Czy brak okazywania uczuć w dzieciństwie może mieć wpływ na przyszłe relacje?

3 odpowiedzi
Odeszła ode mnie dziewczyna, rozstaliśmy się ugodowo, dokładnie wytłumaczyła, że przeszkadza jej to, że m.in. nie potrafię okazywać uczuć tak często jakby chciała. Istota sprawy jest taka, że po rozstaniu po bardzo głębokich przemyśleniach uświadomiłem sobie, że w dzieciństwie rodzice niezbyt często okazywali sobie uczucia, jak także mi i rodzeństwu.
Panował pełen szacunek, miałem wsparcie u nich, ale właśnie te uczucia. Czy może to być źródłem mojego problemu z okazywaniem uczuć?
Witam Pana,
To korzystne, że po rozstaniu zastanawia się Pan nad tym co się działo między Wami i co Pan od dziewczyny usłyszał. W ten sposób można lepiej zrozumieć jak funkcjonujemy w relacji, co dajemy drugiej osobie a co jest dla nas trudne lub na dzień dzisiejszy niemożliwe. Uświadomienie jest ważnym, wręcz niezbędnym warunkiem zmiany.
Doświadczenia z dzieciństwa (w tym obserwacja jak są ze sobą rodzice) są istotne i mogą mieć wpływ na to, jak Pan dziś 'wchodzi' w relacje, co uważa za istotne a co nie. Skrótowo można powiedzieć, że widział pan dystans między rodzicami i dziś może Pan taki dystans powielać w swoich związkach. Czytając to, co Pan pisze myślę o 'chłodnym szacunku' w Pana domu. Może to być przyczyną Pana zachowania i takiego Pana odbioru przez dziewczynę. Warto przyjrzeć się bliżej sprawie w gabinecie psychoterapii. Zapraszam i pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, okazywanie uczuć z jedenj strony wynikać może z naszego temperamentu (jest to wrodzona struktura naszej osobowości), z drugiej strony może być wynikiem naszych doświadczeń i obserwacji. W domu rodzinnym uczymy się określonego modelu okazywania uczuć, i może mieć to potem wpływ na nasze związki zawierane w dorosłości. Zachęcam do konsultacji u specjalisty jeśli ma Pan pytania- polecam psychoteapeutów Adriana Kraszewskiego-Rzepę lub Magdalenę Gworys. Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Trudności, które Pan u siebie zauważył mogą mieć podłoże w doświadczeniach z dzieciństwa. Z pewnością, poszukując przyczyn braku okazywania uczuć lub problemów z ich okazywaniem, warto odnieść się do pierwotnych wzorców, które często tworzą rodzice lub opiekunowie. Z Pana wiadomości wynika, że postawy rodziców wpłynęły na Pana trudność co najmniej w jakiejś część, jeśli nie były jedyną przyczyną. To na ile środowisko rodzinne wpłynęło na Pana aktualne relacje jest już kwestią terapii w gabinecie, podobnie jak ustalenie czy coś jeszcze wydarzyło się takiego, co możemy uznać za powód obecnej trudności. Ustalenie przyczyn jest jednak tylko częścią uświadomienia sobie wpływów z przeszłości, natomiast celem jest przede wszystkim pokonanie własnych granic i barier w tym zakresie.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.