cwiczenia po zlamaniu 5 kosci srodstopia

3 odpowiedzi
Mam złamany 5 kosc (trzon) srodstopia od kilku dni

dzisiaj zmieniono mi gips na orteze...od razu lzej..
czy w ortezie nalezy spac?
Lekarz mowil,ze nie kobieta ktora sprzedawala,z etak

Jakie cwiczenia w domu mozna wykonywac w chwili obecnej,aby sie nie zasiedziec?
i w ogole?
lekarz mowi,ze plywac mozna(ale faktycznie ze zlamanym)?

kiedy pwrot na rower? bieg?kiedy kontrolne rtg?
Witam,
unieruchomienie w ortezie ma swoje zalety, ale wymaga ścisłego stosowania i nie "próbowania" wcześniejszego obciążania. Klasycznie rtg robi się przez pierwsze 3 tygodnie co 7dni następnie po 6tygodniach.
Powrót na rower zależy od wielu czynników i ciężko jednoznacznie odpowiedzieć zdalnie na to pytanie. Proponuję zapytać swojego ortopedy.

Całosć leczenia zależy od kilku czynników mni: typu złamania, czy przemieszczone czy nie, typu ortezy na którą zamieniono gips (osobiście ja tak nie postępuję - złamanie to złamanie i wymaga ciszy mechanicznej napewno dłużej niż kilka dni) Niestety takie konsultowanie przez internet w Pani/Pana przypadku może wprowadzić więcej zamieszania niż pożytku. Są dwa wyjścia albo trzymać się lekarza który Panią/Pana prowadzi (słuchamy rad lekarza a nie Pani od ortez bo to on prowadzi leczenie) albo zmienić lekarza. pozdr
Dzień dobry.
- czy w ortezie należy spać? - to zależy od rodzaju złamania, ale raczej tak - większość złamań leczymy unieruchomieniem; gdyby był to gips to nie byłoby możliwe zdjęcie na noc.
- Jakie cwiczenia w domu mozna wykonywac w chwili obecnej? - raczej górne partie ciała, ze stabilizacją miednicy i bez podpierania kończyną dolną - do tej kości przyczepiają się mięśnie z podudzia i mogą powodować mikroruchy, te z kolei mogą wpływać na zrost złamania.
- lekarz mówi, ze pływać można (ale faktycznie ze złamanym)? - nie wiem jakie złamanie, ale raczej nie.
- kontrolne Rtg - przy złamaniach niestabilnych po 10 dniach, przy normalnych zazwyczaj po 6 tygodniach albo wcale - w zależności od badania fizykalnego.
- sporty - 3 miesiące, w razie pomyślnego przebiegu
Z poważaniem, RC.