Co się ze mną dzieje? Trudności w relacjach, DDA/DDD

30 odpowiedzi
Witam serdecznie,

A więc od dłuższego czasu zmagam się z lękiem w kontakcie z druga osobą. Mam głęboko utrwalone złe wzorce, wyniesione z domu.

Boje się być z kobietami a jednocześnie bardzo chce. Mam agresywne zachowania i zawsze je miałem – takie destrukcyjne. Kiedyś wybuchałem niepochamowanym gniewem czym zrażałem do siebie ludzi.

W dodatku byłem też kozłem ofiarnym, ofiarą agresji. Po kilku miesiąchac terapii (wpierw po al.;koholowej, gdzie wyszło, że nie mam z tym problemów, a problem mam z kontaktami z innymi ludźmi), następnie po terapii lękowej, gdzie trafiłem do grupy DDD.

Wiem, że to jest sednem, że nie potrafię nazywać swoich emocji. Potrzebuję osoby, który pomoże mi to zrozumieć co się ze mną dzieje. Jestem w stanie zainwestować wszystkie swoje środki (pieniądze, czas) w terapię, tylko muszę wiedzieć w JAKĄ. Dodam, że wszystkie moje związki się rozpadają, i rozpadł się kolejny, a przyczyną było własnie to, że zwyzywałem swoją partnerkę, ale to była tylko jakby końcówka - przyczyna musiałabyć inna, frustracja, gniew, brak asertuywności. Potrzebuję odpowiedzieć sobie na pytania co jest ze mną nie tak i nauczyć się kontrolować gniew oraz tworzyć satysfakcjonujące związki oraz popracować nad moim lękiem i chyba (depresją). Proszę o pomoc..
Proponuję spotkanie i na tej podstawie określimy formę terapii oraz Pana problemy którymi warto się zająć. Niestety na podstawie Pańskiego opisu, mimo iż jest wnikliwy trudno powiedzieć coś więcej.
Ma Pan do wyboru dwie placówki na Bemowie i Śródmieściu.
Pozdrawiam Aneta Jóźwik

Witam serdecznie, trudności w relacjach, bardzo często związane są z różnego typu dysfunkcjami, jakich doświadczyło się w dzieciństwie. Wszystko zależy, jaki wcześniejsza terapia zakłada cel? Jak najbardziej polecam przyjrzeć się tym dysfunkcjom w relacjach z ludźmi. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam serdecznie
Dzień dobry, wszystkie zagadnienia problemowe które Pan porusza są jak najbardziej dobrymi celami na terapię indywidualną w nurcie poznawczo-behawioralnym. Myślę, że Pana motywacja i gotowość do pracy są ogromnym zasobem. Proszę znaleźć terapeutę, który najbardziej Panu odpowiada i umówić się na spotkanie. Życzę wytrwałości. K.P.
Witam, z tego co Pan pisze konieczna wydaje się pomoc doświadczonego terapeuty. Może terapia ericksonowska, Gestalt, albo Terapia Stanów Ego. Za tymi ujęciami przemawia to, że opierają się na pracy z emocjami, dają możliwość wprowadzenia doświadczeń korektywnych oraz to, że względnie szybko pacjent odczuwa efekt. Pozdrawiam serdecznie. - Dagna Ślepowrońska
Witam,
Jak zrozumiałam z Pana listu, posiada Pan już wiedzę na temat natury i przyczyn swoich trudności. Główny problem dotyczy Pana funkcjonowania emocjonalnego – uświadamiania sobie przeżywanych uczuć i wyrażania ich w sposób konstruktywny, który będzie Pana zbliżał do realizacji Pana celów – np.: stworzenie i utrzymanie związku, doświadczenie bliskości i miłości- a nie torpedował je jak dotychczas. W tym obszarze leczeniem z wyboru rzeczywiście jest psychoterapia, ale nie poszukiwałabym jakiejś jej konkretnej formy, lecz profesjonalnego psychoterapeuty, który ma przygotowanie do pracy z różnymi trudnościami natury psychicznej. Profesjonalny to taki, który ukończył całościowe, co najmniej 4-letnie szkolenie z zakresu psychoterapii /co w żadnym wypadku nie jest tożsama z ukończeniem studiów psychologicznych/, przeszedł terapię własną i poddaje swoją pracę suprewizji. O to warto pytać, szukając psychoterapeuty. W terapii głównym czynnikiem leczącym nie są wymyślne techniki, lecz relacja terapeutyczna, czyli rodzaj kontaktu między terapeutą i pacjentem oraz przymierze terapeutyczne, czyli poczucie posiadania wspólnego celu, jakim jest poprawa życia pacjenta. Ważne, żeby znalazł Pan psychoterapeutę, z którym w kontakcie będzie się Pan dobrze czuł i któremu Pan zaufa. Ma Pan trudność w relacjach, więc relacja terapeutyczna może stać się pierwszym korektywnym doświadczeniem, w którym będzie się Pan uczył, jak tworzyć relację z drugim człowiekiem.
Życzę powodzenia,
Magdalena Muszyńska
Dzień dobry,
Rozumiem, że obecny stan powoduje, że Pan cierpi i czuje się wyobcowany w kontaktach społecznych. Dobrze Pan zrobił, że już poczynił Pan pewne kroki w kierunku zmiany (poprzednie terapie). Polecam, by udał się Pan do psychoterapeuty, który po dokładnym zebraniu wywiadu i zbadaniu kontekstów Pana problemów dobierze dla Pana optymalny sposób pomocy. Jeśli miał Pan trudne dzieciństwo (dom, w którym był alkohol i przemoc), to nie ma się co dziwić, że przenosi Pan te destrukcyjne wzorce zachowań na swoje relacje z innymi. Tak nie musi być. Warto zacząć od pracy nad kontrolowaniem impulsów- w tym celu może Pan zgłosić się do specjalisty, który pracuje w nurcie terapii poznawczo- behawioralnej. Kiedy nauczy się Pan kontrolować wybuchy gniewu, mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach- będzie panu łatwiej nawiązywać satysfakcjonujące relacje interpersonalne. Daleka jestem od stawiania diagnozy, ale jeśli te problemy trwają od lat, to najprawdopodobniej ma Pan zaburzenia osobowości, co oznacza, że zmiana jest możliwa, ponieważ pewne cechy osobowości da się zniwelować, ale to wymaga czasu i wysiłku z Pana strony. Oczywiście pamiętać należy również, że zaburzenia zachowania i emocji (np. wybuchy gniewu, zachowania agresywne) mogą pojawiać się na skutek zażywania substancji psychoaktywnych: alkohol, narkotyki, leki, hormony (np. testosteron). Podaje Pan, że zgłosił się Pan do terapeuty uzależnień, co dla mnie jest sygnałem, że niepokoił się Pan, czy aby nie spożywa szkodliwych ilości alkoholu.Brak informacji o innych używkach- nawet spożywaniu dużych ilości kofeiny, czy nikotyny. Nie podaje Pan informacji o swoim stanie zdrowia somatycznego: uszkodzenia OUN, zaburzenia endokrynologiczne, przebyte zabiegi/ operacje, a to są również bardzo ważne kwestie. Polecam zgłosić się do specjalisty, ponieważ tutaj nie rozwiąże Pan swojeg problemu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia- Paulina Dąbrowska
Dzień dobry. Zapraszam Pana na konsultację diagnostyczną. Wtedy będę mogła Panu wskazać rodzaj pracy lub specjalistę, który mógłby pracować z Panem. Pozdrawiam.
Dzień dobry, warto rozpocząć od terapii poznawczo-behawioralnej, która pomoże Panu wytrenować adekwatne sposoby radzenia sobie z gniewem. Następnie rozważyłabym terapię indywidualną w nurcie Gestalt, która powinna Panu ułatwić rozpoznawanie swoich emocji na wczesnym etapie i adekwatne ich wyrażanie. Po jakimś czasie, w porozumieniu z terapeutą indywidualnym, proszę przemyśleć równoległe podjęcie terapii grupowej w formie treningu interpersonalnego. Pozdrawiam Pana serdecznie. Katarzyna Zalewska
Witam, proszę skorzystać z rozmowy z psychologiem np. Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (w Warszawie, Centrum "CTSR, ul. Wyględowska 4/30), która . Wiele włożył Pan wysiłku w pracę nad sobą, poznanie siebie. Ważne zadać sobie pytanie co chciałby Pan zmienić, stopniowo stawiając sobie kolejne cele, jak to zrobić. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Z tego co Pan pisze wynika, że bardzo dobrze zdaje Pan sobie sprawę ze swoich trudności. To ważne w kontekście podjęcia terapii. To jedyna forma wsparcia, dzięki której może Pan uporać się z agresją, emocjami i relacjami. Sugeruję aby poszukać terapeuty w miejscu swojego zamieszkania, polecam nurt poznawczo-behawiorlany. Jest to terapia, która potrafi przynosić dość szybkie efekty a bazuje na kontroli myślenia a tym samym emocji i zachowań. Ważne, żeby rozpoczął Pan spotkania z terapeutą jak najszybciej, póki jest motywacja z Pana strony.

Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie!
Zachęcam do skonsultowania Pana wątpliwości dotyczących zachowania z psychologiem/terapeutą. Polecam terapię behawioralno-poznawczą. Moim zdaniem taka terapia przynosi najlepsze rezultaty. Życzę powodzenia w pracy nad sobą! Pozdrawiam! Milena Wyszyńska
Dzień dobry. Jeśli chodzi o terapię DDD, to jest to syndrom podobny do DDA, a więc można udać się na terapię do ośrodka leczenia uzależnień, bo oni zwykle mają grupy dla osób DDA. Można szukać psychoterapeuty, który ukończył Szkołę Terapii DDA. Uważam jednak, że takie problemy, jakie Pan ma (a więc głównie w kontakcie z ludźmi), nadają się równie dobrze na terapię psychodynamiczną. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Natalia Słowik
Dzień dobry powinien zgłosić się Pan na terapię w nurcie psychodynamicznym. Ten rodzaj terapii pozwoli na uzyskanie wglądu w konflikty wewnętrzne oraz nieświadome przyczyny własnych reakcji, trudności i postępowania. Pozdrawiam
Dzień dobry! Nie wiem z jakich form terapii korzystał Pan wcześniej, ale ze swojej strony proponowałbym Panu terapię poznawczo - behawiorlaną w połączeniu z terapią schematów - pewnie oczywiście, dlatego że sama tak pracuje :) Terapia polega na znalezieniu źródeł aktualnych trudności, które przejawiają się pod postacią destrukcyjnych schematów osobistych. Schemat to wzorzec składający się ze wspomnień, emocji, przekonań oraz doznań cielesnych dotyczy osoby i je relacji. Praca terapeutyczna obejmuje min. pracę z myślami i przekonaniami, emocjami (nauka ich wyrażania), ćwiczenia wyobrażeniowe i doświadczeniowe, planowanie zmian w zachowaniu. To oczywiście w dużym skrócie. Najważniejsze żeby sposób prowadzenia terapii i osoba terapeuty Panu odpowiadały. Pozdrawiam :)
Zapraszam Pana na konsultację. Mam 15-letnie doświadczenie w pracy z osobami z syndromem DDD czy borykającymi się z problemem złości czy lękiem.
pozdrawiam serdecznie
ajkczaja&gmail.com
Agata Czaja-Michaud
Szanowny Panie, problemy w funkcjonowaniu w relacji leczy się przez relację korektywną w terapii. Oznacza to, żę potrzebuje Pan długoterminowej (mam na myśli około 2 lat) psychoterapii. Myślę, że odpowiednia w Pana przypadku bedzie praca w nurcie psychodynamicznym. Proszę poszukać sobie psychoterapeuty/psychoterapeutki, któremu/której będzie Pan skłonny zaufać. Powodzenia!
Dzień dobry, dobrze, że szuka Pan dla siebie odpowiedniego wsparcia. Proszę wyszukując terapeutę na portalu spróbować zawęzić poszukiwania wpisując hasło "ddd" oraz miasto Warszawa. W ten sposób zwiększy Pan prawdopodobieństwo znalezienia osoby posiadającej doświadczenie w pracy z osobami z Pana trudnością. Niestety osobiście nie mam możliwości polecenia Panu nikogo z Pana okolic. Pozdrawaim serdecznie
Dzień dobry,

zacznę od tego, że wskazuje Pan konkretne obszary, nad którymi chce pracować. Warto teraz spotkać się z psychologiem i porozmawiać, i wyznaczyć konkretne cele do działania, w których realizacji terapeuta może pomóc.

Pozdrawiam
Karol Piasecki
Witam,
Jest Pan bardzo świadomy swoich problmeów w relacji i swoich zachowań, które, jak Pan pisze, działają niszcząco na związek. W Pana przypadku myślę, że dobrze by się sprawdziła terapia prowadzona w nurcie psychodynamicznym, do potwierdzenia oczywiście w trakcie pierwszej konsultacji. Nie zajmuję się osobiście pracą z doroslymi tylo z dziećmi, ale jesli będzie Pan szukał ośrodka, czy indywidualnego terapeuty, proszę zwrócić uwagę na posiadane uprawnienia, zapytać o superwizję (czy dany psychoterpaeuta jest pod nadzorem superwizyjnym), powinny być też ustalone z góry warunki spotkań. Osobiście, jesli mogę, i jesli Pan jeszcze nikogo nie znalazł, polecić spróbowac w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ośrodka Zdrowia Psychicznego i Problemów Rodzinnych Synapsis albo w Laboratorium Psychoedukacji. Pozdrawiam i życzę powodzenia
Wydaje mi się, że najbardziej odpowiednią dla przedstawionych przez Pana kłopotów będzie terapia psychodynamiczna. Pozdrawiam.
Szanowny Panie,

z tego co Pan pisze wynika, że ma Pan trudności z nawiązywaniem bliskich i trwałych relacji z ludźmi, w tym z kobietami. Chciałby Pan podjąć terapię, ale nie wie Pan jaki rodzaj psychoterapii wybrać. Tym co ma pierwszorzędne znaczenie w psychoterapii, tym co leczy jest relacja pomiędzy terapeutą i pacjentem. Szczególnie w przypadku trudności w nawiązywaniu bliskich relacji, które zazwyczaj wiążą się ze złymi doświadczeniami z przeszłości relacja z terapeutą może być calkowicie nowym doświadczeniem. Pacjent w relacji z terapeutą może doświadczyć akceptacji, zrozumienia, poczucia bezpieczeństwa, szczerości, bywa że po raz pierwszy w życiu. W psychoterapii nazywa się to korekcyjnym doświadczeniem emocjonalnym i otwiera drogę do zmiany w codziennym życiu. Może Pan w relacji z terapeutą nauczyć się być blisko z drugą osobą i w bezpiecznych warunkach zobaczyć co w Pana zachowaniu, emocjach pojawiających sie w tej relacji (a więc zapewne także w innych relacjach) wymaga przepracowania. Dlatego najważniejsza jest nie szkoła terapeutyczna, ale osoba terapeuty - w wyborze warto brać pod uwagę kwalifikacje, ale też po prostu umówić się na wizytę i sprawdzić czy na ludzkim poziomie terapeuta i jego sposób bycia i pracy Panu odpowiadają. Jeśli znajdzie Pan takiego terapeutę warto się go trzymać nawet wtedy, a zwłaszcza wtedy gdy pojawią się w terapii trudniejsze i bardziej bolesne momenty. Jeśli natomiast już na początku będzie Pan czuł, że nie jest to właściwa osoba to proszę nie tracić wiary tylko umówić się z innym terapeutą.
Jeśli chodzi o formę terapii to na Pana miejscu wybrałabym, przynajmniej na razie, terapię indywidualną a nie grupową, z dwóch powodów: po pierwsze ze względu na możliwość nawiązania głębszej relacji z terapeutą, a po drugie dlatego, że w terapii indywidualnej będzie Pan odczuwał mniej lęku niż w grupie.
Dzień dobry,

dziękuję za zaufanie. Wyobrażam sobie, jak musi być Panu trudno i jestem pełna uznania za determinację, którą ma Pan w sobie, aby szukać rozwiązania swoich trudności. Z pewnością problem wymaga wielospecjalistycznego podejścia. Jednym z nich może być udział w terapii poznawczo-behawioralnej, treningi antystresowe czy treningi inteligencji emocjonalnej. Zapraszam na moją stronę. Serdecznie pozdrawiam. Agnieszka Jaślikowska-Nowak
Terapia Dialektyczno-Behawioralna to spójny i jasny protokół postępowania z osobami, szukającymi pomocy psychologicznej, które mają wiele problemów jednocześnie. Pomoc pacjentom zdobyć nowe umiejętności;DBT to pomoc w motywacji, by stosować umiejętności nabyte w terapii; pomoc w zgeneralizowaniu tych umiejętności na codzienne życie.
Myślę, że przy tego typu trudnościach z jakimi zmaga się Pan, forma tego typu terapii godna jest polecenia.
Dzień dobry.
Gratuluję samoświadomości i chęci zmiany własnego zachowania. Polecam pracę w nurcie Krótkoterminowej Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach lub w nurcie Gestalt.
Z wyrazami szacunku
Anna Arciuch
Dzień dobry, opisywane stany z jakimi sie Pan zmaga bez watpienia wymagaja interwencji psychologa/psychoterapeuty. Pracuje w podejsciu psychoanalitycznym (wiecej informacji może Pan znaleźć na mojej stronie internetowej) jednak psychoterapia powinna być dopasowana indywidualnie do Pana stanu i mozliwości, nie ma jednego modelu pracy odpowiedniego dla kazdego pacjenta dlatego najlepiej skorzystac z konsultacji, w trakcie ktorej bedzie mozliwe określić to z czym Pan się zmaga i dobrać leczenie.
Po rozmowie z terapeutą DDD, z pewnością upewni się Pan czy to odpowiedni kierunek. Plusem terapii grupowej jest możliwość pracy nad sobą w kontekście społecznym, grupowym. Drugą opcją jest psychoterapia indywidualna. Obie formy terapii powinny być przydatne.
Szanowny Panie, polecam terapię poznawczo - behawioralną i terapię schematu. Można takiego terapeutę znaleźć on-line. Terapia poznawczo behawioralna pokaże Panu - przekonania kluczowe, strategie postępowania i pomoże je zmienić. Natomiast terapia schematu - pokaże, jakie ma Pan w sobie stałe i zmienne postawy destrukcyjne, skąd się wzięły i jak je ponaprawiać. Pomoże też poprawić relacje w związku. Życzę powodzenia. Pozdrawiam
Maria Imbierowicz
Dzień dobry Panu. Z treści Pana pytania wynika, że wstępną świadomość procesu powstawania wybuchów gniewu, Pan już posiada. Jest tak jak Pan pisze, tłumione emocje nie ginął, jedynie ich ekspresja jest odroczona. Umiejętność wyrażania emocji, oraz rozmowy o tym co czuję, jest podstawową umiejętnością związkową, bez niej nie uda się żadna relacja lub będzie ona nie satysfakcjonująca. Praca nad lękiem przed kontaktem z innymi osobami, połączona z zachowaniami agresywnymi jest ściśle związana z DDA oraz byciem ofiarą przemocy rodzinnej, to jest kolejny obszar do pracy i być może najważniejszy. Zapraszam na wizytę.

Pozdrawiam
Psycholog
Adrian Szafrański
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
dużo trudnych sytuacji za Panem, ale też dużo pacy i determinacji, żeby zmienić swoje życie. Umiejętność rozpoznawania własnych emocji, nazywania ich, ale przede wszystkim kontrola ich wyrażania, pozwala lepiej funkcjonować i tworzyć dobre relacje z innymi ludźmi; wtedy emocje są naszymi sprzymierzeńcami. Jedną z najbardziej skutecznych terapii może być w tym przypadku terapia poznawczo-behawioralna, w szczególności Racjonalna Terapia Zachowania, gdzie pacjent pracuje nad zmianą swojego sposobu myślenia, na takie, które redukuję lęk czy agresję. Dobrze wykorzystana terapia, najlepiej indywidualna, z czasem pozwoli Panu na kontrolę własnych emocji i kontrolę swojego zachowania. Życzę dobrego wyboru specjalisty i wytrwałości w dążeniu do celu, żeby to Pan rządził swoimi emocjami, nie one Panem, a na pewno relacje z innymi będą lepsze i korzystniejsze dla Pana.
Pozdrawiam serdecznie.
Szanowny Panie
niezależnie od tego w jakim nurcie będzie prowadzona Pana psychoterapia, najważniejsza jest Pana własna motywacja do zmiany swojego zachowania. Wnioskuję z Pana listu, że tę motywację Pan posiada. Ważna też jest relacja jaka stworzy się pomiędzy Panem a psychoterapeutą, dlatego proszę się nie zniechęcać jeśli początkowo trafi Pan na psychologa, który w jakiś sposób nie będzie Panu pasować. Warto wtedy szukać do skutku. Powodzenia. Z poważaniem Adrianna Stawarz