Cykle bezowulacyjne przy PCOS

4 odpowiedzi
Witam, mam 25 lat i stwierdzony zespół policystycznych jajników. Od 10 miesięcy staram się z mężem o dziecko, jednak moje cykle są bezowulacyjne i wywoływane duphastonem. Od 2 miesięcy lekarz zalecił mi odłożenie duphastonu, przez co mój obecny cykl trwa już 60 dni i dziś na USG wyszło, że na owulację nadal się nie zapowiada. Endokrynolog u którego wszystko mam sprawdzone i od 3 miesięcy uregulowane odsyła mnie do ginekologa, a ginekolog do endokrynologa. Gdzie powinnam więc się udać z problemem cykli bezowulacyjnych przy zespole policystycznych jajników i czy jest możliwe hormonalne wywołanie owulacji?
Pani problem jest z pogranicza obu specjalności,o których Pani wspomina.Pani musi zdecydować u kogo chce się Pani leczyć-endokrynolog -ginekolog byłby najwłaściwszy.Prawidłowo leczony zespół PCO nie oznacza niepłodności.Stymulacja hormonalna cykli bezowulacyjnych np.Clostylbegytem powinna zakończyć się uzyskaniem jajeczkowania.Życzę powodzenia.

Jest to klasyczny problem przy PCO-S. Owulację można wywołać często stosując Clostilbegyt (klomifen). Należy indywidualnie dobrać dawkę leku od 1/2 do 3-4 tabletek na dobę. Proponuję monitorować stymulację przy pomocy usg przezpochwowego oraz w badaniach hormonalnych (progesteron w II fazie cyklu). W razie potrzeby można również rozważyć leczenie w laparoskopii tgzw. kauteryzacja jajników. Przy dobrej kwalifikacji i właściwym wykonaniu zabiegu efekty są bardzo dobre. BD
Witam,
Powinna się Pani zgłosić do ginekologa-endokrynologa. Albo zmienic ginekologa prowadzacego, na takiego, który będzie umiał Pani pomóc.
Pozdrawiam
Witam. W przypadku PCOS często występują cykle bezowulacyjne lub owulacja występuje w różnych dniach cyklu. Stosowanie samego Duphastonu może regulować długość cyklu poprzez wywoływanie miesiączki lecz nie daje dobrych efektów jeżeli chodzi o owulację. Istnieją leki, które służą do wywołania owulacji. Serdecznie zapraszamy do jednej z naszych Klinik w Białymstoku, Warszawie lub Katowicach. Postaramy się Państwu pomóc. Pozdrawiam.