Choroba depresyjna

6 odpowiedzi
Dzień dobry panie doktorze Ireneusz Kaflik mam pytanie czy po jednym spotkaniu u psychiatry można zdiagnozować chorobę depresyjną i czy taka osoba jak mówi że chce sie zabić bo nie chce z nią być czy ta osoba jest do tego zdolna proszę o odpowiedz Magdalena
Witam, pytanie trafiło do mnie, nie wiem czy do dr Kaflika również. Wyczuwam w Pani pytaniu wiele niepokoju i mam wrażenie, że sytuacja w której się pani znalazła jest bardzo trudna. Aby wyjaśnić sytuację i rozwiać Pani lęk dobrze byłoby się spotkać i porozmawiać o całej sytuacji. Gróźb odebrania sobie życia nigdy nie należy lekceważyć i w takim wypadku konieczne jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty, a często również leczenia szpitalnego. Nie mogą być one jednak formą szantażu lub manipulacji, a mam wrażenie, że tak właśnie się Pani czuje, dlatego dobrze byłoby porozmawiać np. z psychiatrą, który leczy osobę o której mowa. Życzę dobrego rozwiązania problemu i z całego serca pozdrawiam Dorota Rychter

Nie wiem czy słusznie zawieram stanowisko, bo nie jestem doktorem Ireneuszem Kaflikiem, a psychologiem; zatem moja odpowiedź może być nie na miejscu.
Diagnozę depresji stawia lekarz, psycholog może ją także stwierdzić, ale wymaga ona potwierdzenia przez lekarza psychiatrę.
Lekarz może jak najbardziej na jednej wizycie postawiać diagnozę, jeśli pacjent spełnia kryteria danego zaburzenia.
Pozdrawiam, Janina Czech
Witam Panią
By zdiagnozować chorobę afektywna jednobiegunową powszechnie zwana depresją wystarczy jedna wizyta. Są kryteria diagnostyczne dzięki którym można stwierdzić czy osoba ma objawy, które pozwalają stwierdzić czy to jest czy nie jest depresja. Co do myśli samobójczych nigdy nie można ich ignorować bo ryzyko zawsze jest i trudno przewidzieć co może się zdarzyć. W Pani pytaniu jest jednak drugie dno. Odniosłam wrażenie, że ktoś mówi , że się zbóje jak Pani przestanie z tym kimś być. Może być to sposobem gry na Pani uczuciach. Jednak w żadnym wypadku nie można tego ignorować. Osoba taka powinna skorzystać z porady lekarza psychiatry a ponadto z pomocy psychologa psychoterapeuty by sobie poradzić z ewentualną stratą. Strach nie jest dobrą motywacją do kontynuowania związku.
Pozdrawiam serdecznie
Szanowna Pani,

mam wrażenie, że pytanie nie było do mnie skierowane, ale pozwolę sobie na odpowiedź, że pojedyncze spotkanie z lekarzem psychiatrą z odpowiednim wywiadem może przynieść pewną diagnozę, szczególnie jeśli objawy są bardzo wyraźne i długotrwałe. Co do gróźb dotyczących samobójstwa, mogą być one przejawem różnych motywów, m.in. próbą zwrócenia na siebie czyjejś uwagi, ale też przeżywania i odczuwania ogromnej beznadziei i braku sensu życia. Na pewno zawsze trzeba być czujnym, gdy pojawiają się takie sytuacje w naszym otoczeniu.

z poważaniem
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Szanowna Pani. Depresja jest możliwa do zdiagnozowania podczas jednej wizyty u psychiatry lub psychologa. Osobnym pytaniem pozostaje jednak jak trafna będzie ta diagnoza. Zwykle stawia się diagnozę wstępną a następnie na podstawie reakcji klienta na leki/ działania terapeutyczne się ją weryfikuje. Odpowiadając na drugie pytanie - zwykle osoby, które mówią, że chcą się zabić są do tego zdolne. Pytanie czy naprawdę chcą to zrobić - na to pytanie jednakże bardzo trudno (a może nawet niezwykle trudno) jest odpowiedzieć bez bezpośredniego kontaktu z daną osobą.
Witam,
Pierwsza część pytania jest nie do mnie tylko do lekarza psychiatry. Co do drugiej części to wygląda na to że osoba ta stosuje szantaż emocjonalny. Jeśli jednak ma depresję to może mieć też myśli samobójcze i jest ryzyko, że może się targnąć na własne życie. W tej sytuacji jest ważne, aby podjęła leczenie i była pod opieką psychiatry. Gdy jest duże zagrożenie samobójstwem to konieczne jest leczenie szpitalne.Wskazana jest również psychoterapia.