Co jeść aby skutecznie przytyć?

1 odpowiedzi
Nie mogę przytyć. Jem dość dużo i różnorodnie, a mimo to waga stoi w miejscu 52 kg/168 cm. A w moim wieku, 43 lata, wolałabym być nieco bardziej ogładzona. Co jeść?
Cześć :)
Miło mi bardzo,że do mnie napisałaś.
Warto zacząć od przeanalizowania trochę dokładniej tego co jesz,ilośc posiłków,rodzaj produktów,być może jest zbyt niska kalorycznośc posiłków.W tym celu nalezy zapisywać posiłki przez minimum tydzień,żeby mieć pogląd jaki mamy sposób odżywiania.Mogę wykonać taką analizę,jeśli przeslesz mi taki wypełniony harmonogram posiłków.Pytanie czy na coś chorujesz? Nietolerancje pokarmowe? Jeśli nie masz problemów z tarczycą ( nadczynność) to łatwiej będzie CI przytyć. Biorąc pod uwagę Twój wzrost,wiek i wagę dzienne spożycie kalorii powinno być na poziome 2300 kcal. Jeśli chcesz przytyć należy zwiększyć kaloryczność o min. 500 kcal.,aby w zdrowym tempie zwiększyć wagę. Warto w dietę włączyć zdrowe węglowodany typu: kasze, płatki owsiane,gryczane,jęczmienne,orzechy,pestki dyni lub słonecznika, siemię lniane,suszone owoce,miód,gorzka czekolada,to są produkty,które w małych ilościach mają sporo kalorii,ale również są bardzo odżywcze.Można dodatkowo spożywać 1 łyżkę oleju lnianego /dziennie,dostarcza zdrowych kwasów omega3,działają przeciwzapalnie i regulują pracę hormonów.Ważne,aby dieta była urozmaicona i zawierała odpowiednią ilość węglowodanów,tłuszczu i białka.Istotne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody dziennie( 1l - 1,5l) i czy nie ma w diecie niedoborów składników mineralnych ( np. żelaza,cynku,wit.z gr. B i witaminy D) Można zrobić morfologię i sprawdzić poziom żelaza,a jeśli chodzi o wit.D to bardzo często w okresie zimowym występują niedobory i warto zażywać w tabletkach np. Vigantoletten 1000(lek,który jest dostępny bez recepty-jeśli nie ma przeciwskazań) Problem jest złożony,ale można zacząć od wprowadzenia wysokokalorycznych produktów w codziennej diecie,a jeśli nie będzie efektu,zrobić diagnostykę w tym zakresie.
Pozdrawiam :)