Co robić, żeby uniknąć zawału?

4 odpowiedzi
W mojej rodzinie zdarzały się choroby serca. Wiem, że dziadek zmarł na zawał. Ja sam prowadzę dość nieregularny i stresujący tryb życia. Zastanawiam się, co mogę zrobić, aby wzmocnić swój układ krążenia? Nie palę i dość rzadko sięgam po alkohol. Wiem, że ważny jest ruch, ale nie mam czasu i sił, aby ćwiczyć regularnie. Czy mogę zrobić coś jeszcze? Jak zadbać o serce?
Dzień dobry. Proszę stosować dietę DASH lub śródziemnomorską, stosować się do zasad nowej piramidy żywieniowej opublikowanej na stronie Instytutu Żywności i Żywienia oraz pomimo wszystko znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną -co najmniej 30-45 minut dziennie, co najmniej 3-5 razy w tygodniu. Oznaczyć poziom glukozy we krwi i lipidogram. W razie nieprawidłowości zgłosić się do lekarza.
Piotr Salomon

Dieta z ograniczeniem cukrów prostych i tłuszczy zwierzęcych, a szczególne wykluczenie z diety tłuszczy nienasyconych trans. Regularny umiarkowany wysiłek fizyczny (5 x w tygodniu po przynajmniej 30 min). Brak otyłości - obwód pasa u mężczyzn <94 cm a u kobiet <82 cm. Zakaz palenia papierosów. Alkohol raczej sporadycznie i jednorazowo nie więcej niż 1 kieliszek, a przy podwyższonych triglicerydach całkowity zakaz.
Niestety prowadzenie tzw zdrowego trybu życia nie gwarantuje uniknięcia chorób , w tym zawału mięśnia sercowego. Stan naszego zdrowia jest wypadkową prowadzonego styku życia, genów odziedziczonych po rodzicach oraz wpływu środowiska. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne i badania okresowe. Pacjenci decydując sami o tym które badania robić często wybierają te niewłaściwe , tracą czas i pieniądze, utwierdzają się w błędnym przekonaniu że coś dla siebie zrobili. Najlepiej jeśli panel badań profilaktycznych( zarówno badań krwi jak i badań dodatkowych) ustali lekarz po zbadaniu chorego i zebraniu wywiadu. Zachęcam do takiej formy leczenia się!!
Szanowny Panie, w unikaniu zawału serca nie chodzi tyle o "wzmocnienie" układu krążenia, co o zmniejszenie ryzyka zawału. Niestety, nie znamy sposobu, który by na 100% wyeliminował zagrożenie zawałem serca. Wiemy natomiast, że są pewne stany, okoliczności, nawyki, które zwiększają ryzyko zachorowania na zawał - nazywamy je czynnikami ryzyka. Klasyczne, najsilniejsze czynniki ryzyka to palenie tytoniu, podwyższone stężenie cholesterolu (zwłaszcza cholesterolu LDL czyli tzw. "złego cholesterolu"), nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, występowanie zawału serca w rodzinie (zwłaszcza w młodym wieku) i tzw. siedzący tryb życia. Żeby zmniejszyć swoje ryzyko, należy eliminować lub przynajmniej zmniejszać te wszystkie czynniki ryzyka, na które ma się wpływ. W Pańskiej sytuacji, skoro w rodzinie były zachorowania na zawał serca, Pańskie ryzyko jest większe niż u przeciętnego człowieka (oczywiście zależy to także od tego, czy Pański dziadek zachorował w 80. roku życia, czy np. ok. 40). Na genetykę póki co nie mamy wpływu - tym bardziej powinien Pan zwalczać wszystkie inne występujące u Pana czynniki ryzyka. Najpierw należy oczywiście ustalić, jakie czynniki występują konkretnie u Pana i w jakim nasileniu - to najlepiej zrobi wspólnie z Panem lekarz na wizycie. Na pewno powinien Pan regularnie uprawiać jakiś aerobowy sport, dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, o prawidłowe ciśnienie krwi, jak najniższe stężenie cholesterolu LDL - poprzez sport i odpowiednią dietę, tzw. dietę niskocholesterolową (w skrócie - trzeba unikać pokarmów zawierających tłuszcze zwierzęce, czyli mięsa wieprzowego, innych gatunków mięsa z widocznym tłuszczem, masła, śmietany, żółtego sera, za to jeść np. ryby, owoce i warzywa). Dokładne zalecenia, dostosowane konkretnie do Pańskiego przypadku, będzie mógł Panu wydać lekarz po analizie tzw. indywidualnego profilu ryzyka.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.