepsze. Wizyta u psychologa to kolejny krok.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, Emilia Szymanowicz
Dzień dobry, przede wszystkim w trybie pilnym proszę powyższe dolegliwości skonsultować z lekarzem prowadzącym, a dopiero po konsultacji psychiatrycznej skonsultować dolegliwości u psychologa/psychoterapeuty - napisała Pani niewiele danych odnośnie dolegliwości, ale po przepisanych lekach wnoszę, iż zakres dolegliwości obejmuje zaburzenia depresyjne. Badania pokazują, iż najskuteczniejsze leczenie depresji występuje w trakcie skompilowanej terapii farmakologicznej i psychoterapii.
Pozdrawiam,
Psycholog Dziecięcy i Rozwojowy w Łodzi - mgr Igor Wiśniewski
dzień dobry: wizyta u psychologa lub psychoterapeuty nie służy niwelowaniu działań ubocznych przyjmowanych leków i w tej kwestii raczej nic nie zmieni. Natomiast czy pomoc psychologa jest w tym przypadku potrzebna to już inna sprawa. Skoro lekarz przepisał takie leki, to wnioskuję, że samopoczucie Pana/i było złe, że działo się coś takiego co nastręczało poważne trudności w funkcjonowaniu. Jest duże prawdopodobieństwo, że terapia może pomóc dokonać wielu pozytywnych zmian w Pana/i przeżywaniu świata a tym samym wpłynąć na lepsze radzenie sobie w życiu. Jednak jedna wizyta nie pomoże, by coś osiągnąć trzeba systematycznej pracy przez dłuższy czas i na pytanie czy jest Pan/i gotowa podjąć ten wysiłek trzeba sobie odpowiedzieć, a następnie poszukać dla siebie psychoterapeuty i podjąć terapię. Życzę zdrowia i trzymam kciuki, pozdrawiam. Dorota Rychter
Leki przypisuje lekarz, najlepiej psychiatra i to z nim należy takie sprawy konsultować. Wizyta u psychologa nie pomoże na skutki uboczne leków. Zachęcam do ponownej wizyty u lekarza i omówienia wątpliwości.
Dzień dobry!
Jeśli odczuwa pani skutki uboczne z powodu przyjmowania leków przepisanych przez psychiatrę, powinna się pani przede wszystkim skontaktować z lekarzem. Tylko z nim może pani ustalić właściwy dla siebie sposób przyjmowania farmakologii. Bardzo istotne, aby była pani właściwie zadbana od strony medycznej.
Wizyta u psychologa, psychoterapeuty jest pomocna, aby podjęła pani kroki do wprowadzenia zmiany w pani życiu. Psychoterapia jest istotnym elementem zadbania o siebie od strony psychicznej.
pozdrawiam
Renata Pająkowska-Rożen
Myślę, że przede wszystkim powinna się Pani skontaktować ze swoim lekarzem i powiedzieć mu jak się Pani czuje- może lekarz uzna za wskazane zmianę leków lub dawkowania. Pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak
Leczenie farmakologiczne może być bardzo pomocne i po upływie pewnego czasu od początku przyjmowania tabletek powinna Pani odczuć poprawę. Często jednak jest tak, że problem, który leży u podłoża depresji wymaga zrozumienia i zmiany, by poprawa była długoterminowa i niezależna jedynie od przyjmowania, lub braku lekarstw. Dlatego, odpowiadając na Pani pytanie uważam, że tak, podjęcie współpracy z psychologiem powinno być pomocne.
Leczenie farmakologiczne należy do lekarza psychiatry i on odpowiedziałby na powyższe pytanie dotyczące spadku ciśnienia tętniczego; ale sądzę, że wizyta u psychologa nie powinna zaszkodzić, a może nawet pomoże w tym przypadku?
Jednakże o tym się przekonać tylko i wyłącznie wtedy kiedy zostanie podjęta taka próba. Pozdrawiam serdecznie, Janina Czech
Leki, które Pani zażywa związane są z leczeniem zaburzeń nastroju lub zaburzeń nerwicowych. W związku z tymi zaburzeniami jak najbardziej możliwa i wskazana jest psychoterapia. Z pewnością uda się Pani znaleźć kogoś w swoim miejscu zamieszkania. Sugerowałabym również porozmawiać z lekarzem psychiatrą (zakładam, że to od takiego specjalisty otrzymuje Pani receptę na powyższe leki) na temat możliwych efektów ubocznych leków oraz ich odróżnienia od objawów choroby, z którą Pani się zgłosiła do specjalisty. Pozdrawiam.
Dzień dobry
Nazwy leków jakie Pani podała mają zastosowanie w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych. Złe samopoczucie może występować w pierwszych tygodniach zażywania leków, jednak uważam, że powinna Pani poinformować o tym lekarza, być może wskazana będzie zmiana leków. Uważam, że farmakoterapia powinna iść w parze z psychoterapią. Myślę, że wskazane jest aby udała się Pani do psychologa i pomimo leków pracowała podczas terapii.
Pozdrawiam serdecznie
Alicja Maliszewska
Dzień dobry, trudno mi jest odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli chodzi o leki- to ich działanie może Pan/ Pani omówić z psychiatrą. Dużo zależy też od odpowiedzi na pytanie o to jaki ma być cel działania. Jeżeli znamy cel, łatwiej jest dobierać środki... Pozdrawiam serdecznie
Witam w przypadku konsultacji co do: zmiany dawki leku psychotropowego, jego interakcji z innymi lekami, zmiany leku albo jego odstawieniu, konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry, ponieważ tylko on może prowadzić farmakoterapię pacjenta.

Jednakże w przypadku większości zaburzeń oraz chorób psychicznych bardzo wskazana jest również psychoterapia, która w przypadku niektórych zaburzeń (na przykład zaburzeń lękowych tzw. nerwic) odgrywa kluczowe znaczenie w procesie zdrowienia.

Po wizycie u swojego lekarza prowadzącego psychiatry zapraszam do konsultacji on-line spróbuje znaleźć przyczynę Pana/Pani obniżonego nastroju.

Pozdrawia
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie. Należy skonsultować się z lekarzem zlecającym leki. W razie chęci i potrzeby zapraszam na konsultację psychologiczną na której można ustalić czy wymaga Pani psychoterapii. Pozdrawiam
Witam serdecznie,
konsultacja psychologiczna wydaje się być w pani przypadku wskazana, ponieważ może ona pomóc pani radzić sobie ze skutkami ubocznymi przyjmowanych leków, ale także i poszukać przyczyn doświadczanych objawów.

Pozdrawiam,
Natalia Pilarska.
Dzień dobry, lekarstwa antydepresyjne czy przeciwlękowe są konieczne w przypadku występowania znacznego nasilenia objawów. Poprawiają jakość życia, ale bez pomocy psychologicznej mogą się okazać niewystarczające. Wizyta u psychologa lub psychoterapeuty pozwoli lepiej zrozumieć sytuację, w której się Pani znajduje, uzyskać wsparcie emocjonalne i pomóc w wypracowaniu strategii radzenia sobie z trudnościami w przyszłości. Pozdrawiam i zachęcam do skorzystania z pomocy.
Dzień dobry. To bardzo szerokie pytanie, dlatego odpowiedź będzie raczej otwierająca niż jednoznaczna i wyczerpująca.
Dobrze jest skonsultować taką sprawę z lekarzem prowadzącym. Dużo zależy od diagnozy i przyczyn zaistniałej sytuacji. Pojedyncze spotkanie zapewne nie przyniesie daleko idących zmian. Natomiast jeśli jest decyzja o wyborze terapii, to najlepiej dostosowanej to do charakteru i przyczyn przeżywanych trudności.
Wizyta u psychologa może naświetlić czy (według psychologa), terapia ma sens, a jeśli tak to jaka.
Pozdrawiam
Marek Wójs
Przede wszystkim, proszę skonsultować sprawę z lekarzem. Uzupełnienie farmakoterapii o psychoterapię zwykle jest bardzo dobrym pomysłem.
Przepraszam, ale pytanie jest dla mnie niejasne. Aby móc na nie odpowiedzieć musiałabym wiedzieć w czym wizyta u psychologa miałaby Pani pomóc. Czy Pani zna odpowiedź na to pytanie?
Leki tylko tlumia objawy,przyczyny ktore sa w psychice-zostaja...Leki nie rozwiazuja problemy,potrzebna jest psychoterapia zeby mogla Pani fajnie zyc:).P po lekach zle sie Pani czuje i onecszybko uzalezniaja,to nie ta droga...
wymienione leki stosowane są w depresji, czyli rozumiem, że taką ma Pani diagnozę? Oczywiście zawsze można zmienić leki i szukać takich, które będą miały mniej skutków ubocznych (u psychiatry). Natomiast psychoterapia może pomóc: wyregulować sobie styl życia, zmienić schematy myślenia, zachowania, które podtrzymują depresję. Z badań wynika, że najlepszą metodą jest łączenie zarówno leków jak i psychoterapii. Natomiast jeśli to depresja towarzysząca zaburzeniu osobowości to zdecydowania terapia jest konieczna, same leki nie pomogą na dłuższą metę. Podsumowując konieczna jest rzetelna diagnoza, a potem dostosowanie leczenia do tej diagnozy.
Witam, w pierwszej kolejności powinna pani skonsultować swoje objawy z lekarzem prowadzącym, który może zmienić dawkowanie i ewentualnie zaproponować pracę z psychologiem. Zachęcam jednak do tego, by podjąć terapię psychologiczną w ramach uzupełnienia farmakoterapii i pracy nad sobą. Pozdrawiam Sylwia Powałko
Niestety, trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, nie znając więcej szczegółów dot. Pani sytuacji i objawów. Na pewno warto to skonsultować z lekarzem, który przepisał Pani leki. Wizyta u psychologa może być pomocna w zrozumieniu swoich trudności i ich mechanizmów psychologicznych oraz w określeniu dalszych działań w kierunku poprawy Pani sytuacji. Może również zostać wskazane podjęcie psychoterapii.
W sprawach dotyczących leków radzę konsultować się z lekarzem psychiatrą. W kwestiach obniżonego nastroju można z psychologiem lub psychoterapeutą.
Wnioskuje z przypisanych Pani leków, ąe powodem sięgnięcia po pomoc są objawy depresyjne bądź lękowe. Korzystne by było znać powody dla których Pani sięgnęła po pomoc. jednakże w obu w/w sytuacjach czyli zaburzeniach depresyjnych lub lękowych pomoc psychoterapeutyczna jest bardzo przydatna. Źródłem naszych emocji i odczuć są nie tylko biologiczne czynniki ( np. niedobór lub nadmiar pewnych neuroprzekaźników), ale także, a często przede wszystkim nasze myśli, które mogą uaktywniać niepożądane emocje np. lęku, smutku, poczucia beznadziei. Najskuteczniejszym sposobem kontroli naszych myśli i interpretacji sytuacji są rozmowy z psychoterapeutą, które pozwolą nam dostrzec, że można pewne sytuacje oceniać inaczej niż nam się wydaje, a przez to też uczyć się jak kontrolować myśli i uczucia. Zatem gorąco Panią zachęcam do wspomożenia się psychoterapią.
Dzień dobry Pani, jeśli leki nie przynoszą spodziewanego rezultatu, lub gdy skutki uboczne ich brania są nie do zaakceptowania, to należy zgłosić się do psychiatry po zmianę leków, lepsze ich dobranie. Psychoterapia jest niezbędna jeśli chcemy uzyskać trwałe efekty, leki jedynie doraźnie poprawiają nasza kondycję psychiczną, niektóre też regulują trwale działanie układu nerwowego jednak bez terapii zmiany w mojej opinii będę miały charakter okresowy, tak więc podsumowując, gdy bierzemy leki, to psychoterapia jest obowiązkowa jeśli mamy mieć szansę na trwałą zmianę w naszym życiu, nawet przy późniejszym odstawieniu leków.
Pozdrawiam Panią i zapraszam do mojego gabinetu.

Psycholog
Adrian Szafrański
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Jeśli źle Pani się czuje po zaaplikowanych lekach, powinna Pani udać się w pierwszej kolejności do lekarza psychiatry, żeby mógł zmodyfikować leczenie i dostosować je optymalnie do potrzeb Pani organizmu. Terapia u psychologa/psychoterapeuty jest leczeniem uzupełniającym lub alternatywnym do farmakoterapii. Nie wiem co Pani dolega więc trudno mi się wypowiedzieć co można Pani zasugerować. Większość zaburzeń życia psychicznego można leczyć zamiennie lub komplementarnie obiema metodami. Jedna wizyta u psychologa zazwyczaj wiele nie zmienia, potrzebny jest najczęściej cykl wizyt, składających się na proces terapeutyczny. Namawiam do bezpośredniej konsultacji, gdzie mogłaby Pani uzyskać więcej informacji o możliwościach leczenia na podstawie diagnozy Pani problemu.
pozdrawiam
Kasia Augustynowicz
Jako psychologowi trudno mi się wypowiadać na temat skutków ubocznych leków. Proponuję kontakt z dobrym psychiatrą.
Witam,
Myślę że w przypadku działania leków odpowiednią osoba będzie lekarz psychiatra.
Łukasz Wojdyła
Lerivon i Acipreks to leki antydepresyjne. Nie wszystkie osoby reagują na nie bez skutków ubocznych lub chcą rozwiązywać problemy lekami. W dziedzinie depresji i powiązanych z tym problemów należy korzystać z pomocy psychologa psychoterapeuty, co pozwoli lepiej się zrozumieć i nauczy sposobów radzenia sobie z przeciwnościami. Najlepiej przebadane są terapie ACT (terapia akceptacji i zaangażowania), BA (aktywacja zachowania) oraz CBT (terapia poznawczo-behawioralna).
Witam. Sądzę, że konsultacja z psychologiem może Pani/Panu pomóc rozwiać wątpliwości. Warto również skonsultować tą sprawę z lekarzem, który przepisał leki.
Dzień dobry, w pierwszej kolejności zachęcałabym do wizyty u psychiatry, i skonsultowaniu z nim czy te objawy są normalne przy tych lekach, warto to zgłosić. Czasem jest to kwestia czasu po jakim leki zaczynają działać, a czasem trzeba zmodyfikować dawkę lub zmienić , dołożyć inny lek. Taką informację i pomoc można uzyskać u lekarza psychiatry. Wizyta u psychologa/ psychoterapeuty może pomóc w zrozumieniu natury i przyczyny problemów oraz pomóc w ich samodzielnym rozwiązywaniu. Często bardzo pomocna jest psychoterapia na której człowiek może lepiej poznać siebie samego, swoją psychikę i jej mechanizmy. Dzięki takiemu rozeznaniu łatwiej jest radzić sobie z różnymi emocjami, problemami życiowymi i relacjami z innymi ludźmi.
Pozdrawiam serdecznie
Z tego, co słyszę dobranie leków, po których pacjent lepiej się czuje wymaga czasem kilku wizyt u lekarza i/lub dużej cierpliwości ze strony pacjenta (na niektórych ulotkach producenci deklarują dwa do czterech tygodni stosowania zanim pacjent odczuje pozytywne efekty działania leku). W przypadku wątpliwości co do działania leku najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jako psycholog mogę powiedzieć, że w wielu przypadkach stosowanie równolegle psycho- i farmakoterapii daje dobre efekty. Należy jednak pamiętać, że psychoterapia jest zwykle procesem długotrwałym i jedna czy dwie wizyty mogą nie pomóc. Myślę, że w związku z takimi problemami jako obniżenie nastroju czy lęki warto rozważyć podjęcie terapii. Życzę wszystkiego dobrego!
Witam, w sprawie zażywanych leków i ich działania proszę się zwrócić do lekarza prowadzącego. Podczas wizyty u psychiatry warto zapytać czy są wskazania do psychoterapii i wizyty u psychologa.
Powinna się Pani skonsultować z lekarzem, psycholog nie zajmuje się farmakoterapią
Pozdrawiam, Monika Chrapińska-Krupa
Witam serdecznie. Przede wszystkim ważne jest, aby była Pani pod kontrolą lekarską i dobrze by było, żeby zgłosiła Pani lekarzowi swoje dolegliwości po braniu leków. Często jest tak, że odpowiednie dopasowanie farmakoterapii wymaga czasu i cierpliwości. Jednak by to osiągnąć, niezbędne jest informowanie lekarza na bieżąco, jeśli występują skutki uboczne, które uniemożliwiają dalsze korzystanie z farmakoterapii. Wtedy trzeba zmienić leczenie. Druga kwestia, także kluczowa, to korzystanie z psychoterapii, która pomoże lepiej radzić sobie ze stanami lękowo-depresyjnymi, dzięki przepracowaniu źródeł tych dotkliwych uczuć. Leki wspomagają łagodzenie objawów, a terapia dociera do ich przyczyn. Dlatego też myślę, że warto, żeby poszła Pani na konsultację psychologiczną, ale równocześnie proszę się skontaktować z lekarzem prowadzącym.

Z pozdrowieniami,
Julia Otto
Witam. W takim przypadku zleciłbym kompleksowe działanie. Oprócz wizyty u psychologa/ psychoterapeuty wskazana zapewne jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w celu kontroli stanu zdrowia.
W celu dobrania odpowiednich leków i ich dawek należy udać się do lekarza psychiatry. Psycholog może zaproponować psychoterapię, która pomoże wpłynąć na nastrój i ogólne funkcjonowanie.
Pozdrawiam, K.
Dzień dobry,
rozumiem, że lekarz psychiatra zlecił branie tych leków na konkretne zaburzenia, np. lękowe, depresyjne, czy obsesyjno-kompulsywne? Leki łagodzą tylko objawy, nie powodują natomiast eliminacji podłoża zaburzeń, one nie ustąpią pod wpływem leków. W sytuacji ciężkich stanów psychicznych leki z pewnością pomagają uregulować nastrój, zmniejszyć lęki i napięcie w ciele. Są też pomocne, aby rozpocząć psychoterapię, kiedy pacjent bez leków, nie jest w stanie sam tego zrobić, nie ma motywacji do zmiany, ani siły. Leki niestety powodują skutki uboczne, które dla niektórych ludzi mogą być mniej lub bardziej dotkliwe. To jest bardzo indywidualna sprawa. Jeśli stan psychiczny pacjenta zostaje w miarę uregulowany, jest to odpowiedni moment na rozpoczęcie psychoterapii u psychoterapeuty. Jednorazowa wizyta u psychologa nie rozwiąże problemów, może jedynie pomóc rozjaśnić sytuację, co należy dalej robić, do kogo się udać i jaki rodzaj terapii wybrać. Psychoterapia jest skuteczną metodą pomagania ludziom, wymaga jednak zaangażowania pacjenta w proces terapii i motywacji do pracy nad sobą. Wszystkiego dobrego!
Z wyrazami szacunku
Marzena Reszczyńska-Owczarek
psycholog, psychoterapeuta
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie jestem lekarzem. Nie wiem jakie skutki uboczne moga wywoływać w/w leki.
Leki przeciwdepresyjne, które Pani zażywa, mogą złagodzić objawy depresji czy lęku, jednak nie likwidują przyczyny problemów. Wizyta u psychologa czy psychoterapeuty może pomóc w odkryciu destrukcyjnych schematów funkcjonowania oraz w nauczeniu się nowych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki temu można osiągnąć bardziej trwałą pozytywną zmianę. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Leki które pani/pan zażywa mają działanie przeciwlękowe, uspokajające, antydepresyjne, a działania uboczne jak pan/ pani wskazuje. Psychoterapia może przynieść stały skutek powrotu do zdrowia, leki antydepresyjne działają doraźno. Zaleca się łączyć te dwie terapie - dzięki psychoterapii powoli ograniczać przyjmowanie leków.
Wszystkie skutki uboczne zażywanych leków najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym i wspólnie podjąć decyzję co dalej. Psychoterapia na-pewno nie zaszkodzi w tym przypadku, ale może rozwiązaniem jest tez zmiana dawkowania leku - oczywiście za pozwoleniem psychiatry.
Proszę skonsultować się z lekarzem, który przepisał leki.
Proszę powiedzieć mu o skutkach ubocznych, a być może, zmieni dawkę, zapisze inne leki lub uspokoi i poinformuje, że na poczatku organizm musi sie przyzwyczaić i objawy są normalne.
Pozdrawiam.
Witam, na początek zasugerowalbym konsultacje z lekarzem i rozmowę nt. swoich obserwacji co do leków i zachowania po nich. Lekarz może zmienić dawkę lub lek. Jednak odpowiadajac na postawione pytanie proponuje konsultacje u psychologa. Łącząc leczenie farmakologiczne z terapia u psychologa, terapeuty efekty, wg pacjentów, są zdecydowanie lepsze.
Witam,

wizyta u psychologa w obliczu problemów związanych z nastrojem jest zawsze dobrym pomysłem. Leczenie farmakologiczne jest skuteczne i usuwa objawy choroby, ale by dotrzeć do przyczyn, konieczne jest poddanie się psychoterapii. Tylko uporanie się z tym, co leży u podstaw, pozwoli w przyszłości uniknąć nawrotów.
Nie bez znaczenia dla aktualnego samopoczucia pozostaje natomiast samo podjęcie decyzji o psychoterapii. Pozwala bowiem poczuć, że mamy wpływ na swoją kondycję psychiczną i że zdrowie jest w naszych rękach. Poczucie sprawczości jest niezwykle istotne w zaburzeniach depresyjnych.

Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Z informacji, które Pani przedstawia, wynika, iż psychiatra zapisał podwójne leki na depresję z zaburzeniami lękowymi. Jak wiadomo (wystarczy przeczytać ulotkę) efekty uboczne mogą być najróżniejsze. Pani niechęć do aktywności z dużym prawdopodobieństwem wynika jednak z przeżywanych trudności i obniżonego nastroju. Pytanie podstawowe, jak długo przyjmuje już Pani leki (aby rozwinęły pełne spektrum działania, powinny być przyjmowane 2-4 tygodni!)? Przy zaburzeniach depresyjnych zdecydowanie lepiej jest połączyć leczenie farmakologiczne z terapią. Serdecznie polecam takie rozwiązanie. Dążymy przecież do tego, żeby kiedyś leki odstawić i poradzić sobie z problemami, a w tym pomoże Pani terapia. Życzę sukcesów w dochodzeniu do zdrowia i kondycji psychicznej. Pozdrawiam.
Witam. Myślę, że z Pani problemem powinna Pani udać się do lekarza psychiatry, który omówi z Panią skutki uboczne tych leków lub zmieni Pani leki. Warto mieć jednego zaufanego lekarza, który będzie dobrze znał Pani problem i będziecie mogli wspólnie dobrze dobrać leki. Pozdrawiam
przyjmowane przez Panią leki wskazują na dolegliwości depresyjne, jak najbardziej wskazana jest konsultacja z terapeutą.
dzień dobry,
Jeżeli zażywa Pani leki, to znaczy, że w życiu Pani dzieje się coś takiego, z czym jest Pani trudno. Ważne, by zauważyć, czy Pani stan jest chwilowy i sama farmakoterapia jest rozwiązaniem, czy może Pani sytuacja jest trudna do zmiany bez Pani udziału. Jeżeli ma Pani przekonanie, że sytuacja, w której Pani się znajduje, sama nie minie, sugeruję zgłoszenie się do psychologa/psychoterapeuty, aby pomógł Pani zobaczyć sytuację z innej strony. Może może Pani zrobić coś, by poczuć się lepiej. Być może wówczas leki będzie Pani mogła stopniowo odstawiać.
Dzień dobry,
w początkowej fazie przyjmowania tych leków (zazwyczaj ok. 2 tygodni) mogą występować uciążliwe skutki uboczne. Jeśli jednak przyjmuje Pani leki dłużej, warto udać się do lekarza psychiatry i dostosować leczenie, aby zminimalizować uboczne działania. Ze względu na cel przyjmowania przez Panią leków wskazana jest także psychoterapia - aby zrozumieć stany, jakie Pani odczuwa, co pomoże Pani w walce z chorobą.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Urbanowicz
Szanowna Pani,

Z opisu wynika, że leki które Pani przyjmuje powodują działania niepożądane i informacje o nich należy jak najszybciej przekazać lekarzowi, który je Pani zapisał. Psycholog nie ma możliwości modyfikacji leczenia farmakologicznego. Nie mniej jednak skoro opisuje Pani takie objawy jak "nic mi się nie chce" oraz przyjmuje Pani leki p/depresyjne, to wizyty u psychologa mogą być znakomitym uzupełnieniem dotychczasowego leczenia.

Pozdrawiam,

Bartosz Kozak
Witam, bardzo proszę najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który przepisał te leki; rozumiem, że był to psychiatra. Pozdrawiam K.P.
Dzień dobry, niestety ja nie znam skutków ubocznych leków. W tej sprawie warto skonsultować sie ze swoim lekarzem. Jeśli chodzi o Pani samopoczucie, to jeśli ono nie ma zwiazku z lekami, spada Pani energia, chęć do działania, jednym slowem popada Pani w depresje to warto skonsultować sie z psychologiem. Pozdrawiam A. Pacia
Psycholog nie przepisuje leków. W związku z tym, skoro Pani źle się czuje najpierw trzeba umówić się na spotkanie z lekarzem psychiatrą, który Pani je zalecił. Jeśli natomiast bierze je Pani bez konsultacji lekarskiej - to jak najszybciej należy udać się najpierw do lekarza, a potem można umówić się z psychologiem/terapeutą lub psychoterapeutą na terapię.
Witam, wizyta u psychologa może pomóc w zależności od Pani oczekiwań i potrzeb. Z pewnością nie jest magiczną receptą na wszystkie dolegliwości, ale może być wsparciem. Pozdrawiam
Szanowna Pani, ponieważ wymienione leki przepisane zostały najpewniej przez psychiatrę lub lekarza rodzinnego zalecałabym żeby to z nimi się w pierwszej kolejności skonsultować. Być może trzeba zmienić dawkę, lub spróbować innego leku. Psycholog nie przepisuje leków, jednak konsultacja psychologiczna może również być pomocna, ponieważ depresja czy lęk mogą być leczone także przy pomocy metod psychoterapeutycznych (oczywiście często leczenie farmakologiczne bywa niezbędne). Pozdrawiam
Witam serdecznie, sądzę że warto skonsultować się z psychiatrą, który przepisał leki i zgłosić swoje wątpliwości. Być może trzeba zmienić dawkę lub lek. Może trzeba dłużej poczekać na rezultaty, aż organizm właściwie zareaguje na lek. Oczywiście warto branie leków uzupełnić o psychoterapię. Leki zazwyczaj działają na objawy, ale nie likwidują przyczyn złego samopoczucia. Jeśli nie jest Pani jeszcze zdecydowana na terapię - warto pójść nawet na jednorazową wizytę u psychoterapeuty, dowiedzieć się jakie są możliwości pomocy w Pani przypadku. Zachęcam, by zadbać o siebie jak najszybciej. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Sugeruję w pierwszej kolejności wizytę u lekarza psychiatry i omówienie z nim działań nieporządanych leków. Możliwe, że lekarz zaproponuję zmianę dawki lub leku. Proszę pamiętać o tym, że aby lek zaczął działać potrzeba około 2 tygodni. To oczywiście nie wyklucza wizyty u psychologa/terapeuty, jeśli zmaga się Pan/Pani z różnymi problemami. Połączenie farmakoterapii i psychoterapii może przynieść duże efekty. Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry!
Psychoterapia skierowana jest do osób, które z różnych powodów potrzebują pomocy, wsparcia, szukają odpowiedzi na ważne dla siebie pytania, chcą znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, albo poprawić jakość swojego życia, sposób funkcjonowania osobistego, zawodowego lub społecznego.
Dzięki psychoterapeucie możesz przyjrzeć się swojej aktualnej sytuacji, dotrzeć do jej przyczyn i poszukać możliwych rozwiązań. Czasami nieodzowna jest farmakoterapia, ale ona z założenia ma trwać przez jakiś czas,a nie do końca życia.
W przypadku leków, działanie ich rozpoczyna się po około 7 dniach stosowania. Widoczną poprawę uzyskuje się po około 2-4 tygodniach kuracji. Nadmierne uspokojenie i senność w przypadku pierwszego ( wymienionego leku) może występować na początku leczenia.
Zachęcam do psychoterapii, do przyjrzenia się - skąd objaw, choroba przyszła, co leży u źródła problemu. Pozdrawiam Beata Bielecka.
Przede wszystkim sugeruję kontakt z psychiatrą – możliwe, że będzie konieczna zmiana leków. W zaburzeniach lękowych i depresyjnych zawsze warto oprócz farmakoterapii poszukać pomocy u psychoterapeuty, który pomoże we wprowadzeniu trwałych zmian, dzięki którym w przyszłości nie będzie Pani musiała przyjmować leków.
Witam Panią,

z nazw leków, które Pani wymieniła, wnioskuję, że doświadcza Pani stanów depresyjnych lub lękowych. Psychoterapia skutecznie pomaga w tego rodzaju trudnościach, jeśli jest taka potrzeba można wspomagać proces terapeutyczny przyjmowaniem leków. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii. Leki niestety działają tylko na objawy, a nie na źródło problemów, dodatkowo nierzadko powodując różne skutki uboczne.
Ze swojej strony absolutnie zachęcam do konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Witam,
Doborem odpowiednich leków zawsze zajmuje się jedynie lekarz psychiatra. Doradzam konsultację z nim w tej sprawie.
Psychoterapeuta może pomóc Pani w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych. Faktycznie połączenie farmakologii z psychoterapią zazwyczaj przynosi najlepsze efekty.
Zachęcam do zapisania się do psychoterapeuty. Są tu możliwe dwie opcje: na fundusz NFZ - tu trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, poczekać przyjdzie Pani pewnie parę miesięcy w kolejce, lub zgłosić się do specjalisty prywatnie. Doradzam psychoterapeutę pracującego w nurcie integracyjnym lub psychodynamicznym. Jeśli przeważają u Pani problemy natury lękowej bardzo pomocny może okazać się również psychoterapeuta behawioralno - poznawczy.
Leki, które Pani zażywa mają działanie przeciwdepresyjne, ich celem jest zatem poprawa nastroju. Często się jednak zdarza, że zanim takie leki zaczną działać, musi minąć przynajmniej kilka tygodni, w czasie których może Pani obserwować spadek samopoczucia. Nie wiem od jak dawna bierze Pani wymienione leki, jednak przede wszystkim w takich kwestiach najlepiej konsultować się z lekarzem psychiatrą, który będzie w stanie ocenić, czy rodzaj i dawka leku są dobrze dobrane. Jeśli cierpi Pani na depresję, to niezależnie od przyjmowanych leków warto podjąć również psychoterapię - leki i terapia połączone mają szansę dać najlepsze efekty. Ze swojej strony polecam podjęcie psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, którego skuteczność w leczeniu zaburzeń nastroju została naukowo potwierdzona.
Szanowna Pani,

mam wrażenie, że powinna się Pani udać do lekarza psychiatry (tylko on może wypisywać leki, nie psycholog), aby podzielić się z nim swoimi dolegliwościami - może uda się lepiej dopasować preparaty, aby uniknąć takich skutków ubocznych? Nie wiem jak długo Pani zażywa leki - czasami negatywne objawy występują jedynie na początku, potem się to stabilizuje, ale im dłużej trwają negatywne objawy, tym lepiej zgłosić się szybciej do lekarza.

Poza farmakoterapią, oczywiście może Pani udać się do psychologa/psychoterapeuty, aby przyjrzeć się tematom, które leżą u podłoża problemów, przez które postanowiła Pani wesprzeć się farmakologicznie.

życzę dużo siły i pozdrawiam
Anna Jerzak
Dzień dobry, dobrze byłoby skorzystać z rozmowy z psychologiem, terapia może wspomagać leczenie psychiatryczne, jak i pomóc samodzielnie radzić sobie z problemami. Zapraszam do kontaktu, możliwa jest również rozmowa przez skype, która pomoże rozwiać wątpliwości.
Szanowna Pani,
Jeżeli dopiero rozpoczęła Pani zażywanie wymienionych wyżej leków zaleconych przez lekarza psychiatrę, to o ile dolegliwości (spadek ciśnienia i brak chęci do działania) będą utrzymywać się dłużej niż informował lekarz, to koniecznie proszę powiedzieć o tym lekarzowi przy najbliższej wizycie, lub skontaktować się z nim wcześniej telefonicznie. Jeśli leki zalecił inny lekarz niż psychiatra, to proszę koniecznie umówić się na konsultację psychiatryczną. Do lekarza psychiatry w ramach NFZ nie jest potrzebne skierowanie. Wizyta u psychologa lub psychoterapeuty może pomóc rozwiązać wiele problemów natury psychicznej, ale nie służy dobraniu leków. Może natomiast pomóc poradzić sobie ze skutkami ubocznymi - o ile leki zażywane są pod kontrolą lekarza.
Szanowna Pani, leki które Pani podała są lekami przeciwdepresyjnymi/ przeciwlękowymi. Jeżeli zauważa Pani skutki uboczne działania leków warto udać się do lekarza psychiatry w celu poznania działania leków na nasz organizm, przedyskutowania ich dawkowania, Z pewnością warto wspomóc stosowaną farmakoterapię psychoterapią. Dzięki niej ma Pani szansę poznania przyczyn wahań nastroju i strategii radzenia sobie z nimi . Psycholog może Pani pomóc w odnalezieniu motywacji do działania. Łączenie farmakoterapii z psychoterapią daje szanse na szybszy powrót do zdrowia. Życzę wszystkiego dobrego i zapraszam na konsultacje psychoterapeutyczną.
Dzień dobry,
najpierw poleciłabym wizytę u lekarza psychiatry w celu ustabilizowania dawek leków. Następnie można udać się na konsultację do psychoterapeuty.
Życzę powodzenia!
Rozpoczęcie psychoterapii ma sens w sytuacji, gdy dostrzegamy u siebie problemy z obszaru psychicznego. Jeśli odczuwa Pani, że tak właśnie jest w przypadku opisywanych dolegliwości, to zachęcam do wizyty u psychoterapeuty. O skutkach ubocznych zazywanych leków musi Pani rozmawiać ze swoim lekarzem.
Witam! Decyzje w sprawie leków i leczenia farmakologicznego podejmuje lekarz psychiatra. Proszę zwrócić się właśnie do tego specjalisty w celu modyfikacji leczenia. Pozdrawiam!
Objawy, które Pani/Pan opisuje najlepiej zgłosić lekarzowi, który zlecił przyjmowanie leków. Oceni on, w jakim stopniu stosowana farmakoterapia może wywoływać objawy uboczne, a w jakim stopniu przyczyniają się do tych objawów inne czynniki. O potrzebie zgłoszenia się do psychologa nie decyduje sam fakt przyjmowania leków, a raczej dolegliwości, które spowodowaly, że lekarz zlecił przyjmowanie tych leków. Sugerowałabym zwrócić się z tym pytaniem również do lekarza prowadzącego wspomniane przez Panią/Pana leczenie.
Dzień dobry,
Rozumiem, że zażywa Pani leki przeciwdepresyjne, po których nie czuje Pani poprawy, a głównie skutki uboczne. Warto skonsultowac sie jeszcze z psychiatrą, celem modyfikacji leczenia. Czasami jednak depresja ma tło psychogenne. Warto udać się do psychologa-psychoteraputy, który bliżej pozna Pani objawy i zdiagnozuje możliwe przyczyny. Jeżeli uzna to za wskazane, może Pani zaproponować psychoterapię.
Pozdrawiam
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością kwestię działania leków powinna Pani omówić z lekarzem psychiatrą. Natomiast o tym, czy psycholog może Pani pomóc nie przekona się Pani do momentu, aż nie umówi się Pani na wizytę i nie opowie Pani o swoich trudnościach. Jednocześnie proszę wziąć pod uwagę fakt, iż jedna wizyta nie wystarczy, aby Pani poczuła się lepiej - psychoterapia jest procesem i stąd zmiany, które się pojawiają, dzieją się w czasie. Również w kontakcie bezpośrednim psycholog po wysłuchaniu Pani będzie w stanie zaproponować odpowiednią formę pomocy. Powodzenia!
Proponowałabym zacząć od wizyty u lekarza prowadzącego, który przepisał Pani te leki i ustalenie dalszego postępowania. Zazwyczaj psychoterapia podnosi skuteczność farmakoterapii. Pozdrawiam Panią. Katarzyna Zalewska
Proszę w tej sprawie skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który przepisał Pani leki.
Witam. Wymienione przez Panią leki to środki przeciwdepresyjne przepisane przez lekarza. Jeśli czuje się Pani po nich źle, trzeba o tym powiedzieć osobie, która je przepisała - być może trzeba będzie zmienić lek albo dawkę. Natomiast na problemy o podłożu depresyjnym może pomóc wizyta u psychoterapeuty. Depresja jest chorobą o różnym przebiegu - czasem pomagają same leki, czasem sama psychoterapia a czasami dopiero połączenie jednego z drugim. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Psycholog nie jest lekarzem i nie przepisuje, ani nie może zmienić leków. Jeżeli objawy występują na skutek przyjmowanych leków, najlepiej skonsultować to z lekarzem prowadzącym. W sytuacji obniżonego nastroju i braku chęci oraz motywacji do działania można równolegle korzystać z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
polecam wizytę u psychologa, który specjalizuje się w pracy z osobami o obniżonym poziomie nastroju. Doświadczony diagnosta oceni przydatność oddziaływań terapeutycznych.
Leki przeciwdepresyjne (skuteczne w usuwaniu objawów) można łączyć z zajęciami o charakterze terapeutycznym. Efektem zajęć jest korygowanie sposobu myślenia, zachowania i działania -> praca nad sobą.
W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam . Maciej Krzymowski – Psycholog.
Witam. Nie pisze Pani od kiedy przyjmuje te leki, nie znam również Pani historii, sytuacji, problemów, z jakimi się Pani zmaga na codzień. Jeżeli w Pani odczuciu te leki pogarszają stan funkcjonowania zalecam konsultację z lekarzem psychiatrą - być może lekarz rozważy zmianę dawkowania i/lub preparatu. Warto również rozważyć wizytę u psychologa, ale raczej w kwestii uzyskania doraźnej pomocy lub wsparcia lub podjęcia psychoterapii. Pozdrawiam serdecznie.
W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza który przepisał te leki i skonsultować z nim efekty doświadczane po nich.
Szanowna Pani,
Stosowanie leków i ich niepożądane działanie powinno się każdorazowo skonsultować z lekarzem psychiatrą pod opieką którego się Pani znajduje. Z nim też tak naprawdę powinna Pani przedyskutować opcje pomocy psychologicznej.
Skoro zażywa Pani wymienione leki przeciwdepresyjne, rozumiem, że zmaga się Pani z tą właśnie chorobą. Psycholog czy psychoterapeuta pomoże Pani przyjrzeć się tej chorobie bliżej, zaproponuje odpowiednią dla Pani formę i częstotliwość spotkań terapeutycznych. Współpraca pacjenta zarówno z lekarzem psychiatrą, jak i psychologiem-psychoterapeutą przy leczeniu depresji jest wysoce wskazana.
Pozdrawiam,
Wita, opisany problem dotyczy porady lekarskiej, nie psychologicznej, dlatego zachęcam do wizyty u lekarza psychiatry
Dzień dobry. Wizyta u psychologa/psychoterapeuty może być pomocna. Wyniki badań nad skutecznością oddziaływań leczniczych stosowanych w zaburzeniach psychicznych wskazują, że najlepsze efekty osiąga się łącząc psychoterapię z lekami. Pozdrawiam.
Dzień dobry, jeżeli czuje się Pani źle w wyniku przyjmowania lekarstw to należy pilnie przede wszystkim udać się do lekarza, który je przepisał.
Szanowny Panie, opisał Pan jedynie jakie leki Pan zażywa, nie opisał Pan problemu z powodu jakiego zażywa Pan te leki. Powyższe leki są natomiast lekami psychotropowymi i Pańskie pytanie powinno być skierowane do lekarza psychiatry. Odpowiedzieć na pytanie: czy wizyta u psychologa może Panu pomóc będę mógł, jeśli bardziej opisze Pan doświadczane dolegliwości.
Witam, jeżeli złe samopoczucie ma związek z działaniem leków, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który leki zalecił. Leki antydepresyjne mogą wywołać na początku senność i nadmierne uspokojenie. Psychoterapia jest bardzo pomocna w leczeniu depresji, skraca czas powrotu do zdrowia, więc warto skorzystać z tej formy pomocy. Celem terapii (najskuteczniejsza w nurcie poznawczo-behawioralnym) jest wspomaganie Klienta w trakcie farmakoterapii oraz uczenie się w jaki sposób zmienić sposób myślenia o sobie, innych, świecie, związane z tym zachowania. Pozdrawiam serdecznie
Witam,
w sytuacji kiedy odczuwane są negatywne skutki uboczne zażywanych leków najpierw dobrze jest to skonsultować swoje wątpliwości i objawy z lekarzem prowadzącym. Jeśli chodzi o wizyty u psychologa, to aktualnie bardzo często łączy się farmakoterapię z psychoterapią i często przynosi to pozytywne i trwałe efekty. Wsparcie psychologa może wspomóc leczenie i przynieść ulgę w codziennym zmaganiu się z trudnościami.
Pozdrawiam
Katarzyna Malinowska
Witam,
Jeżeli zażywa Pani leki, po których się Pani źle czuje, czy spada Pani ciśnienie, to przede wszystkim warto, aby Pani skonsultowała się z lekarzem, który je Pani przepisał. Jeżeli nie jest to lekarz psychiatra, to może warto się udać właśnie do lekarza takiej specjalizacji. Psycholog nie będzie Pani w stanie pomóc w zakresie farmakoterapii, gdyż nie jest lekarzem. Do psychologa warto pójść, jeżeli chciałaby się Pani przyjrzeć temu, jak to się dzieje, że się Pani nic nie chce, gdyż w tym zakresie jest on w stanie zapewnić Pani wsparcie.
Pozdrawiam,
Joanna Buda
Dzień dobry. Dobranie odpowiednich leków (tak, aby wywoływały możliwie najmniejsze skutki uboczne), a także ich dawek powinny się opierać na współpracy pacjent-psychiatra. Dobrze było by, aby notowała Pani swoje objawy i ich nasilenie o różnych porach dnia, a następnie skonsultowała to ze swoim lekarzem psychiatrą, który leki zapisał.
Jednocześnie podjęta psychoterapia w wielu przypadkach znacznie przyspiesza proces zdrowienia. Pozdrawiam
Dzień dobry,
w pierwszej kolejności zalecałbym konsultacje z lekarzem, który przepisał te leki. Podane objawy mogą być wywołane przez niepożądane działanie leków, bądź być naturalną reakcją w pierwszych tygodniach farmakoterapii. Wizyta u psychologa nie rozwiąże problemów wywołanych farmakoterapią. Współpraca z psychologiem może natomiast pomóc w rozwiązaniu problemów które spowodowały zlecenie tych leków. Z chęcią udzielę dodatkowych informacji o współpracy z psychologiem.
Pozdrawiam
Remigiusz Szałkowski
Witam Panią,

Oczywiście wizyta u psychologa może pomóc. W takiej sytuacji konieczne jest zebranie obszernego wywiadu i dopiero wówczas będzie można powiedzieć coś więcej. Możliwe że będzie również konieczna konsultacja z psychiatrą.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Zapraszam serdecznie na wizytę u nas.
HARMONIA
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam Panią, poza leczeniem farmakologicznym warto także zgłosić się do psychologa - nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań. Życzę powodzenia i pozdrawiam!
Witam serdecznie, zachęcam Panią do omówienia skutków ubocznych ze swoim lekarzem psychiatrą. Może to być bardzo ważne dla Pani dalszego leczenia. Lekarz może dobrać inne leki lub zmienić dawkowanie, jeśli skutki uboczne są zbyt uciążliwe. Jeśli zaczęła Pani dopiero przyjmować leki, to warto też wziąć pod uwagę, że właściwe działanie tych leków, tj. odczuwalną poprawę czasem obserwuje się po kilku tygodniach. Objawy uboczne mogę też być nasilone w początkowym okresie zażywania leków przeciwdepresyjnych, a potem osłabną lub całkowicie ustąpią. Jednak te kwestie należy konsultować z lekarzem psychiatrą, bo tylko on(a) posiada do tego kompetencje. Jeśli chodzi o wizytę u psychologa, to rzeczywiście może ona pomóc. Psycholog - terapeuta może popracować z Panią nad Pani sposobem myślenia, a dalej odczuwania i zachowania, co może pomóc w wyrównaniu Pani nastroju. W gabinecie terapeutycznym można również zająć się depresją w szerszym kontekście, tj. m.in. także relacji z innymi, ważnymi dla Pani osobami. Pozwala to czasem zrozumieć lepiej siebie i swoje trudności. Połączenie farmakoterapii z psychoterapią to najczęściej najlepsze, tzn. najbardziej efektywne rozwiązanie, szczególnie w przypadku depresji o umiarkowanym lub głębokim nasileniu. Pozdrawiam serdecznie, Dawid Frąckowiak.
Dzień dobry. Nie pisze Pani z jakiego powodu przepisana została farmakoterapia. Ale biorąc pod uwagę, że leki te stosowane są zwykle przy zaburzeniach nastroju i zaburzeniach lękowych, mogę wnioskować że tak jest również w Pani przypadku.
Leki działają jedynie na objaw, a nie na przyczynę. Dlatego odpowiadając na Pani pytanie- owszem warto zasięgnąć porady specjalisty i omówić z nim swoje uczucia i to co się z Panią dzieje. Być może wskazana będzie psychoterapia. W przypadku zaburzeń nastroju farmakoterapia połączona z psychoterapią zazwyczaj przynoszą bardzo dobre efekty.

Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry!
Jeżeli ma Pani wątpliwości co do działania oraz skutków niepożądanych leków proszę skontaktować się z lekarzem/psychiatrą, który je zapisał. Psychologowie nie mają uprawnień do farmakoterapii. Oczywiście zalecam wybór psychiatry - psychoterapeuty lub połączenie farmakoterapii z psychoterapią u innego specjalisty - psychologa. Pozdrawiam, Joanna Włodarska
Witam,

zgłaszany objaw może być działaniem niepożądanym przyjmowanych przez Pana/Panią leków, tę kwestię należy omówić z lekarzem psychiatrą. Natomiast jeżeli okaże się, że nie jest to skutek uboczny leczenia farmakologicznego, można rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Rozmowa z terapeutą może być pomocna w zrozumieniu kontekstu podawanego objawu. Pozdrawiam.

KJ
Witam Panią/Pana, Jeśli cierpi Pan/i na zaburzenia nerwicowe czy depresyjne, bo rozumiem, że z tego powodu bierze Pan/i ww. leki to z pewością kontakt z psychologiem może pomóc. Jeśli celem tych konsultacji miałaby być poprawa samopoczucia, to warto zastanowić się co w najbliższej perspektywie mogłby Pan/i zrobić (jaką najmniejszą rzecz) aby poprawić swoje samopoczucie. Co choć trochę sprawia przyjemność, relaksuje? Obecność jakich osób podnosi Pana/ią na duchu? Terapia może pomóc przekstałcić stary sposób myślenia o sobie, świecie na bardziej satysfakcjonujący. Zapraszam do kontaktu on -line.
ajkczaja@gmail.com Skype:Agata Czaja-Michaud
Wizyta u psychologa z pewnością nie pomoże Pani rozwiązać trudności związanych ze skutkami ubocznymi leków. Może jednak rozjaśnić powody dla których zaczęła je Pani zażywać.
Witam!
Złe samopoczucie i niechęć do działania jest zapewne nieprzyjemnym doświadczeniem, negatywnie odbijającym się na naszym funkcjonowaniu. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o udaniu się do psychologa, warto uwzględnić wpływ wspomnianych leków i skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu.
W przypadku złego stanu zdrowia spowodowanego lekami zdecydowanie należy udać się do lekarza, ewentualnie więcej jak jednego. Psycholog nie pomoże lepiej poczuć się ze skutkami ubocznymi leków. Nie spotkam się z aż takimi skutkami ubocznymi jak te, które można by przypisać stanowi psychicznemu. I nie sądzę, aby było to możliwe. Zdecydowanie najpierw należy załatwić tą kwestię medyczną z lekarzem, a później pomyśleć o psychologu. Czy w ogóle jest potrzebny. Pozdrawiam ciepło
Dzień dobry,
korzystanie z pomocy psychologa-psychoterapeuty może pomóc między innymi w sytuacji, gdy brak chęci i gorsze samopoczucie są spowodowane przez różne czynniki psychologiczne i środowiskowe - np. trudną sytuację życiową, kryzys emocjonalny, trudności w rodzinie czy w relacjach.
Psychoterapia - regularne wizyty u psychologa-psychoterapeuty - to także jedna z najważniejszych metod leczenia zaburzeń depresyjnych, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości oraz innych zaburzeń związanych z przeżywaniem emocji, samopoczuciem, poczuciem własnej wartości, bliskimi relacjami itp.
Pisze Pan/Pani o tym, że zażywa leki przeciwdepresyjne, takie jak Lerivon i Acipreks. Mogą one powodować różne objawy niepożądane, np. obniżać ciśnienie krwi. Zdecydowanie warto porozmawiać o tych objawach z lekarzem prowadzącym. Fakt, że lekarz przepisał takie leki, oznacza też, że najprawdopodobniej psychoterapia może być w Pana/Pani przypadku bardzo pomocna. Zachęcam do rozmowy o swojej sytuacji z lekarzem prowadzącym, a także do konsultacji z psychoterapeutą.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Mach - psycholog, psychoterapeutka, dr n. hum.
TAK / Nie / Nie wiadomo / to zależy ...
wiele zależy od tego jak definiuje Pani problem, z którym próbuje poradzić sobie farmaceutykami, ale z wysoką pewnością mogę powiedzieć że warto spróbować
Witam serdecznie. Mam za mało danych na temat tego z czym jest problem. Wiem jednak, że samo branie leków w bardzo wielu przypadkach jest jak malowanie brudnych paznokci na zewnątrz będą ładne ale brudne pod spodem. Znaczy to, że po lakach objawy się wycofają albo trochę uspokoją ale powody dla których dany problem wystąpił zostają nie ruszone. To można tylko zrobić na psychoterapii. Poza tym co jest udowodnione najlepsze efekty terapeutyczne daje połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Oczywiście decyzja należny do pacjenta.
Pozdrawiam i życzę podjęcia właściwej decyzji.
Witam, domyślam się, że podane w pytaniu leki są Pani przepisane przez lekarza psychiatrę. To z nim należy (i warto) omawiać ich działanie, skutki uboczne. Zazwyczaj łączenie farmakoterapii z psychoterapią jest najlepszym sposobem leczenia z depresji, dlatego regularne spotkania z psychologiem (a raczej z psychoterapeutą) powinny pomóc, jednak nie wystarczy jedna (a nawet kilka wizyt). Zachęcam do skorzystania z terapii w Poradni Zdrowia Psychicznego (refundacja NFZ) bądź innego ośrodka/gabinetu (w miarę możliwości finansowych).
Dzień dobry. Przede wszystkim powinna Pani/powinien Pan skonsultować się z lekarzem w sprawie niepokojących objawów.
Wizyta u psychologa może być pomocna, lecz dopiero po ustabilizowaniu stanu fizycznego.
Pozdrawiam, Patrycja Stępniewska
Dzień dobry,

jeżeli źle czujesz się po lekach to zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem psychiatrą. Być może zastosowano u Pani zbyt wysokie dawki leków.
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Rozumiem, że powyższe leki przyjmuje Pani pod nadzorem lekarza psychiatry na objawy depresyjne. Jeżeli chodzi o leczenie stanów depresyjnych równocześnie psychoterapią oraz farmakoterapią, to najczęściej takie połączenie jest skuteczniejsze niż sama farmakoterapia. Z pewnością może pozytywnie wpłynąć na wspomniane poczucie zniechęcenia. Jeżeli chodzi o spadki ciśnienia, należałoby to skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam,
Michał Pyter
Szanowna Pani,

u podstaw leczenia zaburzeń nastroju, a w szczególności depresji zawsze poza leczeniem farmakologicznym, wskazana jest psychoterapia. Może być ona prowadzona przez lekarza psychiatrę oraz oczywiście psychologa. Jeżeli odczuwa Pani po lekach jakieś dolegliwości fizyczne lub nasili się ogólne złe samopoczucie proszę skontaktować się z lekarzem, który je przepisał w celu zmiany dawkowania.
Jednocześnie zapraszam do kontaktu z psychologiem, gdyż dzięki psychoterapii ma Pani szansę na wewnętrznego spokoju oraz wypracowanie sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry. W leczeniu depresji ważne jest jednoczesne podjęcie psychoterapii. Wspiera ona i uzupełnia farmakoterapię. Jednak w kwestii objawów wynikających z zażywania leków najlepiej konsultować się z lekarzem prowadzącym. On bowiem najlepiej pomoże ocenić sytuację i w razie potrzeby zmodyfikuje leczenie.
Dobry wieczór,
Zażywanie leków zawsze niesie ryzyko skutków ubocznych, opisane przez Panią mieszczą się w spektrum wspomnianych leków.
Proszę koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem psychiatrą.
Wizyta u psychologa może pomóc w zmaganiu się z Pani trudnościami emocjonalnymi ale na pewnie nie na redukcję skutków ubocznych zażywanych lekarstw.
pozdrawiam,
Szymon
W pierwszej kolejności wskazana wizyta u psychiatry i omówienie skutków uboczych przyjmowanych leków. Lekarz zadecyduje czy konieczna będzie zmiana przyjmowanych leków.
Pozdrawiam,
Maria Stachoń-Wójcik
Witam serdecznie,

Jeżeli pojawiają się skutki ubocznie brania leków to należy udać się do lekarza, który je przepisał. Może postanowi je zmienić na inne.
Z racji, iż sama farmakoterapia w większości przypadków nie wystarcza, zalecam również skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Łącząc farmakoterapię z psychoterapią można uzyskać dużo lepszy efekt niż przy samym przyjmowaniu leków.

Zapraszam na rozmowę indywidualna.
Pozdrawiam serdecznie,
mgr Magdalena Rachubińska
Witam serdecznie.
Rozumiem, że są to leki przepisane przez psychiatrę, więc najlepiej by było gdyby Pani zgłosiła te objawy swojemu lekarzowi. Oczywiście sugeruję również włączenie psychoterapii dla lepszych efektów leczenia.
Pozdrawiam
Dzień Dobry,
proponowałabym skonsultować się z lekarzem, który wypisał wymienione leki. Jednocześnie może Pani udać się do psychologa lub psychoterapeuty, aby omówić objawy dotyczące braku motywacji do działania.
Pozdrawiam!
Witam Panią. Myślę że warto wcześniej, przed wizytą u psychologa, skontaktować się się z lekarzem, który zaproponował antydepresyjnie mianserynę. Działanie leku stabilizuje się po ok. tygodniu przyjmowania go zgodnie z zaleceniem. Wcześniej mogą występować różnego rodzaju stany dyskomfortu psychofizycznego. Stany depresyjne można obok leczenia farmakologicznego leczyć także psychoterapią, przy czym często dobry efekt przynosi łączenie tych dwóch metod i regularne, obok wizyt u psychoterapeuty, kontrole u lekarza psychiatra oraz ścisłe przestrzeganie jego zaleceń. Pozdrawiam serdecznie Maria Kruczek
Witam. Proponuję skontaktować się z lekarzem, który przepisał te leki. On powinien dostosować dawkę leku lub ewentualnie wprowadzić inny lek.
Szanowna Pani,
proponuję najpierw udać się równolegle na konsultacje do psychiatry i psychologa. Proszę skonsultować z psychiatrą objawy, które Pani odczuwa po zażyciu leków, natomiast z psychologiem przyczyny potrzeby zażywania leków. W wielu przypadkach zażywanie leków jest uzupełnione terapią psychologiczną, co daje bardzo wymierne efekty.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Skarży się Pani na złe samopoczucie i trudność w podejmowaniu aktywności. Leki, które Pani przyjmuje powinny łagodzić ten stan, jednak jak wiadomo wszystkie leki mogą działać w sposób niepożądany. Wizyta u psychologa może Pani pomóc dokładniej poznać przyczyny swojego złego samopoczucia, oraz lepiej zrozumieć swoje dolegliwości. Często taki wgląd w trudności, z którymi się borykamy jest pierwszym krokiem do przeciwstawienia się im. Jeśli oprócz lepszego poznania siebie i wglądu, od specjalisty oczekuje Pani także wsparcia w wychodzeniu z obecnego kryzysu, chciałaby Pani nauczyć się lepiej, w sposób aktywny radzić sobie z obniżonym nastrojem warto zgłosić się do psychologa- psychoterapeuty. Psychoterapia byłaby doskonałym uzupełnieniem farmakoterapii i umożliwiła szybsze zażegnanie obecnej, trudnej dla Pani sytuacji.
Witam.
Skoro bierze Pan/Pani powyższe leki, to rozumiem, że ma Pan/Pani zdiagnozowaną depresję lub stany lękowe? Leki te, jak wszystkie inne mogą mieć skutki uboczne i mogą min.powodować ogólne spowolnienie napędu i efekt"nic mi się nie chce". Proszę skonsultować się z lekarzem, w celu omówienie dalszej farmakoterapii, ewentualnych w niej zmian.
Pyta Pan/Pani czy wizyta u psychologa może pomóc? Depresję, lęki można leczyć dwoma sposobami. Pierwszy z nich to działanie lekami, których działanie polega na redukcji lub usunięciu objawów choroby.
Drugi to psychoterapia, polegający na dotarciu do źródła problemu, określenia przyczyny nieszczęścia Pacjenta i zajęcia się nimi w sposób prowadzący do zmian w sposobie odczuwania i myślenia.
Aby więc skutecznie zając się rozwiązaniem problemów gorąco polecam wizytę u psychoterapeuty (nie wystarczy psycholog), a w kwestii leków proszę skonsultować z psychiatrą.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Agnieszka Dymska.
Psycholog, psychoteraputa
Dzień dobry. Do psychologa warto pójść w celu ustalenia i zredukowania stanów depresyjnych i lękowych. Niestety psycholog nie może zmienić leków w tym celu należy udać sie do psychiatry lub lekarza pierwszego kontaktu w celu dopasowania odpowiednich leków.
Witam. Objawy o ktorych Pani pisze moga być skutkami ubocznymi powyzszych leków. Nie wiem jak długo Pani te leki stosuje i w jakich dawkach. Ważne jest, aby przyjmowanie leków było regularne i zgodne z zaleceniami lekarza. Byc może potrzebuje Pani zmniejszenia dawki lub zmiany leków - ale o tym decyduje lekarz. Wskazane jest więc, aby Pani zglosila te nieprzyjemne objawy lekarzowi prowadzącemu, ktory przepisal leki. Co do wizyty u psychologa zachęcałabym Panią do połączenia leczenia farmakologicznego (przyjmowania leków, wizyt u lekarza psychiatry) z regularną psychoterapia (raz w tygodniu). Wizyty u psychologa lub psychoterapeuty pozwola Pani przyjrzec się problemowi, nauczyc sie rozpoznawac ewentualne nawroty choroby, nauczyc sie radzic ze swoimi problemami w nowy sposob. Jednak jak juz wspomniałam z tego co Pani napisała konieczna jest w pierwszej kolejności wizyta u lekarza psychiatry - psycholog/psychoterapeuta nie ma możliwości przepisywania czy tez zmiany leków. Pozdrawiam.
Przede wszystkim prosze skontaktowac sie z lekarzem, ktory wypisal leku w celu weryfikacji dawki.
Witam Panią.
Wszelkie niepokojące objawy, w tym zaobserwowany spadek ciśnienia, które pojawiają się po zażyciu leków, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem psychiatrą, którego zadaniem jest dopasowanie linii leczenia do Pani indywidualnych potrzeb. Istnieje wiele leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych, których komponenty działają mniej lub bardziej korzystnie na różne osoby, tak więc informowanie lekarza o wszelkich niepokojących reakcjach może pomóc w dopasowaniu leku, który będzie wpływal na Panią w sposób najbardziej optymalny.
Długotrwały dyskomfort psychiczny i emocjonalny warto skonsultować z psychoterapeutą, który zdiagnozuje psychologiczne podłoże cierpienia i razem z Panią podejmie decyzję o ewentualnym podjęciu danej formy leczenia psychoterapeutycznego. Z psychologiem specjalizującym się w psychoterapii w szczególności należy konsultować stany emocjonalne, które w ocenie lekarza psychiatry kwalifikują się do leczenia farmakologicznego - leki w założeniu pomagają, również doraźnie, łagodzić cierpienie psychiczne i emocjonalne, nie pomagają natomiast rozwiązać kłopotów, które leżą u podstaw cierpienia. Psychoterapia ma pomóc osobom w zmianie wzorców zachowania i radzenia sobie ze stresem, co skutkować ma długotrwałą zmianą sposobu przeżywania siebie i świata, a więc poprawą samopoczucia w oparciu o nowe strategie działania i własny potencjał. W tym rozumieniu leki, łagodząc przykre stany emocjonalne, ułatwiają proces psychoterapii, którego celem jest przemeblowanie życia w taki sposób, żeby leki nie były już konieczne.
Pozdrawiam Panią i życzę powodzenia.
Szanowna Pani. Nie napisała Pani nic na temat problemów z jakimi się Pani zmaga. Jeśli przyjmowane leki źle na Panią działają po pierwsze zaleciłbym wizytę u lekarza prowadzącego w celu omówienia sensowności ich dalszego brania. Co do wizyty u psychologa - zasadniczo rzecz biorąc leczenie zaburzeń psychicznych odbywa się w gabinecie terapeutycznym i w życiu codziennym. Leki mają na celu złagodzenie stanu i umożliwienie korzystania z interwencji terapeutycznych. W związku z powyższym wydaje mi się, że wizyta/ wizyty u psychologa mogą okazać się wskazane. Z poważaniem. Rafał Pawlik
Witam serdecznie. Na pewno psycholog nie zniweluje objawów somatycznych. Wskazane byłoby zgłoszenie prowadzącemu psychiatrze objawów ubocznych. Jeśli chodzi o samopoczucie to konsultacja i ewentualna terapia mogą pomóc przy współistnieniu z leczeniem farmakologicznym i przy wychodzeniu z niego. Pozdrawiam ciepło w deszczowy w BB dzień...
Witam panią;]
Tak, powinna pani pójść do psychologa. Pierwszy lek działa przeciw lękowi, drugi przeciw depresji. Polecam więcej niż jedno spotkanie z psychoterapeutą lub psychologiem, a najlepiej psychoterapię. Zanim organizm przyzwyczai się do nowych leków mija zazwyczaj około 2-6 tygodni. Natomiast, jeżeli skacze pani ciśnienie proszę skonsultować to z lekarzem rodzinnym i kontrolować w domu ciśnieniomierzem. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze:]

Pozdrawiam

Robert Turek
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. To są leki antydepresyjne. Rozumiem, że przepisał je psychiatra i to z nim trzeba się konsultować co do ich działania. Można się skonsultować z psychologiem ale nie w sprawie leków tylko w sprawie depresji i ewentualnej psychoterapii.
Pozdrawiam
Barbara Tubielewicz
W takiej sytuacji należy zgłosić sie do lekarza psychiatry, powiedzieć o niepokojących objawach, być może dobierze inne leki. Poza tym, może Pani umówić się na wizytę do terapeuty. Możliwa jest jednoczesna psychoterapia i farmakoterapia. Polecam psychoterapię w nurcie psychodynamicznym, choć zwykle trwa ona dłuższy czas, może przynieść trwałe efekty. Pozdrawiam
Szanowna Pani, z tego co Pani napisała rozumem, że powodem zmian fizjologicznych w postaci obniżenia ciśnienia są leki które przepisał lekarz. Powinna więc Pani w pierwszej kolejności z nim mówić kwestię skutków ubocznych, które się pojawiły. Być może konieczna będzie zmiana leczenia ale o tym decydować może tylko lekarz a nie psycholog. Jeśli natomiast lekarz prowadzący stwierdzi, że objawy somatyczne, których Pani doświadcza nie są efektem ubocznym leków być może sam zasugeruje wizytę u psychologa.
Joanna Frąckowiak
Witam serdecznie, jeśli złe samopoczucie jest wywołane lekami, trzeba skonsultować się z lekarzem. Tzw. ustawienie leków może wymagać nieco czasu. Jeśli to nie pomoże, wówczas należy skonsultować się z psychologiem. Warto wiedzieć, że jednoczesne leczenie farmakologiczne i oddziaływanie psychologiczne daje najlepsze rezultaty w leczeniu chorób afektywnych. Pozdrawiam
Witam,

Wszelki dyskomfort, jak i skutki uboczne związane ze stosowaniem farmakoterapii należy zgłaszać lekarzowi, który dane leczenie zlecił i z nim omówić ewentualne modyfikacje. Natomiast psycholog jak i psychoterapeuta mogą pomóc uporać się z emocjonalną stroną związanych z depresją czy nerwicą.
Dzień dobry
Jeśli leki powodują skutki uboczne to uważam, że w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza psychiatry i porozmawiać o samopoczuciu po lekach, może należy zmienić dawkę leku/albo leki na inne.
Pozdrawiam
Anita Dominiak
Leczenie objawów depresyjnych w różnych etapach choroby wymaga różnego leczenia. Jeżeli dobrze będzie miała Pani dobrane leki, to wskazana może być dodatkowo psychoterapia. Jednak o objawach zwiazanych z zażywaniem leków powiedziałabym najpierw lekarzowi psychiatrze- być może zmieni dawkowanie lub lek. kiedy uda sie dobrze dobrać leki wtedy proponowałabym spróbować psychoterapii- najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.
Witam, zależy czy samopoczucie jest wynikiem brania leków, czy inne są jego powody. Warto przed wizytą u psychologa skonsultować stan samopoczucia z lekarzem, który zlecał leki. Być może je zmieni lub ich dawki. Dopiero w następnej kolejności lub niezależnie, jeżeli czuje Pani taką potrzebę, wybrać się do psychologa

pozdrawiam
Urszula Sokalska-Goleń
Szanowna Pani,
W pierwszej kolejności proszę skonsultować się z lekarzem, który przepisał wymienione leki i powiedzieć mu o wskazanych dolegliwościach.

Pozdrawiam
Opisane objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, który zapisał leki. Psycholog na skutki uboczne brania leków nie pomoże. Może natomiast pomóc rozwiązać problemy, które doprowadziły do tego , że leki są potrzebne. Pozdrawiam serdecznie. - Dagna Ślepowrońska
Te leki mogą wywoływać takie objawy. Proszę pamiętać, że na pozytywne efekty leków przeciwdepresyjnych trzeba zwykle czekać 2-4 tygodni. Przynoszą one jednak znaczną poprawę nastroju, więc warto być cierpliwym. W przypadku niepożądanych skutków ubocznych najlepiej skonsultować się z lekarzem psychiatrą.
Witam, na początek proponuję konsultację z lekarzem, który przepisał leki i omówienie stanu zdrowia. Następnie po konsultacji z lekarzem proponuję wizytę u psychologa. Pozdrawiam.
Psycholog nie przepisuje leków, więc w kwestii zmiany leków lub skonsultowania zażywanej dawki należy się zgłosić do lekarza psychiatry, najlepiej tego, który je przepisał. Psycholog może pomóc w wyleczeniu schorzeń, które są pewnie przyczyną zażywania tych leków, czyli nerwicy i bezsenności.
Witam,
Oczywiście, że wizyta dobrze Pani zrobi, bo można odkryć prawdziwy powód złego samopoczucia. Leki same w sobie nie leczą, pomagają jedynie przetrwać najtrudniejsze chwile. Długie zażywanie leków powoduje tylko uzależnienie i pogorszenie samopoczucia, nie rozwiązuje prawdziwych problemów, w przeciwieństwie do terapii.
Dzień dobry, radzę jak najszybciej skontaktować się z lekarzem psychiatrą i poinformować go o złym samopoczuciu po zażywaniu leków. Wizyta u psychologa może oczywiście również pomóc w powrocie do zdrowia, jednak w pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza.
Pozdrawiam serdecznie, Natalia Kabała- Michna