Czy mogą różnić się wyniki histopatologiczne?

3 odpowiedzi
Niedawno miałam Conisatio colli uteri. Sutura colli uteri modo Sturmdorf. Wskazaniem był wynik histopatologiczny pobrany przy kolposkopii, który przedstawiał się: CIN 2/ HISL, a badania immunohistochimiczne: p16 (+), Ki67 30%. Wynik histopatologiczny po operacyjny wskazał na rodzaj materiału: stożek szyjki macicy. Natomiast Rozpoznanie to: Cervicitis chronica medii gradus sine neoplasmate. Lekarz u którego byłam na konsultacji zakwestionował prawdziwość wyniku pooperacyjnego. Stwierdził, że nie możliwe jest "cudowne ozdrowienie", potem wystraszył się i nie chciał w żaden sposób wytłumaczyć mi dlaczego ma wątpliwości. Proszę powiedzieć czy możliwa jest pomyłka wyniku? Może możliwe jest że to pierwszy wynik był błędem. Dziś wykryto zmianę w macicy więc zaczynam się niepokoić. Do tej pory byłam posłuszną pacjentką ale zaczynam się bać.
Szanowna Pani, jestem w USA ale to nie ma znaczenia. Odpowiadam: pomyłki się zdarzają, to fakt. Faktem jest jednak również to, że pobrany wycinek mógł "usunąć" w całości tknkę dysplastyczną i nie m w tym żadnego "cudu". Sam to brałem w swojej praktyce. Pani, krótko mówiąc wymaga nieco częstszej, nieprzesadnie- kontroli. Natomiast nie potrafię odnieść się do "zmiany w macicy", proszę o szczegóły. Pozdrawiam

Witam,
Jeśli między pobraniem wycinków a konizacją upłynął dłuższy czas np. kilka miesięcy to zmiany typu CIN/HSIL mogą się samoistnie wycofać. Oczywiście możliwe jest pomylenie wyników. Skupiłbym się na praktycznym aspekcie sprawy. W chwili obecnej nie ma Pani stanu przednowotworowego. Proszę wykonywać cytologię szyjki macicy co 3 miesiące az do trzech prawidłowych wyników a później juz w normalnym trybie. Wskazana byłaby konsultacja tych wyników w szpitalu, który wykonywał zbiegi.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
W kolposkopi pobrano najgorzej wygladająe fragmeny, możliwe ze wtedy je usunięto w całości i juz w konizacji nic nie zostało
Wystarczy robic cytologię i kolposkopię kikuta szyjki raz na rok dopóki jest dobra,
Zapraszam na konsultację do CliniCare tel 12/359/76/71, będę mógł opowiedzieć więcej