Czy nurt gestalt jest skuteczny na zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne?

4 odpowiedzi
Czy nurt gestalt jest skuteczny na zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne?
Dzień dobry,

różne modalności psychoterapeutyczne mają nieco (a czasem istotnie) inne założenia i inne metody pracy z określonymi problemami.

Przykładowo, terapie behawioralno-poznawcze głównie koncentrują się na objawach i ich niwelowaniu. W wypadku zaburzeń obsesyno-kompulsyjnych są to oddziaływania ukierunkowane na zredukowania obsesyjnych myśli czy kompulsji.

Z kolei psychoterapia Gestalt traktuje objawy jako zewnętrzne manifestacje głębiej zakorzenionych problemów, których mechanizm / uwarunkowania są odkrywane i zgłębiane podczas psychoterapii.

Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno terapie CBT, jak i podejścia integracyjne, psychodynamiczne czy Gestalt odnoszą pozytywne skutki w radzeniu sobie z w/w zaburzeniami, choć oczywiście żaden z tych nurtów nie daje gwarancji pełnego "wyleczenia" (można wówczas jednak liczyć na złagodzenie nieprzyjemnych objawów).

Na koniec dodam jeszcze, że większość badań nad skutecznością psychoterapii wskazuje, że czynnikiem znacznie ważniejszym od konkretnej psychoterapeutycznej modalności wpływającym na skuteczność procesu terapeutycznego jest relacja. Jeśli zatem szuka Pan/Pani dla siebie odpowiedniego specjalisty, warto wybrać takiego, który jest nie tylko kompetentny (doświadczenie w pracy, certyfikat itp.), ale przede wszystkim, któremu Pan/Pani ufa i czuje się w relacji z nim komfortowo i bezpiecznie.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Hulewska

Każdy nurt, podejście posiada metodologię do poprawy zdrowia psychicznego Pacjenta. Ten także. A może nawet okazać się, że to będzie rezonowac z Pacjentem. Wszystko zależy od osoby prowadzącej terapię, jej umiejętności oraz doświadczenia. Pozdrawiam serdecznie Edyta Agnieszka Wójcik Psycholog
W świetle teorii Gestalt zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne traktowane są są jako przejaw kreatywnego przystosowania, chroniącego osobę przed większym cierpieniem. Dlatego ważnym aspektem w pracy terapeutycznej jest poszerzanie świadomości ciała, które reaguje na kontakt z otoczeniem w określony sposób i odkrywaniu funkcji ochrony.
Zaburzenia psychosomatyczne czy zachowania obsesyjno-kompulsywne często mają swoje źródło w braku umiejętności życia chwilą. Jako terapia skoncentrowana na tu i teraz Gestalt dużą rolę przykłada do eliminowania zmartwień osadzonych czy to w odległej przeszłości, czy w potencjalnej przyszłości. W wielu przypadkach wystarczy tylko tyle, aby odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Podejście Gestalt wykracza poza teoretyczne ramy i ciągłe rozpamiętywanie przeszłości, co ułatwia zerwanie z jałowymi przemyśleniami. To samo dotyczy zamartwiania się tym, co jeszcze się nie wydarzyło. Terapeuta lub grupa pomagają pacjentowi radzić sobie z uporczywymi myślami. Umożliwiają to techniki relaksacyjne oraz stopniowe odzyskiwanie panowania nad własnymi reakcjami, płynące z konfrontacji z lękami w warunkach kontrolowanych.