Cukrzyca ciążowa

4 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam 29 lat i jestem w 9 tyg ciąży.Po obciążeniu glukozą, po godzinie glukoza to 190, reszta ok.badam się od tygodnia glukometrem, i wyniki nie są złe, jedynie co mnie martwi to glukoza na czczo, są to wyniki:93,89,93,105,86.Czy takie wyniki realnie zagrażają dziecku?Dodam, że jestem osobą otyłą, ważę 105 kg,ale zmieniłam diametralnie żywienie,rzuciłam papierosy, kawę oraz alkohol(półtora roku przed ciążą).
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Witam serdecznie,
Abym mogła Pani pomóc musiałabym znać dokładnie szczegóły dotyczące sposobu Pani żywienia (m.in. ilości posiłków w ciągu dnia, składu poszczególnych posiłków, ilości i rodzaju wypijanych płynów) i stanu Pani zdrowia. Wyniki pomiarów glukozy, których Pani dokonuje musi jednak zinterpretować przede wszystkim lekarz prowadzący ciążę.
Pozdrawiam!

Dzień dobry!
Cukrzyca ciążowa to sygnał alarmowy przede wszystkim dla Pani. Owszem nasilona cukrzyca ciążowa może sprawiać, że dzieci rodzą się z większą masą urodzeniową, ale przede wszystkim dla Matki jest sygnałem, że w przyszłości może rozwinąć się cukrzyca typu II.
Panie, które chorowały na cukrzycę ciążową mają o 30% podwyższone ryzyko cukrzycy typu II, zaś cukrzyca typu II jest ściśle powiązana z otyłością. Z tego powodu należy uznać to za ostrzeżenie wysłane przez organizm i dalej pracować nad powrotem do zdrowia i prawidłowej masy ciała.
Zapraszam na wizytę.
Barbara Dąbrowska-Górska
Dzień dobrym, wyniki które Pani podaje nie pozwalają stwierdzić czy poziom cukru stanowi kłopot, gdyż nie podaje Pani dla jakiej ilości glukozy był wykonany test oraz jakie są wyniki po posiłkach. W takiej sytuacji powinna być Pani objęta opieką poradni diabetologicznej, gdzie uzyska Pani wszystkie niezbędne informacje.
Wartość glikemii po pierwszej godzinie testu tolerancji glukozy jest diagnostyczna dla cukrzycy ciążowej. Radzę umówić się na wizytę u diabetologa, tym bardziej, że glikemie na czczo dość często przekraczają wymaganą normę.