Czy phenibut (fenibut) jest szkodliwy dla zdrowia? Borykam się z nieśmiałością i brakiem pewności si

2 odpowiedzi
Czy phenibut (fenibut) jest szkodliwy dla zdrowia? Borykam się z nieśmiałością i brakiem pewności siebie niemal od zawsze (min. nie potrafię swobodnie rozmawiać z innymi ludźmi albo też zamówić na spokojnie pizzy) a do psychologa nie mam zamiaru iść - nie ufam im a po za tym chcę widzieć efekty jak najszybciej jak to możliwe i potrzebuje jakiś informacji od specjalisty które pomogą mi upewnić się czy branie phenibutu lub też innego leku dostępnego bez recepty jest dobrym pomysłem.
Witam. Rozumiem, że w takiej sytuacji sięgnięcie po tabletkę, która mogłaby przynieść szybką ulgę jest kuszącym rozwiązaniem, jednak problemy o których Pan pisze są raczej wskazaniem do podjęcia psychoterapii. Przez internet nie można postawić diagnozy, natomiast można podejrzewać, że prawdopodobne doświadcza Pan lęku społecznego, który utrudnia funkcjonowanie i relacje z innymi ludźmi. Psychoterapia nie daje efektów "od ręki", tak jak tabletka, wymaga od Pana cierpliwości, czasu, determinacji i zaangażowania, ale za to potrafi dać efekty trwałe w postaci zasobów do radzenia sobie z lękiem i stresem. Proszę też przemyśleć, czy chce Pan suplementować środek, o którym producent napisał, że nie należy go przyjmować dłużej niż 4-5 dni i za każdym razem robić kilka dni przerwy, bo to już sugeruje, że nie jest w pełni obojętny dla zdrowia i bezpieczny. Poza tym to jest suplement diety, więc środek nieprzebadany, dawka także może się różnić od podanej na opakowaniu, producent właściwie nie ponosi w razie problemów żadnej odpowiedzialności. Jeśli stan o którym Pan pisze bardzo utrudnia Panu życie, to sugerowałaby raczej konsultacje z lekarzem psychiatrą, który może doradzić lub przepisać odpowiedni lek lub przebadany preparat. To nie rozwiąże problemu u jego przyczyny, ale zadziała objawowo przynosząc ulgę. Czasami i to jest potrzebne, ale nie zawsze. Zachęcam jednak do przemyślenia kwestii podjęcia psychoterapii, która dociera do przyczyny problemów. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Dzień dobry!
Niestety szukanie tak prostych rozwiązań nie da pożądanego rezultatu. Warto zastanowić się czy branie czegoś, co potencjalnie może szkodzić, a nie ma potwierdzonego istotnego działania (nie znalazłem rzetelnych informacji, aby fenibut mógł pomóc w byciu bardziej pewnym siebie) jest rzeczywiście sensowne, kiedy dostępne są narzędzia, które może dać nam terapia, a które to naprawdę są skuteczne (i to długoterminowo)? Co więcej, dostępne badania z wykorzystaniem fenibutu przeprowadzane były głównie na zwierzętach, więc uzyskanych w nich wyników nie można przekładać na znacznie bardziej złożony organizm ludzki i tym bardziej trzeba podchodzić do tej substancji z większą, aniżeli mniejszą dozą sceptycyzmu. Trzeba poczekać na więcej prób klinicznych z ludźmi. Ze względu na potencjalne działanie toksyczne wynikające z przyjmowania fenibutu w nadmiarze, związek ten powinien być stosowany według zaleceń producenta na opakowaniu. Naprawdę sugeruję rozważenie potencjalnych zysków i strat związanych ze skorzystania z pomocy specjalisty oraz ich wypisanie. Proste rozwiązania niewymagające wysiłku zawsze wydają się najlepsze, ale to te, które są bardziej skomplikowane i związane z dyskomfortem zapewniają realną i korzystną zmianę.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za uzyskanie pożądanych efektów!