Czy mam paranoję?

6 odpowiedzi
Dzień dobry, zwracam się z konkretnym pytaniem: czy mam paranoję? Od miesiąca wydaje mi się, że ciągle mnie ktoś śledzi. Wcześniej zakończyła się sprawa, w sądzie którą wytyczyłam mojemu pracodawcy. Być może to odbiło się na mojej psychice. Nie potrafię normalnie funkcjonować. Urojenia są bardzo wyraźne, po czym okazuje się, że nie były prawdziwe. Czy to paranoja? Co powinnam zrobić?
Najlepiej zapisać się na wizytę do psychoterapeuty - na konsultację, a on już Panią odpowiednio pokieruje. Zbierze wywiad, "zbada" sprawę. Proszę tylko wybrać certyfikowanego psychoterapeutę.

Dzień dobry,

Bardzo trudno jest stawiać diagnozę na podstawie jednego objawu, żeby to zrobić trzeba przeprowadzić dokładny i szczegółowy wywiad, Zachęcam Panią do konsultacji z psychiatrą lub psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym w celu omówienia tego, co się z Panią dzieje. Proszę przygotować się do tego spotkania zastanowić się czy były ostatnio jakieś istotne zmiany w Pani życiu, poza zakończeniem sprawy przed sądem, czy przyjmuje Pani jakieś leki, ma inne problemy zdrowotne, jakie jeszcze objawy Panią niepokoją?

Pozdrawiam
Magdalena Tylko
Najlepiej pójść do psychoterapeuty lub psychiatry. Kontakt ze specjalistą jest tu niezbędny. Porada mailowa to słabe rozwiązanie. Z pewnością przeżywa Pani kryzys, który może przejawiać się symptomami urojeń paranoicznych. Trudne sytuacje często uruchamiają lęki.
Pozdrawiam
Dzień dobry Pani,
Z tego krótkiego opisu bardziej te objawy wskazują na następstwa długotwałego stresu, z sytuacji z pracodawcą zakończoną w sprawą w sądzie. Również może mieć Pani problemy ze snem, który może być powierzchowny, z koszmarami. Warto się sobą szczególnie troskliwie zaopiekować, skorzystać z konsultacji psychologa aby sytuację stresową odreagować, zaplanować plan pomocy i dobrać odpowiednią metodę relaksacji. Zapraszam i pozdrawiam Agata Czaja-Michaud
Dzień dobry, dobrze byłoby porozmawiać. Nie chciałabym stawiać diagnozy nie znając szczegółów i samego klienta :) To, co Pani opisuje, może być reakcją na silny stres, albo brać się z czegoś innego. Warto byłoby sprawdzić. Jeśli chciałaby Pani porozmawiać, zapraszam. Pozdrawiam serdecznie, Agata Groszek
Witam. Trudno na podstawie tak szczątkowych informacji postawić diagnozę. Zalecam konsultację u lekarza psychiatry, który przeprowadzi rzetelny wywiad i w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie