Cwiczenia po fundoplikacji

18 odpowiedzi
Witam serdecznie, Jestem po fundoplikacji Nissena 2,5 roku i od ponad 2 miesiecy zaczalem cwiczyc z trenerem personalnym. Nie dzwigam ciezarow ale wykonuje przysiady, pompki, cwicze rece, klatke itp bez brzuszkow. Od kiedy zaczalem cwiczyc zauwazylem ze po treningu pojawia sie bol w gornej czesci zoladka, prawdopodobnie w miesjcu gdzie byla operacja i mam taki dyskomfort przez kolejne 2 dni po czym pozniej przechodzi. Zastanawiam sie czy te cwiczenia moga uszkadzac miejsce pooperacyjne lub jakos je oslabiac, rozciagac? Mam takze takie wrazenie jakbym produkowal wiecej kwasow ktore sie wydostaja i podrazniaja moj caly zoladek i boli przez 2-3 dni. Mialem gastroskopie ponad 3 miesiecy temu i wszystko wyglada idealnie. Badania zostaly wykonane przed cwiczeniami jeszcze. Czy poprzez takie cwiczenia intesywne moge produkowac wiecej kwasow i one sie jakos wydostaja i podrazniaja mi zoladek? nast dnia czasami czuje bol w klatce jakby kwas poparzyl mi przelyk ale 2-3 dni pozniej juz jest ok. Niewiem jak sobie z tym poradzic.
Dzień dobry.
Niestety nie zajmuję się tą tematyką. Proszę kierować pytanie do innego chirurga.
Z pozdrowieniami GK

Ćwiczenia podnoszą ciśnienie w jamie brzusznej a to sprzyja zarzucaniu kwasu z żołądka do przełyku. Same ćwiczenia pewnie produkcji kwasu nie zwiększają (to bardziej zależy od diety, leków, używek i szczególnie papierosów). Parzenie przełyku - zgaga to typowy objaw zarzucania kwasu z żołądka do przełyku oraz opóźnionego przedostawania (spływania) to kwasu z powrotem do żołądka. Przy wrażliwej śluzówce - zarzucenie kwasem może ją podrażnić na wiele dni.Chyba trzeba ograniczyć ćwiczenia podnoszące ciśnienie w jamie brzusznej (skłony, napinanie mięśni brzucha itd)
Proponuję skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zna Pana historię, przyjmowane leki etc.
Opisane ćwiczenia mogą powodować takie objawy, natomiast bez zbadania nie da się określić konkretnego postępowania. Konieczna jest wizyta lekarska.
Czy była gastroskopia po operacji? Zapraszam na konsultację.
wskazana kontrolna gastroskopia
Witam
Ćwiczenia fizyczne zwłaszcza te z wykorzystaniem mięśni brzucha i tłoczni brzusznej, a w praktyce wszystkie ćwiczenia w mniejszym lub większym stopniu wykorzystują mięśnie brzucha, mogą powodować refluks i zarzucanie kwaśnej lub zasadowej treści do przełyku, a przez to różne dolegliwości bólowe. Można rozważyć powtórną gastroskopię, ewentualnie przy utrzymywaniu się zgagi pH-metrię przełykową.
Należy rozważyć wykonanie wielokanałowego pomiaru impedancji wewnątrzprzełykowej.
Witam, często po ćwiczeniach na siłowni dochodzi do zarzuciania treści żołądkowej do przełyku. Wtedy pojawiają się takie dolegliwości. Najlepiej zgłosić się do ośrodka który wykonywał fundoplikacje. Pozdrawiam.
Szanowny Panie, proszę zgłosić się do lekarza, który Pana operował, poprosić o szczegółowe badania i wtedy uzyska Pan odpowiedzi na wszystkie pytania. Bez dokładnego badania klinicznego nie można postawić prawidłowej diagnozy. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. cwiczenia fizyczne zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej i wydzielanie kwasów żołądkowych, może to powodować wymienione dolegliwości. Proponuję częste małe posiłki, aby żołądek nie był pusty oraz weryfikację wykonywanych ćwiczeń. Pozdrawiam
Niektóre ćwiczenia mogą modyfikować pracę tłoczni brzusznej i zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, co może przekładać się na występowania dolegliwości jak przy chorobie refluksowej przełyku, trzeba też pamiętać o zmienionych warunkach anatomicznych po operacji i obecności zrostów wewnątrzbrzusznych. Należałoby rozważyć kontrolną gastroskopię, ale bardzo rozsądnie byłoby też porozmawiać z chirurgiem, który Pana operował. Pozdrawiam serdecznie!
Witam,
trudno jednoznacznie ocenić jaka jest przyczyna tych dolegliwości. Być może to wina zrostów, których nie da się nieinwazyjnie zdiagnozować. Proponuję włączyć bloker pompy protonowej i zobaczyć czy jest jakaś poprawa.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Trudno odpowiedzieć bez rozmowy z chorym i bez badania fizykalnego. Teoretycznie mogło dojść do nawrotu choroby, co się zdarza, niestety prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć gastroskopię. Proponuję ponownie zgłosić się do specjalisty. Pozdrawiam.
Trzeba odbyć onsultację w ośrodku który wykonywal ten zabieg - byc może wykonać badanie PH-metria
Proszę skontaktować się z lekarzem operującym, istnieje3 możliwość rozciągnięcia wykonanej konstrukcji poprzez niewłaściwie zaplanowane ćwiczenia fizyczne.
Zwiększone napięcie tłoczni brzusznej przy ćwiczeniach może powodować cofanie się treści żołądkowej do przełyku. To, że Pan nie ćwiczy brzucha, wcale nie znaczy że Pan go nie napina przy innych ćwiczeniach, gdyż stabilizują one postawę.
Należy skonsultować się z chirurgiem prowadzącym.
Witam,
Nie zajmuję się niestety chirurgią przepuklin przeponowych. Nie umiem wiarygodnie pomóc w tej materii. Z poważaniem,
Michał Kuklo