Córka 2,5 roku, ma uczulenie na białko krowie i na soję. Ciężko znosi zmianę mleka z poprzedniego Be

2 odpowiedzi
Córka 2,5 roku, ma uczulenie na białko krowie i na soję. Ciężko znosi zmianę mleka z poprzedniego Bebiko na nowe dla allergików. Mimo wielu prób i kombinacji prawie go nie pije. Stojąc przed wyborem czy dawać jej mleko uczulające które pije większość swojego życia czy wymuszać ohydne.
Rodzi się pytanie: czy dziecko w tym wieku musi pić mleko? Czy można je zlikwidować z diety i suplementować składniki ?
Pozdrawiam
Podawanie dziecku produktów alergizujących absolutnie nie jest dobrym wyborem. Również zmuszanie do picia produktu, które dziecko odrzuca nie będzie rozwiązaniem. W takiej sytuacji do dziecka należy podejść bardzo indywidulanie uwzględniając wszystkie nietolerancje jak i niedobory wynikające z wykluczeń. Główny problem w przypadku rezygnacji z mleka i produktów mlecznych to niedobór wapnia w diecie – u dziecka do 3 r.z zapotrzebowanie wynosi 700mg i nie jest to łatwe do zbilansowania bez mleka. Mleko można zastąpić np. napojami roślinnymi fortyfikowanymi wapniem. Niestety nie wszystkie zamienniki mleka i nabiału są wzmacniane. Można włączać do diety dziecka wiele innych roślinnych produktów, które są bogate w wapń jak również odpowiednio je ze sobą łączyć by zwiększać przyswajalność wapnia.
Sugeruję konsultację z doświadczonym w prowadzeniu dzieci z alergiami dietetykiem klinicznym. Bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety dziecka i dobór produktów, które dostarczą mu niezbędnych w rozwoju składników przy zachowaniu atrakcyjności takiego posiłku dla dziecka.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry
Dziecko nie musi pić mleka, jednak niedobór m.in wapnia, witaminy b2 które znajdują się w tych produktów w trakcie wzrostu musza być zapewnione. Dlatego najlepiej skonsultować się z dietetykiem celem ułożenia planu żywieniowego który pokryje zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jednak może Pani spróbować dostarczyć dziecko więcej produktów m.in: pieczarki, łosoś, wieprzowina, szpinak, migdały (bogate w witaminę b2) oraz sezam, szprotki, migdały, siemię lniane, jarmuż, woda mineralna niskozmineralizowana (bogate w wapń, jednak należy pamiętać, że wchłanianie wapnia z produktów roślinnych jest słabsze).
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.