Czy jąknie wymaga konsultacji psychologicznej?

4 odpowiedzi
Dzień dobry, moje 3,5 letnie dziecko się jąka. Trwa to już prawie rok. Czy jest wskazanie do wizyty psychologicznej? Dziecko jest pod opieką logopedy.
Dzień dobry. Między 30 miesi,ącem a 5 rokiem życia dziecko przechodzi wielkie zmiany w umiejętnościach językowych. To naturalne, że może mieć trudności w płynnym składaniu zdań ( kiedy zdolności intelektualne przewyższają zręczność językową). Szybko rozwijający się mózg stara się "uporządkować" słowa. Może to skutkować w wielokrotnym powtarzaniu początkowych sylab lub całych słów. Takie "zatrzymywanie się" na słowach/ sylabach różni się od rzeczywistego jakania się, ktore dotyka zaledwie 5% dzieci w wieku przedszkolnym. Jeśli Pani dziecko jąka się- zacina sie na pierwszej literze słowa/ dźwięku. Może rówież otwierac usta aby coś powiedzieć, ale "blokowac się" nie mogąc wydać żadnego dźwięku. Mozna też zaobserwować napięcie w żuchwie i szczękach, może zaciskać pięści z napięcia. Jeśli takie jąkanie zdarza się jużprzek okres roku, i nie występuje wyłącznie w sytuacjach przeżywani bardzo silnych emocji- sugeruję konsultację psychologiczną.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Jąkanie u dzieci w tym wieku może mieć różne przyczyny i przebieg. W opisie nie ma informacji w jakich okolicznościach się pojawiło, jakie ma nasilenie, czy towarzyszą temu inne trudności dziecka, jak dziecko i otoczenie na nie reaguje. Konsultacja psychologiczna byłaby wskazana w sytuacji, gdy podejrzewają Państwo związek pojawienia się jąkania z jakimś stresującym wydarzeniem w życiu dziecka / rodziny, lub gdy trudność powoduje u dziecka lub opiekunów stres, niepokój lub inne kłopotliwe reakcje. Sugeruję też, żeby porozmawiać z logopedą, który pracuje z dzieckiem, czy widzi zasadność konsultacji psychologicznej w tym konkretnym przypadku.
Moim zdaniem najodpowiedniejszą osobą, której można zadać to pytanie powinien być logopeda, który pracuje z dzieckiem. Jeśli ma Pani wątpliwości co do przyczyn jąkania, wówczas konsultacja psychologiczna na pewno nie zaszkodzi, a pomoże rozwiać wątpliwości. Psycholog dziecięcy, najlepiej zorientowany poznawczo-behawioranie może pomóc dziecku i jego rodzinie lepiej radzić sobie ze stresem, co zwykle ma pewien związek z jąkaniem. Mam nadzieję, że to pomoże.
Witam. Skoro dziecko korzysta ( wraz z rodzicem) z pomocy logopedyczne), to znaczy, że jest prawidłowo zaopiekowane. Rozumiem, że prowadzący logopeda wskazałby na potrzebę konsultacji psychologicznej, gdyby taka zachodziła? Prosze podzielić się swoją wątpliwością z prowadzącym logopedą, pytać, on ma jalepsza wiedzę o Pani/Pana dziecku i jego potrzebach w zakresie pomocy [psychologicznej/logopedycznej. pozdrawiam, cierpliwości i proszę nie tracić nadziei i zapału:)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.