Czy nadmiar czosnku może zaszkodzić?

8 odpowiedzi
W okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę spożywam większe niż zazwyczaj ilości czosnku (4-5 ząbków dziennie). Zauważyłem (poza nieświeżym oddechem), że odczuwam zgagę która wcześniej nie występowała. Internet podpowiada mi, że czosnek nie ma skutków ubocznych, niemniej jednak chciałbym wykluczyć możliwość przedawkowania tego naturalnego lekarstwa. Czy czosnek może być powodem zgagi?
Dzień dobry. Jest to możliwe, ponieważ nadużywanie ostrych przypraw (a czosnek do nich należy) mogą powodować występowanie zgagi. Pozdrawiam

Organizm człowieka nie ma jednej instrukcji obsługi, co cieszy, bo to gwarantuje naszą odrębność i zapewnia duże zróżnicowanie, dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, że coś na pewno szkodzi lub nie szkodzi. Sama definicja trucizny zakłada, że jest nią wszystko i nic, zaś stan rzeczy zależny jest od ilości. Podejrzewam, że dokładnie tak jest również w Pana przypadku. Być może właśnie Pan na taką ilość czosnku odpowiada zgagą. Jeśli w ostatnim czasie nic nie zmieniło się w Pana sposobie żywienia to najprawdopodobniej czosnek jest czynnikiem odpowiedzialnym za zgagę. Warto jeszcze zadać sobie pytanie o pochodzenie czosnku – czy jest to produkt polski, czy chiński? Pochodzenie ma wpływ między innymi na nawożenie, przechowywanie, konserwowanie itd.

Barbara Dąbrowska-Górska
Witam, zawsze i wszystko można przedawkować jeżeli zjadamy nienaturalnie dużo. Należy pamiętać, że czosnek to naturalny antybiotyk i nie wolno go spożywać w takich ilościach przez dłuższy czas. Ponadto jest ostry i podrażnia błonę śluzową żołądka stąd zgaga. Polecam odstawić spożywanie takich ilości czosnku. Zielone koktajle z natką pietruszki, jarmużem są bardzo dobrą alternatywą, na zwiększenie odporności. Naturalna bomba wit C. Proponuję zgłosić się do lekarza być może przez jakiś czas będzie trzeba zażywać np. controloc, który uspokoi żołądek.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Przy problemach z refluksem i zgagą zaleca się wyeliminowanie czosnku z diety. Niestety nasila tego typu objawy, gdyż pobudza wydzielanie soków trawiennych. U zdrowych osób nie będzie powodował skutków ubocznych, jednak jeśli pojawią się jakieś problemy żołądkowo-jelitowe może nasilić nieprzyjemne objawy.
Polecam zwiększyć ilość warzyw i owoców w swojej diecie + do tego komplet witamin i minerałów w suplemencie. Jeśli je Pan systematycznie takie ilości czosnku, organizm może się "buntować" stąd ta zgaga, być może są również nietolerancje pokarmowe, o których może Pan w ogóle nie wiedzieć. Zalecana dzienna ilość czosnku to 1-2 ząbki :-) Pozdrawiam
Jest to bardzo indywidualne, ale tak .
Czosnek to wspaniała roślina posiadająca właściwości lecznicze. Ale u nielicznej grupy osób może powodować przykre dolegliwości. Proponuję odstawić ten produkt na jakiś czas i obserwować objawy.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Czosnek pomimo licznych właściwości prozdrowotnych nie jest wskazany dla każdego, ponieważ może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zwłaszcza przy tak sporym konsumowaniu, o którym Pan wspomina. Można spróbować spożywać czosnek wraz z mlekiem, może wtedy dolegliwości związane ze zgagą ustąpią.
Pozdrawiam!