Chrzęstniak mnogi - operacja

8 odpowiedzi
czy mam wyrazić zgodę na zabieg wyłyżeczkowania chrzęstniaka z kości udowej (ok. 10 cm) i pozostawienia jej bez wypełnienia i bez unieruchomienia? Lekarze powołuja się na artykuły opisujace autoregenerację kości przy takich zabiegach. Córka jednak miła już wcześniej usuwanego chrzęstniaka w kości palca wskazującego i miała i przeszczep i gips...
Bez badań obrazowych niewiele mogę powiedzieć. Proponuję skonsultować się jeszcze z dr hab Danielem Kotrychem.

Unieruchamiać USA po zabiegu wylyzeczkowania guza nie trzeba jeśli nie osłabi sie znacząco struktury kostnej zazwyczaj guzy te mieszczą sie w przynasadach. Należy oczywiście odciążać o kulach kończynę kilka tyg. Co do wypełniania przeszczepami sprawa jest kontrowersyjna ale zgodzę sie z lekarzami u których planuje pani zabieg ze nie jest to konieczne. Zależy tez od rozległości i agresji operacji Pozdrawiam
Ciężko się odnieść do pytania, nie widząc badań obrazowych (TK, RTG). Każdy przypadek jest inny i czasami trzeba uzupełnić ubytek w kości.
Witam,
Zaznaczam na początku, że odpowiadam hipotetycznie gdyż nie widzę zdjęć pacjentki.
Nie ma jasnych wytycznych dotyczących stabilizacji kości po wyłyżeczkowaniu chrzęstniaka.
Jeśli korówka nie jest zajęta przez guz i obejmuje tylko jamę szpikową i jest możliwość wyłyżeczkowania z bardzo małego dostępu lub pobrania na badanie hist-pat taka opcja jest jak najbardziej możliwa. Jeśli konieczna jest osteotomia i/lub warstwa korowa jest cienka, to niezbędne jest zespolenie kości..
W paliczkach z racji ich niewielkich rozmiarów i dużych sił działających na stawy w większości stosuję się przeszczepy własne lub preparaty kościozastępcze i profilaktyczną stabilizację.
Wszystko zależuy od wielkości ( 10 cm ) - to dużo . ale również od lokalizacji . względem warstwy korowej kości . Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie i rozwiać Pani dolegliwości . Proponuję zaufać lekarzom kwalifikującym dziecko do operacji
Dziękuję za pytanie.
Trudno jednoznacznie opowiedzieć na to pytanie bez analizy badań obrazowych: rtg, TK. W zależności od lokalizacji guza w kości, jego położenia względem kości korowej i zastosowanej techniki operacyjnej (małoinwazyjnej czy z zastosowaniem szerokiej osteotomii) postępowanie może się różnić.
10 cm średnicy to całkiem spora przestrzeń w kości udowej. Kość udowa jest też kością przenoszącą obciążenie masą ciała. W związku z tym bezpieczniej byłoby wypełnić lożę po chrzęstniaku przeszczepami kostnymi (choć nie zawsze jest to konieczne), aby przyspieszyć proces przebudowy kostnej oraz czasowo unieruchomić kończynę.
z wyrazami szacunku
Paweł Zalita
Dobry Wieczór,
Trudno coś jednoznacznie powiedzieć bez zapoznania się z wynikami badań obrazowych.
Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Opisywana zmiana jest dosyć duża, ale wszystko zależy od umiejscowienia. I jedna i druga metoda jest dozwolona pod warunkiem dobrej kwalifikacji. Ja jestem zwolennikiem uzupełnienia ubytków przeszczepami kostnymi, ale w tym przypadku musiał bym zobaczyć zmianę aby móc doradzić w sprawie leczenia.
W razie chęci zapraszam na wizytę.