Co to oznacza?

4 odpowiedzi
Syn 26 lat - rezonans kręgosłupa z 17.01. 2017 wynik:
Spłycona fizjologiczna lordoza lędźwiowa.
Cechy zmian degeneracyjnych krążków międzykręgowych L4/L5/S1 z obniżeniem intensywności ich sygnału w obrazach T2-zależnych i obniżeniem ich wysokości. Duża tylna centralno-lewostronna przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5 z przerwaniem ciągłości pierścienia włóknistego i odwarstwieniem więzadła tylnego; uwypukla się na ok.10mm do światła kanału kręgowego, w znacznym stopniu uciska worek oponowy, wypełnia lewy zachyłek boczny kanału kręgowego uciskając lewy korzeń nerwowy l5. Światło worka oponowego na tym poziomie zwężone do 7mm w wy. strzałkowym. Tylna centralna przepuklina krążka międzykręgowego L5/S1 o wym. ap 6mm uciska worek oponowy. Wymiar strzałkowy światła worka oponowego na tym poziomie wynosi 11mm. pozostałe krążki międzykręgowe lędźwiowe o prawidłowym obrazie. Kręgi lędźwiowe bez widocznych zmian. Nie stwierdza się ogniskowych zmian patologicznych w obrębie stożka rdzenia i worka oponowego w badanym odcinku.
Witam. Pytanie "co to oznacza" - dokładnie to co napisane. Jeśli pytanie dotyczy interpretacji klinicznej czyli co to oznacza dla syna ... można stwierdzić wyłącznie po powiązaniu tego wyniku z wywiadem i oceną stanu Chorego. Badanie nawet rezonansem nie jest wyrocznią, a jedynie "badaniem dodatkowym" i do tego obarczonym nawet 30-40% błędem wyniku. Sugeryję wizytę w profesjonalnym gabinecie aby zweryfikować badanie. pozdrawiam.

Szanowny Rodzicu Pacjenta,
to co zostało załączone powyżej świadczy o tym, że Syn zniszczył sobie krążki międzykręgowe. Na pytanie dlaczego tak się stało (natura programuje wytrzymałość dysku na ok. 100 lat), i co z tym robić powinien odpowiedzieć lekarz. Najwłaściwszą osobą wydaje mi się być neurochirurg operujący kręgosłupy.
dr Andrzej Żytkowski
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić ortopeda lub neurochirurg.
Syn ma dużą przepuklinę/dyskopatię leczenie należy ustalić w zależności od objawów klinicznych i na podstawie badania MRI, sam opis to za mało.
Dobry wieczór.
Z tego opisu wynika, że syn ma duże zmiany dyskopatyczne i; zwyrodnieniowe kręgołupa. Wymaga bardzo pilnej konsultacji neurologicznej/neurochirurgicznej z oceną (obejrzeniem) MRI i ustaleniem dalszego postępowania (wszystko uzależnione od objawów, jakie prezentuje).
Życzę zdrowia
Łukasz Jasek