Cześć, chciałbym się zwrócić o pomoc do specjalistów. Mam 25 lat jestem wysoką osoba ok 2m. Z różn

2 odpowiedzi
Cześć, chciałbym się zwrócić o pomoc do specjalistów.
Mam 25 lat jestem wysoką osoba ok 2m. Z różnych testów wychodziło mi że moja osobowość to INTP. Od dziecka byłem gnębiony w szkole (wszyscy byli równi wzrostowo poza mną i byłem obiektem do drwin) na początku się sprzeciwiałem ale samemu ciężko wygrać. Przez to że byłem osobą bardzo zamkniętą w sobie to w domu nie dałem tego poznać po sobie i próbowałem zachowywać się normalnie żeby nikt się, nie domyślił jak jest w szkole. I tak moje życie trwało do końca liceum, wtedy też wpadłem na złe towarzystwo które pchało mnie w dół lecz miałem swoje zasady i do nich nie pasowałem wiec szybko oddaliłem się od nich. Szukając lepszego życia wyjechałem daleko od domu na studia tylko nie po to jak większość żeby zdobyć wykształcenie tylko żeby zdobyć przyjaciół i się udało mi się to zrobić. Wtedy zrozumiałem że mogę dużo osiągnąć tylko potrzebuje zmian. Wtedy też podjąłem decyzję że to czego się uczę mi nie odpowiada i rzuciłem studia.
Po jakimś czas zawziąłem się i powiedziałem że się zmienię. Wróciłem do domu, poszedłem po raz kolejny na studia ale wybrałem to co mnie na ten czas interesowało (teraz prawie kończę), wybrałem się na siłownie, zapisałem się na kurs językowy, znalazłem dobrą pracę i uczę się cały czas nowych technologii.
I tu się pojawia mój największy problem ponieważ podejrzewam że przez doświadczenia z dzieciństwa mogę mieć w jakimś stopniu fobię społeczną.
Jak tylko zacząłem pracować to zawsze wybierałem pracę z ludźmi chodź tego nie lubiłem żeby pokonywać swoje słabości. Obecnie największy problem sprawia mi porozmawianie z obcą osobą lub wejście w dużą ilość osób w pracy lub gdziekolwiek i coś powiedzieć na forum co za tym idzie moje relacje z płcią przeciwną są mniejsze niż 0. Od jakiegoś czasu(2lata) zaczęło mi to przeszkadzać ponieważ moi rówieśnicy mają dziewczyny lub się żenią to ja nadal jestem w kropce i mnie to bardzo dołuje.
Dlatego uważam że na tym etapie muszę się zmienić. Wiem że to zrobię bo przeszedłem już za dużą drogę żeby się poddać ale potrzebuję wskazówek które pokażą mi ścieżkę którą mam podążać.

Dzięki za przeczytanie oraz proszę o pomoc w mojej sprawie.
Cześć,

temat jest dość obszerny, natomiast jak najbardziej doświadczenia z przeszłości poprzez uformowanie w nas określonych przekonań na temat swój, innych oraz świata mogą wpływać na to, jak radzimy sobie w tu i teraz. Trudności w kontaktach z innymi mogą odbierać nam zadowolenie z życia, to ważne, że chcesz coś dla siebie zmienić i że w świadomy sposób obserwujesz i starasz się zrozumieć, co może powodować wspomniane trudności. Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma fajną skutecznośc jeżeli chodzi o lęk społeczny (oczywiście do jego stwierdzenia potrzebny byłby dokłądny wywiad). Jest też kilka ciekawych ksiażek np. "Jak przestać się bać". Zachęcam do wizyty u specjalisty i omówienia problemu. :)

Powodzenia!

Dzień dobry,
rozumiem, że w przyszłości doświadczył Pan szeregu trudności i zranień. Budujący jest opis zmian, które dokonał Pan w swoim życiu. Z wiadomości wnioskuje, że jest Pan osobą silnie zmotywowaną, której zależy na tym, aby wieść bardziej satysfakcjonujące życie. To cecha, która zdecydowanie pozytywnie wpływa na Pana prognozy do zmiany. Piszę Pan, że aktualnie Pana trudności dotyczą sfery kontaktów z innymi ludźmi, w szczególności problemów z nawiązaniem bliskich relacji. Myślę, że w przezwyciężeniu tych ograniczeń może w największym stopniu pomóc psychoterapia.
Oczywiście można się też wspomóc przez czytanie książek czy słuchanie podcastów o tematyce psychoedukacyjnej. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że aby zrozumieć na czym polegają indywidualne trudności i zahamowania konieczna jest perspektywa drugiej, doświadczonej osoby. Ze swojej strony polecam nurt psychodynamiczny, który pozwala zrozumieć
(a następnie zmienić), często nieoczywiste i ukryte powody (nieświadome motywacje), które powstrzymują nas przed podjęciem konkretnych działań czy wręcz je uniemożliwiają. Pozdrawiam,