Córka rok i 2 miesiące, 9dni po podaniu MMR dostała gorączki max 38stopni,delikatnej wysypki. Zrobio

3 odpowiedzi
Córka rok i 2 miesiące, 9dni po podaniu MMR dostała gorączki max 38stopni,delikatnej wysypki. Zrobiono morfologię i crp--wynik <0.3. Bardzo proszę o interpretację całości, a zwłaszcza granulocytow eozynofile, które chyba znacznie są poniżej normy.
Leukocyty 7.8
Erytrocyty 5.1
Hemoglobina 11.6
Hematokryt 36%
MCV 71
MCH 23
MCHC 31.9
Płytki krwi 232
RDW-CW 16.6%
PDW 10.7
MPV 9.6
P-LCR 21.8%
Neutrofile 1.62
Limfocyty 4.8
Monocyty 1.27
Eozynofile 0.02
Bazofile 0.02
Neutrofile 20.8%
Limfocyty 62.3%
Monocyty 16.3%
Eozynofile 0.3%
Bazofile 0.3%
7-10 dni po szczepieniu (niektóre źródła podają, że 5-12 dni) p/odrze-śwince-różyczce może rozwinąć się tzw. "mała odra" albo "mała różyczka" objawiająca się krótkotrwałym wzrostem temp.ciała dziecka i łagodną wysypką - typowe powikłanie, bez znaczenia klinicznego.
Podane parametry krwi obwodowej są ogólnie zadowalające, niska liczebność eozynofilii - nie ma znaczenia, z odchyleń uwagę zwraca tylko obniżone MCV - objętość erytrocytów (71 fl), dolna granica normy to 80 fl, przy prawidłowych pozostałych wskaźnikach czerwonokrwinkowych najczęściej oznacza utajony niedobór żelaza.

Witam, całkowicie zgadzam się z koleżanką. Objawy kliniczne najprawdopodobniej odpowiadają typowemu powikłaniu po szczepieniu MMR, należy tylko zwalczać gorączkę. Kontrola lekarska tylko, jeżeli pojawią się inne dolegliwości. Wynik badania krwi w mojej ocenie nie wzbudza obaw. Serdecznie pozdrawiam.
Witam. Warto wiedzieć, że jeżeli szczepienie MMR jest wykonywane powyżej 2 roku u dziecka (a nie po pierwszym roku, tak jak w przypadku opisanym przez Panią) to jest 6-krotnie mniejsza szansa na powikłania poszczepienne. Podane wartości w badaniu krwi obwodowej są do przyjęcia, w przyszłości zwróciłbym uwagę na Hb, lepiej gdyby wynik przekraczał 12 g%. O gorączce mówimy zazwyczaj, kiedy temp. ciała przekracza 38,5, więc w tej konkretnej sytuacji nie zalecałbym obniżania (w sposób sztuczny) takiej temperatury. Prawdopodobnie za kilka dni wszystko wróci do normy - czego serdecznie życzę.
Pozdrawiam Dr J.Czelej