Co zrobić? Problem ze szkołą i z kierunkiem do szkoły Mam 15 lat. Dostałam się na pierwszy wybór

3 odpowiedzi
Co zrobić? Problem ze szkołą i z kierunkiem do szkoły

Mam 15 lat. Dostałam się na pierwszy wybór do szkoły średniej. Moim pierwszym wyborem był biol -chem. Dostałam się. Byłam jak w skowronkach kiedy dowiedziałam się że dosyalam się tam. Jednak nastawiona byłam na
2 wybór czyli mat Geo. Po mat Geo miałam plany na przyszłość, a po biol chemie nic mi nie odpowiadało.Na biol chemie jest fajna klasa ale po tym kierunku nie ma tego co może vede robic w przyszłości.Pytalam się rodziców ludzi wokół Przyjaciół i nikt nie wie jak mi pomóc. Myślę że dużym aspektem też był fakt że mam książki do matury na biol chem od kuzynostwa. Po mat Geo wiem co chce w życiu robić a po biol chemie nie.Lubie psychologie ale to raczej biorę jako zainteresowanie ale nie wiem czy chce tak pracować . Wiem że interesuje mnie coś bardziej politechnicznego lub ekonomia. Jestem piątkowa uczennica z humanistycznych przedmiotów, ale nie chce isc na humana.Wiem o tym że jestem skomplikowana. Dostałam sie też na profil mat bio ale jest oddalony ode mnie o 50km i nie zdążyłabym na pierwszą lekcję jadąc pociągiem i dojsciem 2km na pieszo a innej możliwości transportu nie ma. Na mat Geo jest ktoś z kim byłam nastawiona że idę do klasy. Dostałam się na biol chem . Skakałam jak w skowronkach ale mimo to mam pustke i nie wiem co zrobić. Złożyłam też podanie do szkoły na profil mat Geo chem i dojazd byłby w miarę okej. Jednak do liceum u mnie w mieście mam zaledwie max 7min na dojście. Nie wiem co zrobić.chce być kimś w dobrej branży. Bardziej interesują mnie działaności firmy i zarządzanie czy też architektura. Klasa z profilem mat bio to klasa w technikum z architektury krajobrazu.Bylam nastawiona na mat Geo a teraz nie wiem już co zrobić. boje sie, se nie dam rady na tym mat Geo. Mam 6 z geografii ale jako taki jest lubiana przeze mnie ale nie tak bardzo jak biologia chyba. z matematyki mam 4 i tak samo z chemii a z biologii mam 5.mimo wszystko gdybym się postarała miałabym 5 i z chemii i z matematyki. Tylko przez sytuację związana z pandemia spowodowała zamęt i obniżenie ocen. Boje sie mat Geo ale tylko po tym widzę sie. Wiem o tym ze powstaną jakieś nowe kierunki ale chyba jestem za wrażliwa na medycynę, a na formację i rzeczy tego typu nie chce iść. Widzę siebie bardziej w dużych firmach i tego typu rzeczach mimo że jestem bardzo kontaktowa i rozgadana osoba która zawsze doradza innym w sytuacji problemowej tylko nie wtedy kiedy ona ma problem. Proszę o pomoc. wiem że będzie to trudne, bo jednak jestem trochę skomplikowana.
Dzień dobry,

jest Pani na etapie życia, który wiąże się z wieloma wyzwaniami i koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Współcześnie nastolatkowie w trudnym czasie epidemii mają dodatkowo utrudnione zadanie - to nic dziwnego, że ma Pani mieszane uczucia i podjęcie decyzji jest przytłaczające. Pójście do liceum może wiązać się z odczuwaniem napięcia, poddenerwowania, lęku, smutku czy złości. Proszę pamiętać, że to nie stopnie czy wyniki sprawdzianów są miarą Pani wartości - czasami może nam się tak wydawać, szczególnie w środowisku szkolnym, gdzie jest duży nacisk na osiąganie dobrych stopni.

Czytam, że jest Pani ambitna, potrafi Pani racjonalnie myśleć o przyszłości, zależy Pani na dobrej pracy i rozwoju. Umie Pani analitycznie podchodzić do problemów. Uzyskuje Pani dobre wyniki w szkole i to z różnych przedmiotów. To dobry znak niezależnie od tego, jaki kierunek Pani wybierze :) Takie wartości i kompetencje są uniwersalne i cenne w wielu obszarach.

Pisze Pani, że spośród wielu dostępnych opcji, najbliżej jest Pani do profilu mat-geo. Potrafi Pani wskazać, jakie obszary studiów i pracy Panią interesują. Potrafi Pani zmobilizować się na tyle, żeby osiągać dobre wyniki, wie też Pani o sobie, że jest Pani kontaktową osobą i widzi siebie w dużej firmie. Warto wykorzystać ten potencjał i zdolności. Być może pomocna będzie konsultacja z psychologiem lub doradcą zawodowym, a może rozmowa z zaufaną osobą :) Trzymam kciuki za Pani dalszy rozwój.

Dzień Dobry, proponuję wykonać jeden z testów psychologicznych np. WKP WIELOWYMIAROWY KWESTIONARIUSZ PREFERENCJI, który stosuje się w określaniu zainteresowań, upodobań i preferencji. Określenie ich pomoże sprecyzować stopień Pani mocnych stron w wartościach od 1 do 3 np. : językowych, matematyczno-logicznych, percepcyjno-technicznych, ruchowych, społecznych, biologicznych, muzycznych, interpersonalnych oraz styl poznawania. Na bazie uzyskanych wyników określa się kierunki kształcenia i proponuje zawody które najlepiej pasują do ścieżki kariery. Pozdrawiam Jolanta Suchłabowicz
Dzień dobry,

Przeczytałem Pani pytanie z uwagą, jednak znalazłem w nim tak wiele różnych informacji, za i przeciw, opcji etc.,że się pogubiłem ;)
Jeśli to sposób w jaki sformułowania Pani swoje pytanie odzwierciedla stan Pani umysłu związany z tym problemem, to mogę sobie wyobrazić, że nie jest łatwo Pani podjąć decyzję ;)

Co bym proponował?
1) Sformułować jasno i zwięźle pytanie na które szuka Pani odpowiedzi - najlepiej w jednym zdaniu.
2) Wypisać sobie możliwe opcje = odpowiedzi na to pytanie
3) Do każdej z opcji wypisać argumenty za tą opcją oraz przeciwko niej
4) Każdemu argumentowi przyporządkować wartość od 1 do 5 (naturalną), gdzie 1 oznacza, że dany argument jest mało ważny, 5-kluczowy, a reszta (2,3,4) to wartości pośrednie
5) Dokonać podsumowania - suma argumentów Za i Przeciwko każdej z opcji oraz ostateczny wynik (Za - Przeciw)
6) Zobaczyć co wyjdzie i jak się Pani czuje z wynikiem.

Jeśli powyższe ćwiczenie nie pomoże, zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Znajdzie mnie Pani bez problemu z imienia i nazwiska na Facebooku lub LinkedIn