Czy onanizowanie się w młodym wieku jest normalne?

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 11-letniego syna i przez przypadek zauważyłam, że się onanizuje, czy to jest normalne zachowanie w tym wieku u chłopców? Czy powinnam z nim w jakiś sposób o tym porozmawiać? Czy w tym wieku chłopcy mają wytrysk? Czy on może sobie zrobić krzywdę przez oznaczacie w tym wieku, zwłaszcza że kiedyś synowi spuchł penis i znaleźliśmy się u lekarza, ale mówił, że nie wie czemu tak się stało i teraz dopiero się domyśliłam czemu… jeżeli mam mu wytłumaczyć, że to, co robi jest niewłaściwe, to w jaki sposób mam to zrobić. Dziękuję z góry za odpowiedzi na moje pytania.
Witam
Jeżeli ma Pani wątpliwości czy to co robi syn jest zdrowe czy szkodliwe dla niego, proszę przyjść na wizytę. Bez tego nie umiem stwierdzić. Zachowania autoerotyczne ( masturbacja) gdy pojawiają się w okresie dojrzewania to zwyczajne zjawisko wśród chłopców - ok 90% chłopców. Pytanie czy u syna widać inne wskaźniki dojrzewania - owłosienie łonowe, mutacja, zmiany w muskulaturze?
Obecnie dolna granica rozpoczęcia dojrzewania przesunęła się w dół.
Masturbacja Pani syna może też być rezultatem - traumy np.medycznej, przedwczesnej seksualizacji.
Piotr Chaciński
psycholog