Czy artroskopia jest jedynym wyjściem przy zwyrodnieniach barku?

7 odpowiedzi
Witam, od dawna mam problem z barkami. W jednym mam już ograniczoną ruchomość (nie mogę odgiąć maksymalnie do tyłu), na początku był ból przy poruszaniu, trzaski, a później już ruszać nie mogłem. Żadne zabiegi nie pomagały (laser itp.). Teraz zaczął mnie boleć drugi bark podobnie jak tamten. Opis zdjęcie RTG "zwężenie stawu barkowo-obojczykowego, osteofit krawędzi dolnej panewki stawu ramieniowego, opisane zmiany mają charakter zwyrodnieniowy". Czytałem, że często pomaga artroskopia? Czy jest to zabieg konieczny? Czy w inny sposób mogę się pozbyć problemów z barkami?
Samo zdjęcie RTG to nie koniec badań diagnostycznych. Sugeruję szczegółowe badanie fizykalne. Poszerzenie MRI barku ( w razie potrzeby). Na tej podstawia podjęcie decyzji o rodzaju leczenia. Czy też czynnościowego - czy też operacyjnego np. artroskopia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W leczeniu takich dolegliwości należy wziąć pod uwagę leczenie rehabilitacyjne-usprawniające oraz ostrzyknięcie barku - iniekcja dostawowa. W razie braku poprawy są wskazania do leczenia operacyjnego- np artroskopia
Pozdrawiam
Bez badania i oceny RTG osobiście nie potrafię odpowiedzieć na pytanie
Witam. Opis badania rtg wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe w stawie ramiennym i obojczykowo-barkowym. Ale samo zwężenie stawu obojczykowo-barkowego poza bólem (niezbyt częstym) nie daje znaczącego ograniczenia funkcji barku. To samo tyczy się panewki stawu ramiennego. Badaniem, które określi stopień uszkodzenia stawu jest badanie USG. W pytaniu brak danych co do okresu trwania dolegliwości, charakteru wykonywanej pracy, wieku, rodzaju pojętego leczenia ( czy prowadzona była rehabilitacja i jak długo) , czy podawano iniekcje dostawowe ze sterydów. Dopiero po uzyskaniu tych danych z wywiadu i zbadaniu pacjenta można cokolwiek mówić o wskazaniach do zabiegu. Proszę o więcej danych. Pozdrawiam
Zapraszam do gabinetu :) możliwe że artroskopia będzie konieczna ale bez podjęcia próby leczenia terapią manualną za dużo się nie dowiemy :)
Gdy zawiodła już typowa fizjoterapia artroskopia wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Podczas tego zabiegu zostanie wprowadzona sonda do stawu i zostanie staw dokładnie obejrzany, jeśli zajdzie potrzeba zostaną usunięte narośla które stają się przyczyną bólu. nie gwarantuje to że dolegliwości ustąpią. Teraz i tak powinien/na Pan/Pani korzystać z rehabilitacji żeby nie dopuścić do ograniczenia ruchomości w stawie i zaniku mięśni.
Po zabiegu rehabilitacja także wskazana.
Pozdrawiam.
Po zmianach w rtg nie możemy stwierdzić czy problem wymaga artroskopii. Zanim podda się Pan takiemu zabiegowi, zachęcam do kontaktu z terapeuta manualnym który po badaniu i terapii określi czy faktycznie jest on wymagana, poz tym potrzeba przynajmniej badania USG lub lepiej MRI.

Eksperci

Sławomir Zdonek

Sławomir Zdonek

Ortopeda, Lekarz sportowy

Gliwice

umów wizytę
Kazimierz Barwiński

Kazimierz Barwiński

Chirurg, Ortopeda

Mrągowo

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 1 pytań dotyczących: artroskopia stawu ramiennego
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.