Cytologia przy HPV18

5 odpowiedzi
Rok temu w badaniach DNA wyszedł mi HPV 18 , cytologia była słaba, dwa wycinki histopatologiczne nic nie wskazały, natomiast ostatnia cytologia stwierdza obecnośc nieprawidłowych komórek nabłonkowych, nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego ( ASC) , których charakter trudno jednoznacznie ustalić ( ASC_US) . Obraz cytologiczny odpowiada grupie III wg papanicolaou.
Słabe działanie estrogenne. Flora typu lactobacillus.
Bardzo prosze o pomoc- przede wszystkim, czy sa jakies leki, którymi moge poprawić cytologie? Czy mój mąz powinien się tez zbadać? Czy powinnam zrobić jakies badania hormonalne w związku z działaniem estrogennym? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowna Pani.
1. nie ma leków poprawiających wynik cytologii
2. mąż powinien się skonsultować z urologiem/andrologiem, jakkolwiek raczej nie będzie wymagał żadnego specjalnego postępowania. Polecam Dr Jakubowskiego w CliniCare
3. działanie estrogenne to fizjologiczna reakcja, nie choroba
4. nie czytam czy Pani miała kolposkopię, a to dość istotne w tej sprawie
Pozdrawiam, Kaszowicz

Powinna się pani przeleczyc np gynalgin em i potem kontrolną cytologia za 6 miesięcy.
Witam,
W takiej sytuacji proponowałbym konsultację w poradni ginekologii onkologicznej ale z drugiej strony taki wynik wymaga tylko powtórzenia badania za 3-6 miesięcy, jednak z uwagi na obecność HPV 18 konsultacja specjalistyczna jest wskazana.
z poważaniem
Tomasz Łabiak
Droga Pani, nie wiem czy to, co napiszę Panią chociaż trochę wyciszy. Powiem tak: nie mamy lekarstwa na wirusa HPV ani 16, ani 18. ALE: infekcja tym wirusem to nie wyrok! jednym słowem: jestem zainfekowana HPV 16/18 bywa; pozostaję w kontrolach ginekologicznych i to wszystko; bez paniki!
W takim wypadku warto powtórzyć badanie HPV i wykonać kolposkopię. Jeżeli w badaniu kolposkopowym będą widoczne zmiany można je odparować laserem lub w znieczuleniu miejscowym ściąć za pomocą pętli fal radiowych . Pozdrawiam