Co może być przyczyną słabej sprawności narządów artykulacji oraz brak pionizacji i wiotkość języka

5 odpowiedzi
Co może być przyczyną słabej sprawności narządów artykulacji oraz brak pionizacji i wiotkość języka u 4,5 z opóżnionym rozwojem mowy oraz zaburzeniami SI ?
Dzień dobry, na te pytania terapeuta jest w stanie odpowiedzieć TYLKO, JEŚLI spotka się z pacjentem i przeprowadzi diagnozę stanu mowy, artykulacji sprawności mięśniowej w obrębie artykulatorów.
Poniżej podaję kilka przykładowych przyczyn, natomiast proszę pamiętać, że to jedynie przykłady. Należy udać się z pacjentem do logopedy, który wykona diagnozę. Przyczyny przytoczonych objawów mogą być bardzo różne np. osłabione napięcie mięśniowe, długotrwałe używanie smoczka, przyjmowanie pokarmów o konsystencji papek. Opóźniony rozwój mowy może być spowodowany m. in. zaburzeniami słuchu, obniżeniem sprawności artykulatorów, niewystarczającą stymulacją językową i wieloma innymi czynnikami. Proszę nie odbierać powyższej odpowiedzi jako diagnozy, to jedynie przykładowe przyczyny zaburzeń wymienionych w pytaniu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, warto podkreślić,że opóźniony rozwój mowy, oprócz wielu różnych przyczyn,zawsze niesie w sobie wtórny deficyt, jakim jest obniżenie sprawności artykulatorów ze względu na ograniczone używanie mowy.Stąd tak ważne jest,podjęcie stymulacji rozwoju komunikacji werbalnej, jak najwcześniej, co pozwala zminimalizować ww.skutki.Pozdrawiam.
Dzień dobry!
Na tak postawione pytanie nie da się do końca rzetelnie odpowiedzieć nie widząc pacjenta. Tego typu deficyty mogą wynikać z osłabionego napięcia mięśni artykulacyjnych oraz słabego napięcia mięśniowego w samym języku. Opóźniony rozwój mowy czynnej , często też współtowarzyszy wyżej wspomnianym deficytom. Proszę udać się do specjalisty, który diagnozuje takie dzieci. Dużą poprawę można uzyskać min, po zastosowaniu terapii manualnych, jak również elektrostymulacji języka. Pozdrawiam ! Tomasz Bobrowski neurologopeda
Dzień dobry. Z uwagi na brak większej ilości danych oraz badania pacjenta można jedynie domniemać, że napięcie mięśniowe w zakresie całej sylwetki może być obniżone, może być również zakłócona lub zaburzona praksja w sferze orofacjalnej z obniżonym napięciem mięśni artykulacyjnych. Trzeba udać się do neurologopedy, najlepiej jednocześnie terapeuty SI lub neurologopedy orientujacego się w tematyce zaburzeń przetwarzania sensorycznego.

Pozdrawiam
Karolina Modzelewska
Dzień dobry, opisywane trudności związane z obniżoną sprawnością narządów artykulacyjnych, w tym problem z pionizacją języka mogą mieć wiele przyczyn, np. zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, długie ssanie smoczka, trudności w zakresie gryzienia i żucia, oddychanie przez usta i związana z tym nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka, obniżone napięcie mięśniowe, nadwrażliwość oralną. Wymienione wyżej przyczyny mogą ze sobą współwystępować. Łączą się także z zaburzeniami SI. Najlepiej udać się do neurologopedy, który jest jednocześnie terapeutą SI. Pozdrawiam serdecznie, Sylwia Filipczak

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.