Czy jest sens udania sie do psychologa po wsparcie psychologiczne rozwazam wrzystkie za i przeciw pr

3 odpowiedzi
Czy jest sens udania sie do psychologa po wsparcie psychologiczne rozwazam wrzystkie za i przeciw przeciez psycholog to obca osoba ktora nie ma wplywu na nasze zycie nasze problemy lęki trudnosci zyciowe to tylko rozmowa a liczy sie przeciez realna pomoc mam sluchac ze to co jest nierealne jest realne zdaniem psychologa nie wymagam od psychologa zeby mi mowi co robic a jezeli nawt powie to i tak nie mysli nad tym czy da sie to zrobic i jak to zrobic.
Dzień dobry. Psycholog faktycznie jest obcą osobą. To pomoga w spojrzeniu w obiektywny sposób na problemy. Jego zadaniem nie jest dawanie rad. Pomoc psychologiczna polega na dokładnym określeniu problemu oraz wspólnym zaplanowaniu działań, które będą służyć rozwiazaniu tych problemów. Pozdrawiam Sandra Jargieło

Dzień dobry. Doskonale rozumiem Pani wątpliwości. Praca z psychologiem lub psychoterapeutą może być i często jest wartościowa, to zależy od wielu czynników. Fakt, że psycholog jest obcą osobą, pozwala mu na zachowanie dystansu do przedstawianego problemu, przez co jest bardziej obiektywny. Nie zaleca się również, aby psycholog lub psychoterapeuta był dla nas jednocześnie kimś jeszcze - np. koleżanką czy członkiem rodziny. Może to mieć negatywny wpływ zarówno na terapię, jak i relację poza gabinetem. Psycholog nie powinien udzielać rad, jego rolą jest raczej zastanowienie się wspólnie z klientem nad takim rozwiązaniem problemu, które jest możliwe - czyli realne do zastosowania i zgodne z systemem wartości klienta. Ponadto spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą to coś więcej niż zwykła rozmowa - taka osoba posiada specjalistyczną wiedzę na temat objawów zaburzeń, sposobów ich wyleczenia oraz mechanizmów utrudniających poradzenie sobie. Warto skorzystać z takiej pomocy. W razie wątpliwości zachęcam, by podzielić się nimi z psychologiem i szczerze wyrazić swoje potrzeby i obawy. Pozdrawiam serdecznie.
Psycholog/psychoterapeuta jest osobą obcą, ale też ma to znaczenie dlatego, że nie będzie on/ona Pani oceniać, tylko pozwoli Pani dojść do sedna problemu, zrozumieć go i wypracuje Pani w sobie nowe sposoby reagowania na codzień. Dlatego też uważam, że owocne będzie dla Pani udać się do specjalisty. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk