Cierpię na natrętne myśli od długiego czasu. Pamiętam, że w okresie zanim podjąłem leczenie byłem bardzo agresywny. Za krzyki czy stukanie ojciec mnie karał cieleśnie(nie tylko pasem ,ale czasem nawet rurą od odkurzacza).Poniekąd go rozumiem, przecież moje objawy ZOK były nie do zniesienia nie tylko dla najbliższych, ale również dla sąsiadów. Raz nawet doszło do takiej sytuacji, że gdy ojciec chciał mnie uderzyć ja kolnąłem go zamkniętym długopisem w oko. Doznał opuchlizny od tego, która na szczęście po tygodniu przeszła. Oprócz tego niszczyłem sprzęty w domu np.telewizor czy monitor. To nie byłem ja, tylko bardzo nasilone stadium choroby.Potem wylądowałem w psychiatryku w Lublinie. Przeprosiłem już ojca, powiedział, że mi wybacza, bo wie że to choroba, a nie ja.Nawet się z tego wszystkiego wyspowiadałem.
Mam kilka pytań:
1.Czy wyrzuty sumienia wobec ojca mogą objawiać się poprzez natrętne negatywne myśli?
2.Czasem jestem agresywny wobec ojca(np. nie znoszę, gdy mlaska).Czy moja agresja wobec ojca jest pochodną tego, że on też mnie kiedyś karał, bądź moich wyrzutów sumienia, że też go krzywdziłem? Chciałbym wiedzieć z czego to wynika.
3. Czy rozrachunek z trudną przeszłością będzie miał wpływ na wyciszenie natrętnych myśli?

Pozdrawiam serdecznie
mgr Małgorzata Mróz
mgr Małgorzata Mróz
Psychoterapeuta, Dietetyk
Katowice
Witam. Zadał Pan kilka ważnych pytań, jednak uważam, że tutaj nie sposób na nie odpowiedzieć na podstawie krótkiego opisu. Można jedynie snuć teorie na ten temat. Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii, poza prywatnym gabinetem może Pan z niej skorzystać także w ramach NFZ, potrzebne będzie jedynie skierowanie od lekarza i prawdopodobnie trzeba będzie poczekać w kolejce na zwolnienie się miejsca i termin. Miałby Pan możliwość poszukać odpowiedzi na nurtujące Pana pytania, zająć się problemem ZOK, ale też poszukać w sobie zasobów do radzenia sobie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

dr Patrycja Cyganik-Jóźków
dr Patrycja Cyganik-Jóźków
Terapeuta, Psycholog, Psychoterapeuta
Szczawno-Zdrój
Witam, opisywana w kilku zdaniach przez Pana sytuacja nie zobrazuje całokształtu "problemu". Dywagacje na temat "co by było gdyby", niczego nie zmienią. Zachęcam do skorzystania z Psychoterapii, która umożliwi uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania.
Pozdrawiam

Specjaliści w zakresie leczenia: nerwica natręctw

Justyna Kinczyk

Justyna Kinczyk

Psycholog

Bytom

Małgorzata Polewka

Małgorzata Polewka

Psycholog

Kraków

Michał Suchacz

Michał Suchacz

Psychiatra

Żyrardów

Ilona Sojda-Prociak

Ilona Sojda-Prociak

Psycholog, Terapeuta

Kraków

Natalia Czyrko

Natalia Czyrko

Psycholog, Terapeuta

Lubań

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 42 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.