Czy jest podstawa do leczenia operacyjnego dyskopatii ?

3 odpowiedzi
Witam panie doktorze!
Od ponad 5 lat cierpię na uporczywe a czasami dość silne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. 4 lata temu przechodziłam kilku tygodniową rehabilitację w sanatorium jaki i 2 lata temu. Po nich bóle zmniejszały się jednak mijały na bardzo krótki okres a ja wracałam do reumatologa, który prowadzi mnie z tytułu choroby immunologicznej ( rumień guzowaty) oraz ZHK (Zespół hiper-mobilności konstrukcjonalnej - co często skutkuje zapaleniem stawów kolanowych i nadgarstków), po kolejne leki na ból z tytułu tzw rwy kulszowej prawostronnej. Bóle te nawracają po zakończeniu leczenia najdalej po miesiącu mimo iż staram się być osobą aktywną fizycznie.
W ostatnim czasie lekarz prowadzący wykonał rtg kręgosłupa L-S po czym skierowano mnie na rezonans magnetyczny.
Jego opis z 23.02.2017:
Dane kliniczne:
Rwa kulszowa prawostronna
Technika badania:
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego.
Sekwencje echa spinowego, obrazy T1 i T2 zależne.
Opis:
Odprostowanie lordozy, z minimalnym lewowypukłym skrzywieniem kręgosłupa lędźwiowego.
Sakralizacja L5
Zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego L4/L5 w postaci spłaszczenia i skrócenia czasu relaksacji T2, a także uwypuklenie typu "bulging". Stwierdza się niewielki ucisk struktur wewnątrzkanałowych. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowe krawędzi trzonów i stawów międzykręgowych L4/L5
Drobne zmiany zwyrodnieniowe lewego stawy międzykręgowego L5/S1. Pozostałe segmenty kręgosłupa w zakresie badania w normie. Uwidoczniony odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego są prawidłowe.
Wnioski: j.w.

Moje pytanie do doktora brzmi: "Jeżeli rehabilitacja przynosi wymierne skutki a ból nawraca co chwilę a właściwie jestem prawie ciągle na leczeniu *dicloberl retard *mydocalm forte * milgamma 100 i w ostateczności *doreta a oprócz bólu który wydawał mi się wciąż bólem tak naprawdę prawego biodra i niemożliwością wręcz siedzenia w pracy przy biurku 8 godzin to czy operacja tu jest wskazaniem czy są inne metody leczenia?
Mam 37 lat, jestem mamą dwójki dzieci i chciałabym być nadal aktywną osobą fizycznie mimo tego schorzenia, móc uprawiać aktywny sport, biegać. Bardzo proszę o informację.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam, opis rezonansu nie wskazuje na bezpośrednie wskazania do operacji, konieczne jest zbadanie i obejrzenie badań
pozdrawiam
Piotr Winkler

dla pełnej informacji należałoby analizować też obrazy a nie tylko opis no i oczywiście stan kliniczny chorego. Można po w/w analizie kwalifikować do leczenia operacyjnego
Rezonans nie budzi dużego niepokoju, ale przebieg choroby świadczy o przewlekłym problemie. Leczenie operacyjne jest obecnie mało prawdopodobne. Dużo wniesie badanie neurologiczne, wskazana jest wizyta celem ustalenia przyczyny Pani dolegliwości. Oprócz rezonansu trzeba wziąść na wizytę badanie RTG kręgosłupa L-S AP i boczne wykonane w pozycji stojącej oraz RTG czynnościowe kręgosłupa L-S, ułatwi to diagnostykę. Pozdrawitam