Chory ząb a pokrzywka?

6 odpowiedzi
Trzy tygodnie temu miałam ropień koło zęba. Mimo zebrałam antybiotyk, nie dało go się go uratować i parę dni temu został usunięty. Nie dało go się go uratować bo był już osłabiony, a kilka lat temu był leczony kanałowo. Pani stomatolog powiedziała też, że jak będzie bolał mnie ząb obok to też trzeba go wyrwać.Od dłuższego czasu mam pokrzywkę. Po usunięciu zęba pokrzywka się zmniejszyła, a teraz wróciła. Mam wrażenie [mogę się mylić], ze może te uczulenie jest od infekcji w zębie. Może powinnam wyrwać ten drugi ząb,chociaż nie chciałbym. Czy jest to możliwe? Mam też pytanie takie: Chciałbym wybrać na usunięcie kamienia. Ile muszę czekać aż się dziąsło zagoi po usunięciu zęba/
Witam. Źródła pokrzywki raczej szukałabym w antybiotyku,który Pani przyjmowała niż w samej infekcji. Z usuwaniem kamienia proszę poczekać do czasu kiedy rana zasklepi się ( ok. 2-3 tygodni po usunięciu zęba).

Dzień dobry. Pokrzywka może mieć różną etiologię, zazwyczaj jest jednak objawem reakcji uczuleniowej. Nie znam wszystkich szczegółów, być może należałoby sprawdzić, czy antybiotyk został dobrze dobrany. Jeżeli pokrzywka utrzymuje się od dłuższego czasu, sugeruję wizytę u dermatologa, być może jest ona niezależna od kwestii zębowej i należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Co do kwestii zębowej, jeżeli ząb boli, to należy rozpatrzyć po pierwsze leczenie zachowawcze, dopiero w ostateczności jego usunięcie. Usunięcie kamienia sugeruję wykonać po wstępnym wygojeniu rany poekstrakcyjnej, żeby nie doszło do zakażenia zębodołu (zazwyczaj jest to kilka dni, zależnie od gojenia). Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Trochę ciężko udzielać rzeczowej odpowiedzi nie widząc stanu miejscowego, więc proponowałbym pokazać się w gabinecie ;) Chyba, że pani już była, bowiem jak widzę pytanie jest z 3 marca a dzisiaj już mamy 13. Temat pokrzywki jest dosyć szeroki, ale osobiście uważam, że miała pani po prostu afty. Powstają one głównie przy uszkodzeniu śluzówki, a trzeba brać takową możliwość przy usuwaniu. Co do usunięcia kamienia to wolałbym zobaczyć jak wygląda zębodół. Pozdrawiam
Nie wykluczone że stan zapalny może nasilać alergię,jeśli nie da się już zęba leczyć to proszę go usunąć,pozdrawiam
Witam!
Każde leczenie stomatologiczne powinno prowadzić do tzw. sanacji jamy ustnej. Jest to wyleczenie wszelkich stanów zapalnych od leczenia chirurgicznego, poprzez leczenie zapaleń przyzębia, czyli wdrożenia leczenia periodontologicznego ( tu można wskazać usunięcie kamienia i osadów nazębnych ), leczenie zachowawcze, endodontyczne ( likwidacja stanów zapalnych w kanałach oraz zębinie, tzw. leczenie kanałowe ) oraz leczenie protetyczne. Jama ustna powinna być oczyszczona z wszelkich stanów zapalnych oraz należy przywrócić jej wszelkie funkcje wydolności narządu żucia. Temat jest rozległy. Można to określić rehabilitacją narządu żucia wraz z przywróceniem należytego położenia głowy żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym.
Dopełnieniem zabiegów przywracających pełną wydolność narządu żucia, nie zapominając oczywiście o estetyce jest zmiana patologicznych nawyków higienicznych pacjenta, likwidacja ich nieprawidłowości w celu zapobiegania roli źródła jamy ustnej jako stałego, rozwijającego się ekosystemu bakterii beztlenowych, co prowadzi do destrukcji prawidłowej kondycji zdrowotnej naszej jamy ustnej a i w wielu przypadkach powikłań wielonarządowych.
U Pani/Pana istnieje wiele ognisk zakażenia pochodzących z jamy ustnej. Usuwanie zęba za zębem a potem kolejnego nie jest rozwiązaniem. Proces sanacji jamy ustnej, który wyżej opisałam jest w tyn przypadku konieczny. Nie wiem w jakim stanie są pozostałe zęby oraz tkanki przydziąsłowe. Posiew bakterii beztlenowych oraz ich metabolitów jak sadzę jest olbrzymi. Może to prowadzić, jak już pisałam do wielu groźnych chorób. W tym przypadku trudno wyrokować, jakie spustoszenia są przyczyną pochodzącą z jamy ustnej. Szczegółowe badanie podmiotowe i przedmiotowe przez specjalistę stomatologa może dać odpowiedź na wiele pytań. Bez wizyty w gabinecie stomatologicznym trudno cokolwiek wyrokować. Proszę oczyścić jamę ustną z kamienia nazębnego. Jest to potencjalne źródło szerokiej gamy groźnych dla zdrowia a nawet w skrajnych przypadkach dla życia pacjenta, kiedy układ odpornościowy nie radząc sobie z tym źródłem zapalenia pozwala na rozwinięcie się stanu zapalnego na cały organizm. Jest to posocznica.
Kiedy się goi rana poekstrakcyjna w takim przypadku-nikt nie wie. I tu znów pojawia się stan zdrowia jamy ustnej. Od niego zależy proces gojenia się uszkodzonej tkanki. Nie wspomnę o higienie jamy ustnej Pani/Pana. Po usunięciu zęba procesom regeneracyjnym ulega nie tylko "dziąsło", lecz kość wyrostka zębodołowego. Myślę, że ten temat może Pani/Panu przybliżyć specjalista stomatolog, do którego się Pani/Pan wybiera. Jest to temat rozległy a moja odpowiedź na Pana/Pani pytanie może przybrać rozmiar książki.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry. Wydaje mi się że pokrzywka mogła zostać spowodowana przez antybiotyk ( uczulenie?), raczej nie przez zęba. Jeśli chodzi o stan zapalny tego drugiego zęba to niestety bez zdjęcia RTG nie jestem w stanie nic więcej powiedzieć. Co do usuwania kamienia to wystarczy odczekać 1-2 tygodni po usunięciu zęba.