Choruję na RZS. Jak ustalić czy produkty które codziennie spożywam mają wpływ na stan zapalny? Czy w

2 odpowiedzi
Choruję na RZS. Jak ustalić czy produkty które codziennie spożywam mają wpływ na stan zapalny? Czy w ogóle to prawda, że niektóre produkty, żywność wywołują stan zapalny? Jakie badania, testy zrobić? Czytałem ostatnio, że te na nietolerancje pokarmową nie są oficjalnie rekomendowane zatem? IgE?
Dzień dobry, tak jak najbardziej produkty spożywane na codzień mają wpływ na stan zapalny w naszym organizmie. Szczególne znaczenie ma tutaj stosunek kwasów tłuszczowych omega 3 do omega 6 przez co należy zwrócić uwagę na odpowiednią podaż tłustych ryb morskich, orzechów (przede wszystkim włoskich), nasion (szczególnie siemię lniane, nasiona chia), pestek, olejów tłoczonych na zimno (przede wszystkim lnianego i rzepakowego) oraz awokado. Dodatkowo wpływ ma odpowiednia podaż antyoksydantów. W praktyce oznacza to, że warto zwrócić uwagę na różnorodność w kolorystyce spożywanych warzyw i owoców. Jeżeli chodzi o potencjał prozapalny to będą to produkty wysoko przetworzone o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych trans, tłuszczy nasyconych oraz soli i substancji konserwujących. Dodatkowo stan zapalny może powodować spożycie alkoholu oraz palenie tytoniu, a także nadmierna masa ciała i stres. Aby określić potencjał zapalny Pana stylu życia warto poddać go analizie u specjalisty, do czego serdecznie zachęcam. Jeżeli chodzi o badania w kierunku sprawdzenia stanu zapalnego w organizmie użyteczne są głównie takie wskaźniki jak CRP oraz OB. IgE jest badaniem w kierunku alergii wykonywanym w razie wystąpienia objawów.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani/Panie,
postawione pytanie sugeruje, że pogodziła się Pani/Pan z chorobą. Nie wiem w jakim wieku jest Pani/Pan, ale leczenie paliatywne nie jest właściwe i rozsądne w żadym wieku. Czy nie lepiej postarać się i pożegnać chorobę?
Jeżeli Pani/Pan dojdzie do wniosku, że lepiej wrócić do zdrowia niż pielęgnować chorobę i uczyć się z nią żyć, to zapraszam na konsultacje. Można do mnie pisać na: boguslaw.bienias(at)gmail.com
Pozdrawiam,
Bogusław Bienias

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.